Ударимо цифровими технологіями по паперовій бюрократії: в Україні вводять електронні лікарняні

Із початку червня в Україні запустили е-лікарняні. Пілотний проєкт триватиме до 31 серпня. За цей час мають протестувати систему, навчити лікарів працювати з реєстром тощо. А вже з осені всі лікарняні мають бути електронними. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко запевняє, що тоді пацієнтам не потрібно буде бігати по лікарнях із паперовим листком непрацездатності і пред'являти його на роботі. Це все за них зробить електронна система. Що для цього потрібно і які можливі наслідки таких нововведень - у матеріалі «Шполяночки+».

За словами Віктора Ляшка, поки триватиме перехідний період, пацієнтам можуть видавати як електронні, так і паперові лікарняні. Міністр додав, що у лікарнях нині є проблема з паперовими бланками, але на початку червня Антимонопольний комітет розглянув оскарження тендерів, які проводить МОЗ, тож незабаром мають розблокувати друк лікарняних бланкі, які доставлять до медзакладів областей.

Що ж таке е-лікарняний і як він працюватиме? Такий лікарняний формуватиметься на підставі медичних записів, які лікар записує в медичну інформаційну систему (МІС). У лікарняному буде висновок лікаря про втрату непрацездатності, чи придатний пацієнт до тієї чи іншої праці, стан здоров’я пацієнта тощо, пояснює спеціаліст Департаменту розвитку електронної системи охорони здоров’я НСЗУ Євген Батура. Каже, відтепер непрацездатність лікар засвідчує одноосібно.

– Тепер лікарю не потрібно долучати до встановлення факту непрацездатності лікарську консультативну комісію. Він сам може визначати, скільки пацієнт буде непрацездатним.

Будь-який медвисновок формується лише на підставі електронних медзаписів. Далі автоматично інформація потрапляє до реєстру листків непрацездатності. Тобто під час огляду пацієнта лікар має внести до електронної медкартки людини всю необхідну інформацію про перебіг її захворювання, призначене лікування тощо.

Формувати е-лікарняні можуть лікарі як в медзакладах (зокрема приватних), так і лікарі-ФОП, які мають ліцензію на медичну практику. Те, чи має медзаклад договір з НСЗУ, не впливає на право видавати е-лікарняні.

Є три умови, за якими пацієнт може отримати е-лікарняний:

1. Його лікар має бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я та мати доступ до медично-інформаційної системи (приватних лікарів це теж стосується).

2. Пацієнт має бути у реєстрі пацієнтів. Якщо у людини немає декларації з сімейним лікарем, лікар-спеціаліст може самостійно зареєструвати її, застосовуючи свій електронний підпис.

3. Запис про прийом лікарем та стан пацієнта треба внести до електронної медкартки.

Для видачі е-лікарняних сформовано 10 категорій медвисновків:

  • хвороба або травма;
  • догляд за хворою дитиною;
  • догляд за хворим родичем;
  • догляд за дитиною у разі хвороби людини, яка цю дитину доглядає;
  • карантин;
  • обсервація, самоізоляція під час дії карантину, пов’язаного з пандемією коронавірусу;
  • переведення людини на легшу роботу;
  • лікування в санаторно-курортному закладі;
  • ортопедичне протезування;
  • вагітність та пологи.

За даними НСЗУ, до електронного реєстру лікарняних не передаватимуть конфіденційну інформацію про пацієнтів – діагноз та інші відомості про стан здоров’я. Лише мінімум, щоб визначити непрацездатність. Відомості про роботодавця і додаткові відомості про страхування автоматично додаватимуть з реєстру застрахованих осіб Мінсоцполітики.

За словами фахівця НСЗУ, лікарняний буде доступний в електронних кабінетах пацієнта та його роботодавця. Кабінети розміщені на порталах Пенсійного фонду у розділі «Листки непрацездатності». Наприкінці червня відповідний розділ має з’явитися і в застосунку «Дія".

За словами фахівців відтепер не можна буде оформляти лікарняні заднім числом, крім випадків, передбачених законодавством.  До таких випадків належать:

  • надання меддопомоги за місцем перебування пацієнта, наприклад, за місцем проживання (дозволяється сформувати медвисновок пізніше на один день);
  • засвідчення непрацездатності, що виникла за кордоном;
  • коли несправна система для формування е-лікарняних (має бути офіційне повідомлення на сайті. У такому разі е-лікарняні формують, коли відновлюється робота системи).

У Мінсоцполітики кажуть, що наразі жодних законодавчих змін щодо страхових виплат за лікарняними немає. Їх оплачуватимуть як і раніше, незалежно від того, у якій формі їх видаватимуть – паперовій чи електронній. Поки триває перехідний період, дозволено видавати як електронні, так і паперові лікарняні. Якщо в медзакладі, де працює лікар, вже є доступ до е-реєстру листків непрацездатності, він має видавати е-лікарняні. Виняток лише один - якщо лікарняний відкрили у паперовій формі, то і закрити мають у теж у паперовій.

Як пояснюють у Фонді соціального страхування, е-лікарняний не треба дублювати на бланку, він має усі функції паперової версії. Процедура призначення, розрахунку та виплати матеріального забезпечення від фонду така ж. Тобто розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності складе від 50% до 100% середнього доходу людини, залежно від тривалості стажу, а розмір допомоги під час вагітності та пологів – 100% середнього доходу. При цьому пацієнту не потрібно передавати лікарняний роботодавцю для того, щоб отримати виплати.

Після того, як лікар оформить електронний медвисновок, лікарняний відкриється автоматично. А людина, яка йде на лікарняний, має повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом. Наприклад, телефоном. Відтоді і пацієнт, і роботодавець матимуть інформацію щодо відкритого е-лікарняного в особистих кабінетах на сайті Пенсійного фонду. Дата отримання коштів від Фонду за е-лікарняними, як і за паперовими, залежить від того, коли роботодавець подасть заяву-розрахунок за цим лікарняним до Фонду соцстрахування.

Разом із тим, за словами заступника очільника МОЗ з питань цифрового розвитку Ярослава Кучера, ще не всі медичні заклади готові до впровадження е-лікарняних.

- На ринку існує близько 40 інформаційних систем. Це вільний ринок. Кожен медзаклад може використовувати свою систему. Але виходить, що є близько семи-восьми найбільших систем, які покривають всю Україну. Тому сподіваємося, що вже у вересні все буде покрито, – зауважив Кучер.

Нині доступ до реєстру листків непрацездатності мають п’ять медичних інформаційних систем. І там, де вже є можливість оформлювати електронні лікарняні, медики змушені це робити. Нові паперові документи для них уже не замовлятимуть.

Директор Комунальне некомерційного підприємства «Шполянський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» Наталія Качан вважає впровадження е-лікарняних позитивом.

– Оскільки ми повністю переходимо на електронний обіг, то, звичайно, все має бути в електронному варіанті. Перевага у тому, що не буде помилок, одруківок. Наприклад, виникали труднощі щодо заповнення лікарняних листів про місце роботи. Багато пацієнтів просто не могли назвати офіційну назву підприємства або установи. Відповідно, були виправлення, люди ходили до лікарень, витрачали час. Крім цього, неможливо буде видавати лікарняні заднім числом або наперед, - каже лікарка.

Наталія Георгіївна запевняє, що підпорядкована їй установа повністю готова до введення е-лікарняних: 

– Наразі МІС (медична інформаційна система – ред.) напрацьовує функціонал. І коли будуть відпрацьовані всі алгоритми, почнемо працювати. Відповідні заняття з лікарями вже проводили. Наказ 1066 (наказ МОЗ України від 01.06.2021 № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» - ред.) вивчається. Є доступні вебінари, ми їх опрацьовуємо, аби з 1 вересня бути однозначно готовими до впровадження е-лікарняних разом із усією Україною.