Утворення госпітальних округів — «сватання по-сусідськи»

РЕФОРМА В ДІЇ

Госпітальний округ — територіальне об’єднання закладів охорони здоров’я України декількох районів в одну мережу по принципу доступності, щільності та кількості населення, наявності готових лікувальних закладів, усталених шляхів доставки пацієнтів та дорожнього сполучення.

По задуму, децентрацізаційна реформа дозволить оптимізувати витрати на утримання чисельних лікарень, наблизить саме якісні медичні заклади до населення областей без необхідності відвідування обласного центру.

З початку 2017 року урядом розпочато реформування системи охорони здоров’я. Як зазначає МОЗ, вже цього року буде здійснено ряд важливих кроків. Таким чином, на плечі місцевих органів влади лягає одна з важливих місій — самостійне визначення кількості госпітальних округів, лікарень та їх профіль. Процес створення госпітальних округів має чіткі часові рамки та передбачає впорядкування медичної інфраструктури в усіх регіонах України. Впродовж 2017 року громади мають вирішити питання формування меж госпітального округу, створення госпітальної ради, розробити план розвитку округу.

Сміла чи Звенигородка — який «шлюб по розрахунку» вигідніший?
Проект майбутньої структури госпітальних округів нині формується у Черкаській обласній державній адміністрації, за яким Шполянський район входить до Звенигородського госпітального округу. Попередньо їх планують утворити чотири. Однак, деякі народні депутати України ініціюють збільшити це число до п’яти, утворивши ще один — Смілянський госпітальний округ.

Не гаючи часу, смілянська влада надіслала письмове звернення до Шполянської районної ради із пропозицією розглянути можливість входження Шполянського району до потенційного Смілянського госпітального округу.

Голова Шполянської районної ради Олександр Кузуб провів засідання голів депутатських фракцій щодо вирішення долі шполянської медицини. До обговорення долучилися й головний лікар Шполянської центральної районної лікарні Василь Уманець, голова Громадської ради при райдержадміністрації Ігор Зачепа та депутат райради минулих скликань і екс-голова Шполянської райдержадміністрації Олексій Пірогов. Здивування викликала відсутність на зустрічі представників фракції «Блоку Петра Порошенка».

Основним завданням учасників наради стало обрання найсприятливішого варіанту, перш за все, для шполян.

Василь Уманець вважає, що підтримувати смілянську пропозицію для Шполянського району не слід. Адже там функціонує достатня кількість лікарень із сильним кадровим потенціалом та матеріальним забезпеченням. У зв’язку з цим, Шполянська ЦРЛ серед смілянської мережі не зможе витримати конкуренції і ризикує отримати статус нижчого рівня. У разі входження Шполянщи 

ни в Звенигородський госпітальний округ, як це планують в ОДА, Шполянська ЦРЛ отримає шанс стати закладом І рівня (багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування, яка має обслуговувати не менше 120 тис осіб). Василь Уманець також наголосив на необхідності ретельного вивчення питання та визначенні чіткої позиції шполянської влади.Чому Шполянщині не слід тягнути ковдру на себе?

У ході дискусії виникло запитання щодо шполянської бази: чи не варто місцевій владі відстоювати госпітальний округ саме на ній? Ні.

По-перше, методика формування госпітальних округів гласить: їх межі та склад повинні визначатись таким чином, щоб жителі, які в них проживають, мали доступ до вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги у межах свого госпітального округу. Цьому не сприяє географічне розташування Шполянської ЦРЛ і унеможливлює цілодобове забезпечення екстренної медичної допомоги.

До того ж є проблема із нестачею кадрів, тобто, загалом бракує умов для створення госпітального округу в районі.

По-друге, адміністративним центром госпітального округу визначається населений пункт, як правило, місто з населенням понад 40 тис. осіб, в якому розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня. Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинен перевищувати 60 хвилин, та бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км.

Під час дискусії, думки учасників розійшлися. Так, деякі депутати та голова Громадської ради Ігор Зачепа вважають, що потрібно зупинити реформу охорони здоров’я в Україні, оскільки, на їх погляд, вона проводиться неправильно і призведе до закриття лікувальних закладів.

Олександр Кузуб, Василь Уманець, Олексій Пірогов та Сергій Струк, наголошують на необхідності реформування система охорони здоров’я України.

— Головною ціллю реформування є оптимізація. Не утримування малоефективних закладів, а устаткування і забезпечення сучасним обладнанням та високопрофесійними кадрами більш потужніших з них, - наголосив Олександр Козуб. - А щоб знизити соціальну і політичну напругу серед населення, потрібні більш детальні роз’яснення з Кабміну.

То що кажуть у Києві?
27 січня у Києві відбулася прес-конференція на тему: «Госпітальні округи: хто вирішує долю лікарень?».

Одним з основних меседжів конференції, що стосувався подальшої долі лікарень, стали слова віце-прем’єр-міністра — міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадія Зубка, який сказав, що в ході медичної реформи жодну лікарню не закриватимуть. Навпаки, кожен медичний заклад буде ще більше підсилений можливостями надання послуг.

На його переконання, громадянам варто чітко пояснити, яким чином це вплине на інфраструктуру і наскільки зручно це буде для пацієнтів. У рамках проведення в Україні медичної реформи зміняться підходи до фінансування системи охорони здоров’я, але розмір медичної субвенції зменшувати влада не збирається.

«Сьогодні лікарні та медичні установи є власністю громади. На громади покладається тільки питання обслуговування та комунальні видатки, а все інше забезпечує держава, але нам дуже потрібно, щоб ми фінансували не ліжко-місце, яке або є вільним або є заповненим. Нам потрібно, щоб людина, яка приходить до лікаря, мала документ, який підтверджує, що саме цей лікар отримає кошти за надану послугу», — сказав Зубко.

Поки що, наголосив урядовець, досить дивною виглядає ситуація, коли українці мають сплачувати певні благодійні внески у лікарнях, які фінансуються державою. Як приклад він навів оголошення в одному зі столичних медзакладів. Там у зв’язку із незадовільним становищем вітчизняної медицини громадян закликають здати кошти на благодійну допомогу закладу, а також є інформація про те, де можна узяти банківські реквізити медзакладу.

«Ми розуміємо, які можуть бути оголошення в інших лікарнях інших областей, тому питання про реформування медичної галузі не стоїть ні в кого, ні у пацієнтів, які звертаються за допомогою, ні в тих, хто хоче реформувати, ні в лікарів», — підкреслив він.

Наталія СТОРЧАК

На останній зустрічі голови Шполянської районної ради Олександра Кузуба із представниками політичних сил району секретар районного осередку ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Сергій Струк озвучив звернення політради до вищого керівництва держави, з яким погодилися всі присутні представники політичних сил району.

Президенту України
Порошенку Петру Олексійовичу
Прем’єр-міністру України
Гройсману Володимиру Борисовичу
Голові Верховної Ради України
Парубію Андрію Володимировичу

КОЛЕКТИВНЕ ЗВЕРНЕННЯ

Із початку 2017 року уряд України розпочав масштабну реформу системи охорони здоров’я, що є однією з найважливіших та найнеобхідніших для нашої держави, адже саме ця сфера безпосередньо пов’язана з життям і здоров’ям кожного громадянина України.

Ми, представники Шполянської районної організації партії ВО «ЧЕРКАЩАНИ», повністю підтримуємо запропоновану урядом реформу і переконані, що виконання основного Закону держави щодо забезпечення права кожного українця на отримання доступного й ефективного медичного обслуговування, а також надання в державних і комунальних закладах охорони здоров’я безоплатної медичної допомоги стане запорукою здорової і щасливої нації.

У той же час ми стурбовані непослідовністю та відсутністю конструктивного підходу в питаннях реформування медичної галузі області, зокрема, створення госпітальних округів. Так, згідно із запропонованою моделлю реформування галузі охорони Черкаської області, жителі Шполянського району можуть бути позбавлені можливості отримувати якісні медичні послуги вчасно і в межах доступності. Крім того, неналежний інформаційний супровід процесу реформування, відсутність детальних роз’яснень щодо подальшої життєдіяльності закладів охорони здоров’я в районі й області викликає в жителів району занепокоєння та зневіру щодо успішності процесу утворення госпітальних округів на Черкащині.

Ураховуючи вищевикладене, пропонуємо:

- інформувати населення щодо долі лікарень, поліклінічних та пологових відділень;

- прискорити розгляд і прийняття пакету нормативних документів, за якими відбудеться процес формування, утворення госпітальних округів, а також визначити джерела фінансування закладів охорони здоров’я, враховуючи територіальні межі, густоту та потреби населення;

- зважаючи на необхідність проведення широкої інформаційної кампанії із залученням представників медичної галузі всіх рівнів, громадськості, засобів масової інформації, переглянути терміни проведення певних етапів реформи системи охорони здоров’я.