В Україні ввели воєнний стан: що потрібно знати шполянам

У неділю, 25 листопада усю Україну збурили події, що відбулися у Керченській протоці. Акт відкритої агресії російських кораблів прикордонної служби ФСБ РФ стосовно корабельної групи ВМС України завершився захопленням українських суден та полоном моряків. Термінове засідання воєнного кабінету та РНБО прийняло рішення оголосити в Україні воєнний стан, підготувавши відповідні документи для розгляду Верховною Радою України. Видано відповідний Указ Президента України, який погодив оборонний комітет Верховної Ради України.

Усе почалось із того, що 25 листопада українські кораблі у складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовським морем. Про свої наміри українська група, відповідно до міжнародних норм, поінформувала іншу сторону. Незважаючи на це, російський прикордонний корабель протаранив український буксир.

— Прикордонний корабель «Дон» здійснив таран нашого рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик, — йдеться у повідомленні ВМС України. 

Росіяни також заблокували перехід через Карченську протоку, тому українські катери не змогли пройти і повернули назад.

Потому, російські прикордонні кораблі типу «Соболь», «Дон», «Мангуст» та «Суздалець» почали переслідування та здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України, стріляючи на ураження та захопили судна абордажними командами, взявши українських моряків у полон.

Міжнародна спільнота засудила відверто піратський акт росіян, закликаючи до негайного повернення захоплених кораблів та звільнення полонених.

Як наслідок, Президентом України було терміново скликано воєнний кабінет за результатом якого Ради національної безпеки і оборони України прийняло рішення ввести на території України воєнний стан. Вже 26 листопада, Петро Порошенко видає Указ про введення в дію рішення РНБО щодо забезпечення суверенітету та введеня воєнного стану в країні строком на 30 днів. Цього ж дня на екстренному засіданні ВР України більшістю депутатів Указ було підтримано. Згідно з документом воєнний стан введено з 28 листопада на 30 діб на території 10 областей, що межують з Російською Федерацією, Придністров’ям і вздовж узбережжя Азовського і Чорного морів: Вінницької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Чернігівської, Донецької, Запорізької, Херсонської.

Сам Президент України, під час виступу в парламенті наголосив, що пункти указу про воєнний стан в частині обмеження конституційних прав та свобод будуть застосовані лише у випадку наземної збройної операції російський військ.

Що таке воєнний стан, які його наслідки для шполян і що робити військовозобов’язаним жителям Шполянщини, розповів у коментарі «Шполяночці+» військовий комісар Шполянського району підполковник Євгеній Маловічко.

— Воєнний стан це особливий правовий режим, який передбачає функціонування органів влади та військових формувань при загрозі військових дій. Це не означає, що навколо ходитимуть військові і всі воюватимуть. Це, навпаки, стимулює владу до повноцінної роботи. При ньому можуть бути певні обмеження, наприклад, комендантська година. Територіальна оборона почне виконувати свої задачі — здійснюватиме пропускний режим, охоронятиме важливі об’єкти, щоб не повторилися події на сході України, коли незрозумілі зайди збурювали населення, інспірували масові заворушення тощо, — зазначив він.

Євгеній Маловічко наголосив, що усі заходи з обмеження прав і свобод проводитимуться лише у випадку безпосередньої агресії супротивника. Тоді виставлятимуться блок-пости, патрулі, здійснюватиметься відмобілізування. Зараз поліція, рятувальники, армія приведені в повну бойову готовність, люди відкликаються з відпусток, прибувають на місце роботи і готуються до виконання завдань, решта попереджується.

За словами воєнного комісара, наразі уточнюються наряди на мобілізацію. Люди і техніка, які по готовності повинні прибути до військових частин, перевіряються щодо наявності на місцях, щоб при першій команді могли прибути до місць проходження служби. Найбільше це стосується оперативного резерву першої черги (резерв підрозділів ЗСУ, інших військових формувань, що включає резервістів та військовозобов'язаних (переважно з досвідом участі в антитерористичній операції), призначених для комплектування збройних сил та інших військових формувань – ред.)

—Що стосується Шполянського району, то у військовому комісаріаті відкликали з відпусток тих, хто перебував у них. Аналогічні заходи з посилення служби проводить і поліція, — розповів військовий.

Євгеній Маловічко зауважив, що на сьогодні  жодних команд стосовно мобілізації військовозобов’язаних шполян не надходило.

— Проте, ми зараз уточнюємо місцезнаходження військовозобов’язаних резерву першої черги. Найближчим часом, у випадку надходження відповідного наказу, командири військових частин, де перебувають на обліку резервісти першої черги, телефонуватимуть їм з вимогою прибути на збори або в рамках відмобілізації. Паралельно командир попередить і нас, щоб забезпечити прибуття резерву до військової частини.

Олександр Рибалка