В музеї проводився майстер-клас з виготовлення «павучків»-оберегів

Незвичайно цікавий захід відбувся у районному краєзнавчому музеї в пер­ший день нового року за старим стилем. Щоб дати можливість дітям долучи­тися до традицій минулого, директор музею Наталія Іванченко разом з методи­стом з фольклору районно­го будинку культури Інною Вовк підготували цікавий майстер-клас для учениць 6—8 класів міської школи №2-ліцею.

Інна Дмитрівна розпо віла дівчаткам, що звичай прикрашати в день Нового року ялинку виник за царю­вання Петра І. Але далеко не всі знають, чим прикрашали свої оселі наші пращури до того часу, як лісова красуня­ялинка завоювала головну роль на новорічному святі.

Одним із цікавих на­родних звичаїв було при­крашання осель підвісними конструкціями, які назива­ють «павуками» і які стали традиційними новорічними та різдвяними прикрасами осель багатьох слов'янських народів.

Напередодні Різдва «павуків» підвішували до цен­трального сволока. Вони трималися на довгих воло­синах із конячого хвоста і постійно крутилися, поверта­ючись в різні боки і справля­ли враження живих істот.

Багатьом, очевидно, відоме повір'я: якщо поруч з вами спустився павучок, то це має віщувати якусь но­вину. Павуки за народною уявою, крім усього, уособлю­вали працьовитість. Усе це разом узяте, очевидно, і ви­робило уявлення, а відтак і символіку про павуків, котрі «приносять вість». Може тому й виготовляли їх, щоб у такий спосіб сповістити про Різдво Христове.

За давньою традицією такі «павучки»-обереги ви­готовляли лише жінки. На майстер-класі дівчатка-ліцеїстки власноруч залюбки створювали такі обереги і те­пер зможуть навчити цьому мистецтву своїх сестричок чи подруг.