В Україні з лютого поточного року триває вакцинація від COVID-19 та навколо неї не вщухають запеклі суперечки між прихильниками та супротивниками. Соціальні мережі буяють фантазіями, які загрозливо апокаліптичні. Все це успішно нівелюється звичайнісінькими перевірками фактів та й сам міністр охорони здоров’я України запевняє, що вакцина не несе загрози.
Станом на 9 березня 2021 року вже вакциновано близько 20 000 осіб, проте побічні прояви, які не несуть загрози життю і здоров’ю, виявлено лише у 185 щеплених.
Максим Степанов переконаний, що антивакцинальну істерію роздувають навмисне, аби Україна не використовувала вакцини провідних країн світу — ті же Covishield, Pfizer, AstraZeneca, інші. А використовувала тільки вакцину, яка виготовляється у країні-агресорі. Водночас представник американського Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що чотири російських онлайн-платформи поширювали дезінформацію про вакцини, які були схвалені США. Поширення фейків здійснювалося управлінням розвідслужб Росії.
Проте, у будь-якому випадку питань навколо вакцинації досить багато, тож Центр громадського здоров’я МОЗ підготував відповіді на найпоширеніші з них.
–Чи треба перед вакцинацією здавати тест на антитіла?
–Тестуватися на антитіла чи антигени до COVID-19 перед чи після щеплення від COVID-19 не потрібно. А зважаючи на серйозні ризики для здоров’я, потрібно вакцинуватися навіть якщо ви перехворіли. Наразі достеменно невідомо, як довго зберігається набутий імунітет.
–Як вакцинуватимуть осіб із вразливих груп, які не мають декларації із лікарем, хто старенький і не має доступу до інтернету?
–Щоб безоплатно вакцинуватися від COVID-19, пацієнт має бути зареєстрований у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я. Зареєструватися можна в будь-якого лікаря, зокрема лікаря-спеціаліста. Ви вже зареєстровані, якщо:
- маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;
- отримуєте ліки за програмою «Доступні ліки»;
- отримували електронне направлення в лікаря.
Ви не зможете вакцинуватися від COVID-19, якщо не зареєстровані в Реєстрі пацієнтів ЕСОЗ. Декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, не є обов’язковою для отримання безоплатної вакцини від COVID-19. Безоплатно вакцинуватися від COVID-19 можна в будь-якому закладі охорони здоров’я чи в приватного лікаря, якщо він визначений Міністерством охорони здоров’я України та має договір з Національною службою здоров’я України на відповідний пакет послуг. Всю інформацію можна отримати за номером: 0 800 60 20 19.
До людей у спецзакладах та працівників цих установ (інтернатів, будинків для літніх людей тощо) приїжджатимуть мобільні бригади.
–Чи можна не вакцинуватися? Чи матимуть невакциновані обмеження порівняно з вакцинованими (не в'їхати в якісь країни)?
– Вакцинація від COVID-19 є добровільною та безоплатною. Але Міністерство охорони здоров’я України та ВООЗ рекомендують зробити вакцинацію. Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікарю. МОЗ не планує розробляти та використовувати інші документи для підтвердження вакцинації, якщо таких вимог не буде ухвалено на міжнародному рівні.
У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров'я
– Якщо вакцинуватися, чи означає це, що більше не потрібен тест для виїзду за кордон, куди зараз тест потрібен (і так само після повернення)?
–Правила в'їзду кожна країна встановлює самостійно. Потрібно слідкувати за умовами на офіційних ресурсах країни, в яку прямуєте.
–Чи може робити щеплення будь-хто будь-де в медзакладах, чи це мають бути спеціально навчені медики і чи можна попросити в них показати якийсь документ?
– На першому етапі щеплення робитимуть мобільні бригади, що пройшли спеціальне навчання. Починаючи з 2 етапу, медпрацівники постійних пунктів щеплення щепитимуть усіх людей відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.
У лютому медичні мобільні бригади пройшли практичні навчання з імунізації від COVID-19 вакцинами від Pfizer/BioNTech та AstraZeneca (Covishield). Враховуючи, що ці вакцини вимагають різних умов зберігання та логістики, одна частина мобільних бригад з кожної області вивчила спосіб використання, введення й особливості роботи з вакциною Pfizer/BioNTech, інша – з AstraZeneca (Covishield).
– Як реально формуватиметься черга? Хто забезпечуватиме прозорість розподілу вакцин і розподілу вакцин різних виробників?
– Від 1 березня 2021 року в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації.
Вакцинація проти COVID-19 в Україні відбувається в 5 етапів:
1-й етап – медики, які працюють із пацієнтами з COVID-19, персонал та мешканці закладів для літніх людей, військовослужбовці на фронті (≈ 367 тис. людей).
2-й етап – решта медичних працівників, люди віком 80+ та соціальні працівники (≈ 3 млн людей).
3-й етап – люди віком 65-79 років, працівники критично важливих структур державної безпеки, працівники сфери освіти (≈ 7 млн людей).
4-й етап – люди віком 60-64 роки, люди з хронічними захворюваннями, люди, що працюють та відбувають покарання в місцях обмеження волі (≈ 11 млн людей).
5-й етап – решта дорослого населення України (≈ 13 млн людей).
Усі громадяни можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб:
- Через портал чи мобільний застосунок «Дія».
- Через національний контакт-центр МОЗ.
– Чи буде в нас вибір, якою вакциною колотися?
– За державний кошт – ні. Однак усі вакцини, які використовують, або будуть використовувати в Україні для імунізації проти COVID-19, є безпечними та ефективними.
–Чи під кожен новий штам коронавірусу треба буде вакцину?
–Чекаємо нових досліджень. Поки зареєстровані вакцини радять і в тих регіонах, де є британський, південно-африканський чи бразильський штами.
–Після вакцини я не захворію? Менший шанс захворіти? Захворію, але легше перенесу?
– Захист від вірусу, який людина отримує після того, як перехворіла, називається природним імунітетом. Наскільки людина буде захищена від повторного зараження, залежить від багатьох факторів та індивідуальних особливостей. Через недостатню кількість досліджень поки немає чіткого розуміння, як довго захищатиме вас отриманий імунітет. Наразі відомо, що якщо в людини виробилися антитіла, вони можуть захищати її близько 90 днів.
– Чи потрібна вакцинація дітям?
–Вакцини від COVID-19, які наразі схвалені для екстреного застосування, і ті, які проходять клінічні випробування, не включали дітей до 16 років до груп досліджень. Відповідно, інформація про безпеку, переносимість та ефективність вакцин від COVID-19 серед дітей віком до 16 років наразі невідома. Тому такі вакцини не допущені до застосування серед дітей віком до 16 років.
–Коли прогнозовано вакцини можуть бути у вільному продажу?
Очікується, що вакцини на комерційному ринку (і в приватних медичних закладах) можуть з’явитися в другій половині 2021 року.
До теми
Не треба боятись, а треба робити: шполянські медики рекомендують вакцинуватись
Згідно з планом Міністерства охорони здоров’я України у Шполянській ОТГ пройшла перша хвиля вакцинації. У першу чергу зробили щеплення працівники Шполянської лікарні, які безпосередньо контактують з коронавірусними хворими та працівники Шполянської підстанції екстреної швидкої медичної допомоги.
Старший фельдшер швидкої допомоги Наталія Бирюк розповідає, що з 26 працівників вакцинувалось 20 осіб. Інші відмовились, оскільки вже перехворіли. Для вакцинації приїжджала мобільна бригада із Звенигородки.
–Вакцинувались ми 3 березня і станом на сьогодні жодних проблем у щеплених немає. Звісно, при таких процедурах у кожного буває певна реакція – слабкість, незначне підвищення температури. Деякі взагалі не відчули наслідків щеплення. Це залежить від особливостей імунної системи організму і є індивідуальною реакцією. Буквально вже наступного дня наші працівники приступили до виконання своїх обов’язків. У будь якому випадку вакцинація необхідно для захисту і впевнена, що вона може захистити від COVID-19.
Підготував Сергій Зубатов