Від військових комісаріатів до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки: про зміни в законодавстві

      23 квітня 2021 року набрав чинності Закон № 1357-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку». Про основні зміни,які відбулися в законодавстві, розповідає військовий комісар Шполянського РТЦК та СП  Руслан Безшийко. 

      Зміна 1: Перетворення військових комісаріатів на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки

      На заміну військовим комісаріатам (військкоматам) прийшли територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП), яким, зокрема, надані повноваження здійснювати перевірку органів місцевого самоврядування, державних органів та установ, організацій та підприємства і притягувати до відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

      Зміна 2: Впровадження нового виду військової служби – за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

      Зміна 3: Перелік документів, який подає кандидат на роботу, доповнено військово-обліковим документом.

      Відтепер, окрім паспорта та трудової книжки, кандидат на роботу має надати і військово-обліковий документ (ст. 24 Кодексу законів про працю).

      До військово-облікових документів належать:

      - для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;

      - для військовозобов'язаних і резервістів - військовий квиток або тимчасове посвідчення (пункт 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 07.12.2016 № 921).

      Зміна 4: Визначено обов'язковим для органів місцевого самоврядування, установ,  організацій і підприємств виконання правил військового обліку

      Викладеними у новій редакції частинами першою та третьою статті 38 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що керівник зобов'язаний повідомляти державних службовців і працівників про їх виклик до ТЦК та СП.

      Зміна 5: Визначено новий формат роботи Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр)

      Визначено державні органи та перелік інформації, які зобов'язані передавати в електронному вигляді до Реєстру. Відтепер не доведеться подавати до ТЦК та СП повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ці дані надходитимуть до Реєстру в процесі взаємодії з іншими державними реєстрами.

      Зміна 6: Посилено відповідальність громадян та посадових осіб органів управління, установ, організацій та підприємств:

      Стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП)  «Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку», яка передбачає:

      - від 510 до 850 гривень – за перше порушення;

      - від 810 до 1700 гривень – за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період.

      Стаття 210-1 КУпАП «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка передбачає:

      за перше порушення:

      - для громадян від 1700 до 3400 гривень; 

      - для посадових осіб від 3400 до 5100 гривень. 

      За повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період:

      - для громадян від 3400 до 5100 гривень. 

      - для посадових осіб від 5100 до 8500 гривень. 

      Стаття 211 КУпАП «Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності», яка передбачає:

      - від 510 до 850 гривень – за перше порушення;

      - від 850 до 1700 гривень – за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період.

      Крім того, посилено кримінальну відповідальність за ухилення від військового обліку, призову на строкову військову службу та навчальних (спеціальних) зборів, згідно з Кримінальним кодексом (далі - ККУ), а саме:

      Стаття 336 ККУ «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» - передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

      Частина перша статті 337 ККУ «Ухилення призовника, військовозобов'язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК та СП» передбачає штраф від 5100 до 8500 гривень або залучення до виправних робіт на строк до одного року.

      Частина друга статті 337 ККУ «Ухилення військовозобов'язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів» передбачає штраф від 8500 до 11900 гривень або залучення до виправних робіт на строк до двох років.      Нагадаю, що в Україні з 17 квітня 2014 року діє особливий період.