Україна останніми роками мала рекордні врожаї зерна. 2019-го зібрали 75,1 млн т, 2018-го – 70,1 млн т, свідчать дані Держстату. Сільгоспвиробники опанували інтенсивні технології, використовують якісне насіння, ефективні добрива й засоби захисту рослин, пояснюють у Мінекономіки. Журналісти газети по-українські розібралася, яку продукцію вирощують в Україні і чи вистачає її, щоб забезпечити внутрішній ринок.
Які прогнози врожаю зерна на 2020 рік
Цьогоріч урожай зернових та зернобобових культур очікується на рівні 68,1 млн т.
– Через несприятливі посушливі погодні умови для пізніх культур у південних та частково центральних регіонах України аграрії недоотримають урожай ранніх зернових, кукурудзи. Останню ще не починали збирати, – розповідають в Міністерстві розвитку, економіки та сільського господарства.
За даними регіонів, 2020-го врожай пшениці становитиме 25,6 млн т – на 2,7 млн т менше, ніж торік. Ячменю – 7,3 млн т, або на 1,6 млн т менше за показники 2019-го. Кукурудзи очікують зібрати на 2,8 млн т менше – 33,1 млн т. Водночас на 56,9 тис. т прогнозують більший врожай гороху – 629,9 тис. т.
Чи достатньо гречки вирощують в Україні
2020-го посівні площі під гречкою становлять 78,9 тис. га. Це на 10,7 тис. більше, ніж мали торік, за даними Держстату.
Українцям на рік потрібно 140 тис. т гречаної крупи. Цьогоріч очікують урожай на рівні 89,3 тис. т.
– Гречку вирощують невеликі, в основному фермерські, господарства. Вони обробляють до 500 гектарів землі. Мають обмежений доступ до державної підтримки та залучення банківських кредитів. Це призводить до зменшення виробництва крупи. А тому збільшення її вартості, – пояснює Тарас Висоцький, заступник міністра з розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Чи вистачає вітчизняних овочів борщового набору
Цьогоріч господарства очікують зібрати на 179 тис. т картоплі більше, ніж 2019-го – 20,4 млн т. На це вплинуло збільшення посівних площ, порівняно з минулим роком. На рік українцям потрібно від 5,9 до 7 млн т картоплі.
Зросли площі під капустою, морквою, цибулею та буряком. Останні п'ять років їх урожай становить 9,2-10,5 млн т. Для внутрішнього ринку необхідно від 7 до 7,5 млн т.
– 98% овочів вирощують у господарствах населення. Через це неможливо в достатній кількості забезпечити внутрішній ринок якісною продукцією, особливо в зимово-весняний період. Через це зростає імпорт овочів, – говорить Висоцький.
Крім того, Україна втрачає до 30% вирощеної продукції через відсутність якісних овочесховищ і переробних потужностей.
Водночас 2020-го дефіциту картоплі та інших овочів борщового набору не прогнозують.
Чому українці змушені купувати дорогі сезонні ягоди та фрукти
Цьогоріч Україна втратила 15-20% прогнозованого врожаю ягід та фруктів через несприятливі погодні умови, пояснюють у Мінекономіки. Йдеться про сильні та тривалі заморозки у березні та квітні, надмірну кількість опадів за низької температурі в травні. Не сприяла аномально посушлива погода осінньо-зимового періоду. Найбільше постраждали кісточкові – черешня, абрикос, персик. Також суниця.
Українець у середньому споживає 50-60 кг фруктів та ягід на рік. Водночас обґрунтована норма споживання становить 79 кг.