Відсторонення невакцинованих від роботи: чи законно це?

Відсторонення працівників, які не вакцинувалися від коронавірусу, не суперечить закону, проте в цьому процесі не обійшлося без порушень. Про це каже адвокат Ганна Лисенко в коментарі «Радіо Свобода».

За її словами, роботодавці зобов'язані виконувати цю норму, оскільки наказ МОЗ та відповідна постанова Кабміну не скасовані судом.

«Якщо брати до уваги Конституцію і трудові права працівників, то, справді, йдеться про обмеження права на працю. Чи буде це підставою для скасування наказу про відсторонення, і чи дійсно суди стануть на бік працівника, складно прогнозувати. Це буде видно з перших судових рішень. Порушення є, але є прямі норми, які треба виконувати», – наголошує вона.

Експерт пояснила, що важливо дотриматися процедури відсторонення невакцинованих працівників. Спочатку потрібно про це попередити, дати строк на виконання й сприяти цьому. У випадку відмови від вакцинації цей факт варто письмово зафіксувати, щоб у майбутньому це могло стати аргументом у суді.

Нагадаємо, 8 листопада набув чинності наказ МОЗ про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковій вакцинації.

Це працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх терпідрозділів, місцевих держадміністрацій і їхніх структурних підрозділів, а також закладів вищої післядипломної, фахової, передвищої, професійної, дошкільної, позашкільної освіти й наукових установ, незалежно від форми їхньої власності.

Працівники вказаних вище організацій, які не матимуть щеплення проти COVID-19, з 8 листопада відстороняються від роботи без збереження заробітної плати до того моменту, поки не вакцинуються.

Наказ не стосується осіб, які мають протипоказання до вакцинації та які надали відповідний медичний висновок, виданий закладом охорони здоров’я. Такий медичний висновок з тримісячним терміном дії можуть також отримати й люди, які перехворіли на COVID-19, тому за наявності такої довідки підстав для їхнього відсторонення не буде.

Працівників, які станом на 8 листопада отримали принаймні одну дозу вакцини, також не будуть відстороняти від роботи.