В історичній частині Черкас, яку планують забудувати, знайшли давній цвинтар

В історичній частині Черкас – Замковому узвозі – майже місяць тривають археологічні розкопки. Роботи виконує черкаська експедиція Інституту археології НАН України на замовлення ПП «Надія». Після розкопок на цьому місці планують збудувати житлові багатоповерхівки.

За майже місяць археологічних робіт на території старого Подолу знайшли вісім поховань, залишки домівок XVIII століття, персні та монети. Про це журналістам «Про все» розповів старший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України Дмитро Куштан.

– Розкопки розпочалися 1 серпня на замовлення підприємства-забудовника, адже за законодавством перед будівництвом у межах історичних частин потрібно проводити археологічні вишукувальні роботи. Наразі ми уже знайшли тут вісім поховань скоріше всього кінця XVII – початку XVIII століття, – розповідає Дмитро Куштан.

Ці поховання знайшли на глибині від 1,6 до 2 метрів. Вони безінвентарні, тобто, окрім скелету та залишків домовини, не містять інших речей, наприклад прикрас.

– За християнськими канонами того часу, швидше за все, у домовини нічого не клали. Одяг на них був, але він не зберігся. Хоча бувають і винятки. Колись ми копали цвинтар цього ж часу в Чигирині, то там в 1 з 10 поховань щось знаходили: залізні підковки або персні. Взагалі, XVII-XVIII століття – досить важкі часи (період Руїни) для Правобережної України, зокрема Черкас, – каже археолог.

Поховання знаходили чоловічі, жіночі та дитячі. Дмитро Куштан говорить, що на місці розкопок загалом розчистять кількадесят поховань.

– Антропологи вже потім визначатимуть вік та стать похованих людей. Якщо це відображалося на кістках - знайдуть хвороби, які могли бути причинами смерті, – додає він.

На питання, чи не страшно викопувати рештки людей, Дмитро Куштан говорить, що археологи зазвичай не забобонні.

– Йому 300 років як мінімум, чого тут боятися. Це просто каркас тіла.

За його словами, цей цвинтар прилягав до церкви, яка розташовувалася поза межами нинішніх розкопок. А коли кладовище втратило наземні ознаки, про нього через декілька поколінь забули та почали будувати хати на його місці.

– Під час робіт знаходимо тут також залишки житла та печей, теж близько XVIII ст. У хатах знаходимо уламки кераміки (битого посуду), керамічні кахлі, якими обкладалися печі, – розповідає археолог. – Діставали тут і монети, це ж територія міста була. Монети польські XVII століття, Московського царства XVIII- XIX століття. Раніше знайшли перстень-печатку XVIII століття із зображенням біблійної сцени. Це доволі рідкісна знахідка для Черкас. Пізніше дістали ще один перстень, але не такий цікавий, як попередній: простіший, з примітивним орнаментом, – розповідає Дмитро Куштан.

Нинішні розкопки унікальні тим, що на території Подолу (нижнього міста) масштабні археологічні дослідження ніколи не проводилися, в основному копали на горі, каже археолог.

– Роботу нам зараз ускладнюють ґрунтові води, адже деякі поховання були практично в багнюці. Чи заважатимуть ці води будівництву – уже питання до самих забудовників і людей, які тут житимуть, – говорить Дмитро Куштан.

Визначеного дедлайну завершення робіт науковці не мають. Кажуть, працюватимуть, доки замовник фінансуватиме роботи.