На кіностудії імені Олександра Довженка у Києві триває робота над новим історично-біографічним фільмом «Таємний щоденник Симона Петлюри» режисера Олеся Янчука. Про це повідомляє zik.ua.
Режисер та директор кіностудії Олесь Янчук відомий історичними кінострічками, в яких розкриває постаті, тематику та проблематику, заборонені за радянських часів, — про це пише Аліна Небельська в газеті «Україна молода». Серед цих робіт: «Голод-33», «Атентат — Осіннє вбивство у Мюнхені» — про Степана Бандеру, «Нескорений» — про головного командира УПА Романа Шухевича, «Залізна сотня» та «Владика Андрей».
Тепер завдання — зламати радянські пропагандистські стереотипи про Головного отамана військ Української Народної Республіки, генерального секретаря Української Центральної Ради з військових справ Симона Петлюру. Пропаганда зробила з Симона Петлюри терориста, бандита та звинуватила його в погромах євреїв.
За словами Олеся Янчука, його захоплення постаттю Петлюри розпочалося з того моменту, коли режисера привели до одного з французьких ресторанів, у якому часто обідав лідер УНР. Саме у Франції Петлюра провів останні два роки життя перед загибеллю. 25 травня 1926 року, вийшовши з ресторану, він спокійно йшов вулицею, розглядаючи книги у вітринах книжкових магазинів. Раптово незнайомець перекрив Симону дорогу на розі вулиці Расін та бульвару Сен-Мішель та здійснив фатальні постріли. Незнайомцем виявився анархіст єврейського походження Самуїл Шварцбард, котрий звинуватив Петлюру в погромі євреїв. Над убивцею був суд, але його виправдали та оштрафували в один франк за те, що забруднив бруківку кров’ю вбитого...
Фільм охоплює останні роки життя Симона Петлюри, які він провів в еміграції, та страшні епізоди вбивства і судового процесу. Дія кінострічки розпочинатиметься в Парижі. Але, використовуючи драматичний прийом із таємним щоденником Петлюри зі спогадами про події в УНР, режисер паралельно переносить глядачів в Україну. Щоденник допомагає зрозуміти, чому УНР втратила незалежність, а Петлюра зі своєю армією емігрував.
У ролях стрічки — винятково українські актори. Кастинг тривав більше трьох місяців. Олесь Янчук намагався підібрати акторів таким чином, щоб була і портретна схожість з історичними персонажами. У ролі Симона Петлюри — Сергій Фролов, його дружину Ольгу грає Ірма Вітовська, а доньку — Вікторія Янчук.
Окрім сім’ї Петлюри, в кінокартині ми побачимо непересічні політичні постаті, які поряд з Головним отаманом виборювали незалежність УНР, — Михайла Грушевського та Володимира Винниченка. Їх ролі виконують Богдан Бенюк та Євген Нищук. Не менш важливим є і герой Миколи Бутковського — рабин Гутман. Саме через нього глядачу намагатимуться пояснити, що Симон Петлюра все ж не здійснював єврейських погромів.
Зйомки кінострічки розпочалися ще наприкінці лютого цьогоріч біля київського музею Пирогів. Також вони проходили у Львові: у залі апеляційного господарського суду, в Палаці Потоцьких та етнографічному музеї. Героєм стрічки став навіть реальний голова Апеляційного суду Петро Каблак, який у фільмі виконує роль члена судової колегії. Саме у Львові відзняли більшість паризьких інтер’єрних сцен. Зараз зйомки перенеслися на столичну кіностудію Довженка.
Над сценарієм творці кінострічки працювали 6 років. Загальний бюджет фільму сягає 48 мільйонів гривень, понад 23 мільйони виділило на зйомки Державне агентство України з питань кіно, решту грошей надав Український конгресовий комітет Америки за підтримки якого раніше створювалися фільми «Атентат», «Нескорений», «Владика Андрей». Вихід стрічки «Таємний щоденник Симона Петлюри» планується на початок 2018 року.