Професійний досвід
Європейський рівень
Вперше на Шполянщині за часи незалежності України зафункціонував овочевий бізнес на пристойному рівні. У Водяному на базі сільськогосподарського підприємства СТОВ «Урожай» вже другий рік поспіль вирощують овочі на земельній площі у 32 гектари. Ідея започаткування нового напрямку виробництва належить голові наглядової ради СТОВ «Урожай» Олександру Ржевському, який плекав її не один рік. Але з власного досвіду розуміючи, що успіх прямо залежить від правильних підходів, спочатку спеціалістами були вивчені всі необхідні технології, переважно закордонні. Ключову роль у виконанні всіх поставлених завдань виконує тут головний агроном Юрій Плосконос.
Що не кажи, а в прислів’ї «Як човен назвеш, він так попливе» таки є велика доля істини. Водянський СТОВ «Урожай» нині може похвалитися справжнім високим і якісним урожаєм!
Сектор вирощування овочевої продукції — справа, яка найбільше логічно притаманна сільській місцевості України, адже і ґрунти, і кліматичні умови завжди сприяли високим врожаям на нашій українській землі. Тож у Водяному нині чи не найкращі умови для відкриття нової лінії сільськогосподарської діяльності, яка допоможе і годувати населення, і робочими місцями його забезпечувати, і дохід пристойний отримувати. Нині на плантаціях трудяться близько 30 осіб — працівники не лише із Водяного, а й з Лип’янки, Кавунівки, Шполи. Ближче до розгортання сезону робочий штат ще більше поповниться. Роботи активно розпочинаються у квітні з посадки розсади та посівного матеріалу, згодом — сапка, тепер уже триває збір перших достиглих овочів — огірків.
На підприємстві панує атмосфера ідеального порядку і сучасних технологій, на території видніються колоритні дерев’яні споруди-бесідки для відпочинку, діє їдальня. Організатор виробництва Сергій Рева, знайомлячи журналістів з виробничим процесом на овочевій бригаді, демонструє відділ, з якого все й було розпочато — два великі водні резервуари та поливна система. Саме її будівництво й стало першим стартом для реалізації проекту та головною умовою отримання якісної продукції у великій кількості.
Свіжі водянські овочі смакують діти дитсадків району
— Ми забезпечуємо нині овочами дитячі садочки, заклади охорони здоров’я, підприємства району, з якими укладаємо угоди, — повідомляє Сергій Миколайович. — Також реалізуємо продукцію на ринках Шполи, обласного центру та столиці. Зберігаємо її у спеціально реконструйованому приміщенні-овочесховищі. Врожай збираємо до жовтня, а потім працівники перебирають овочі, складають у спеціальні контейнери для зимівлі. Останню минулорічну продукцію ми збули у березні поточного року.
Європа вдома!
Попитом водянські овочі користуються скрізь. Вирощені за найефективнішими сучасними методиками, постійно забезпечуючись живильною вологою, вони мають і вигляд привабливий, і смак добрий, що надзвичайно важливо. Ось рівненькі і довгі ряди кучеряволистих огірків, на яких вправно вибирають плоди завзяті земляки. Пройшовши метрів зо 20, молодий працівник Максим Пухлій наповнив ємність у близько 20 кг. За день всього збирають до півтонни товару. Оплата погодинна, робочий день — з 8 до 17-ої. То чи варто їхати закордон на подібні заробітки, якщо ось вона — Європа вдома!
У перспективі — теплиці і розширення асортименту
Далі знайомимося із насадженнями інших культур.
— Якщо торік ми розпочали із капусти, броколі та цибулі, то в цьому році вже розширили асортимент, — продовжує пан Сергій. — Переважно вирощуємо овочі, котрі входять до борщового набору, також солодку кукурудзу. Сортів не використовуємо, лише гібриди. У планах — будувати теплиці для вирощування власної розсади, аби не витрачатися на її придбання, а також вирожуватимемо ще й зелень.
Насадження перцю, баклажанів, столових буряків, моркви радують око своїм розкішним соковитим бадиллям, під яким дозрівають у достатній вологості та підживленому ґрунті корисні плоди. І це незважаючи на цьогорічну засуху і несприятливу погоду.
Ціна на водянську продукцію, запевняє пан Сергій, прийнятна для нашого ринку. Огірки в ці ні можна придбати безпосередньо у селі, товар везуть і на шполянські базари. Тож поспішайте придбати смачні, соковиті і недорогі овочі, без яких не обійтися у домашньому вжитку. Тим паче зі своєї, рідної землі, виплекані дбайливими і працьовитими руками наших земляків!
Наталія СТОРЧАК