В Україні різко зміняться ціни на соняшникову олію

В Україні вартість соняшникової олії може найближчим часом збільшитися з близько 70 до 100 грн за літр. І це при тому, що вже зараз, наприклад, в Італії вона коштує майже втричі менше, ніж в Україні.

Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. Головна причина прийдешнього подорожчання – собівартість виробництва олії через різке подорожчання газу збільшиться на 5–10% (для бізнесу ціна злетіла за кілька місяців з 15 до 38 грн за куб), розповідає власник групи компаній «Градоліт», член Української ради бізнесу Станіслав Таршин.

«Ситуація ускладнюється тим, що одночасно відбувається значний, майже на 25%, зростання інших складових витрат переробки, таких як електроенергія і гексановий розчинник, що більш як 30% собівартості виробництва», – пояснює експерт.

За його оцінками, якщо ситуація з цінами на енергоносії не зміниться, то незабаром в магазині літр олії можна буде купити за ціною вище 100 грн. Українці, ймовірно, шукатимуть більш дешеві аналоги, наприклад, навіть оливкову олію для смаження.

Експерти називають цілу низку причин для такої ситуації:

українські ціни залежать від світових, але знижуються повільніше;

на експортну продукцію українські виробники не платять ПДВ, а за олію, яка продається в ЄС, доводиться віддавати 20% податку на додану вартість;

в ЄС є конкуренція на ринку соняшникової олії, в той час як в Україні в основному місцеве виробництво.

Здорожчав і буряк. Від початку тижня його вартість зросла на 16%. Зазначається, що підвищувати українським фермерам ціни на буряк дозволяє помітне зростання темпів його збуту. Крім збільшення попиту, зростанню цін також сприяє скорочення пропозиції цього коренеплоду на ринку, оскільки багато фермерів відмовляються від продажів столового буряка і вважають за краще весь урожай закладати в сховища.

Таким чином, за даними EastFruit, тільки від початку тижня столовий буряк в Україні здорожчав у середньому на 16% і сьогодні його вартість становить 5-7 грн/кг в залежності від якості, регіону та інших умов.