ВІДБУВСЯ МІСЯЧНИК ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ

Жовтень цього року в школах України проходив особливо. Вперше згідно з наказом Міністерства освіти і науки України запроваджено проведення місячника шкільної бібліотеки. З самого початку свято шкільних бібліотек не мало таких великих часових рамок, як місяць. Був лише Міжнародний день шкільних бібліотек. Уперше його відзначили в четвертий понеділок жовтня 1999 року за ініціативою ЮНЕСКО. Ця традиція швидко прижилася й поширилася в багатьох країнах світу.

Шкільна бібліотека позитивно відрізняється від інших типів бібліотек своєю близькістю до читача. Це дає змогу оперативно забезпечувати виконання різноманітних запитів учнів. Погодьтесь, що дуже зручно, коли на уроці учні отримали домашнє завдання, а вже на перерві, не виходячи зі школи, беруть книги чи знаходять відомості через Інтернет. Безоплатність користування також надає велику перевагу шкільній бібліотеці. Шкільні бібліотекарі виконують дуже великий обсяг різноманітної роботи: прийомка, обробка, облік, зберігання художньої і навчальної літератури, звітність, обслуговування читачів, організація масових заходів, бібліотечні уроки, оформлення книжкових виставок і тематичних переглядів, інформаційна робота, участь у різноманітних проектах і конкурсах тощо. Спокійна атмосфера мудрості, розважливості і уваги до відвідувачів сприяє довірливим стосункам з читачами, які в деякій мірі знаходять тут психологічну розрядку. Недарма в давнину бібліотеку називали «аптекою для душі».

Звичайно, чи не найважливішою ланкою роботи шкільного бібліотекаря є забезпечення школярів підручниками. Впродовж серпня і початку вересня йде інтенсивний обмін навчальною літературою між школами району. Не в повній мірі укомплектовані наші фонди і програмовою художньою літературою. От і приходиться бібліотекарям відмовляти допитливим читачам, які хочуть вчитись, хочуть прочитати потрібну книгу. Наприклад, програмою з світової літератури п’ятикласникам пропонується прочитати книжку Елінор Портер «Полліанна». Цей чудовий твір пробуджує найкращі почуття у дитини: співчуття, віру в найкраще, виховує мужність, оптимізм. Його з захопленням читають і дорослі і діти. Але, на жаль, ця книжка є в бібліотеці лише в одному примірнику.

Проблем, як і всюди, вистачає і хочеться, щоб органи місцевої влади частіше згадували про такий важливий підрозділ школи, як шкільна бібліотека.

Минула перша половина місячника. Але скільки заходів вже проведено. Учні 3, 5, 6, 7 класів переглядали наукові кінофільми про створення книги. Учні старших класів взяли участь в диспуті «Свята в контексті мовознавства і сучасного політичного моменту», відзначили 85-річний ювілей класика сучасної української літератури, поета з душею опришка — Дмитра Павличка. Учні молодших класів під час бібліотечних уроків ще більше здружились з книгою, ознайомились з довідковим апаратом бібліотек. Для учнів 9-Б класу в рамках районного семінару молодих вчителів був проведений огляд книг на тему «Українська література ренесансу і барокко». Присутні були приємно здивовані, що фонди школи зберігають такі шедеври, як книга І.Огієнка «Історія українського друкування», перевидана після 1925 року лише в 1992 році, після набуття Україною незалежності. Така велика перерва зумовлена забороною комуністичної влади оприлюднювати історичні і бібліографічні докази того, що книгодрукування в Україні було поширене на 90 років раніше, ніж в Росії. Наша бібліотека пишається, тим, що має і такі цінні книги, як «Порівняльна історія слов’янських культур» відо-мого професора Дмитра Чижевського і «Буквар» Івана Федорова церковнослав’янською мовою.

Нещодавно в актовій залі школи учні і вчителі палко вітали нашого земляка, справжнього патріота, поета, заступника директора Васильківського НВК Олександра Петровича Діхтяренка. Автор трьох поетичних збірок Олександр Діхтяренко є першим лауреатом премії імені Олекси Влизька, найвищої нагороди, якою поціновуються місцеві поети, виступив перед глядачами зі своїми новими віршами, розповів про творчі плани і мрії, поділився спогадами про минуле, зачитав вірші, написані під впливом революційних подій на Майдані, закликав не бути байдужими, зростати вільними громадянами нової України. Ведуча заходу розповіла глядачам про цікаві сторінки біографії літератора, проаналізувала його творчість, ознайомила з виданими книгами. Переглядаючи на екрані фотоальбом поета, читачі слухали пісню на слова Олександра Діхтяренка «Обніми мене, мамо». Багато його віршів стали піснями завдяки місцевим музикантам. До речі, і вірші, і пісні О.Діхтяренка поціновувачі його поезії можуть знайти на його сайті. Здавалось би кропітка робота педагога не залишає часу для творчості. Але поет той, хто не може не писати. «Де ви берете теми для своїх поезій?», — запитували глядачі. «Спочатку вибухає емоція на якусь подію, потім вона оформлюється в думку, а потім і рима з’являється», — відповів поет. Але просто буває лише на словах. Обклавшись словниками, шукає поет ночами влучне слово, риму й ритм. Багато віршів було виконано на цьому святі учнями і вчителями. Довго не відпускав переповнений зал поета, хотілось кожному якнайдовше поспілкуватись з доброю, талановитою, працьовитою людиною Олександром Петровичем Діхтяренком.

А місячник триває. Тож на учнів нашої школи чекають нові цікаві заходи: вікторини, голосні читання, зустрічі з письменниками рідного краю, зокрема з членом Спілки письменників України Сергієм Ткаченком. Шкільна бібліотека і надалі намагатиметься гідно виконувати свою місію — бути стратегічним парт-нером в освітянському просторі.

Наталія ГРОДЗЬ, завідувач шкільною бібліотекою Шполянського НВК «Загальноосвітня І—ІІІ ступенів школа №2-ліцей».