ВІЙНА ОДНОСЕЛЬЧАН, або Чому сільський голова Сигнаївки заявив про свою відставку?

РЕФОРМУВАННЯ НА СТАРТІ

Як правило, сільські голови звітуються перед громадами за бюджетний рік ранньої весни. Однак загальні збори села Сигнаївки з цього приводу відбулися минулого вівторка, під час яких сільський голова Сергій Ошовський прозвітував про доходи і витрати сільського бюджету за підсумками дев’яти місяців поточного року. Чому ж не дочекався завершення року і не склав річний звіт?

Справа у тому, що на початку зборів сільський голова оголосив про те, що написав заяву про звільнення з посади, яку наступного дня на позачерговій сесії сільської ради мали розглянути депутати. Демарш сільського голови односельці сприйняли по-різному, адже конфлікт поглядів у селі вже давно перейшов у неконструктивне русло.

Зокрема, Олександр Однокоз запевняє, що це пов’язано із вимогою групи жителів села повернути у правове поле питання використання однієї із земельних ділянок, яку орендує місцеве сільськогосподарське підприємство ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі», але фактично селяни випасають на ній своїх корів.

— Ми залишилися обдуреними, бо ця земля не належить до пасовищ, а вважається господарським двором і має бути розпайована. Сільський голова не мав права розпоряджатися нею, — каже пан Однокоз.

Сергій Ошовський на цей виклик відповів, що діє в рамках закону і обґрунтовує свої дії намірами захистити цю землю від посягань обласного держкадастру, тобто, не допустити, щоб чужі орендарі забрали можливість в людей випасати свою худобу.

Проте непорозуміння по землі – це лише один із багатьох конфліктів, що загострюють відносини між сільським головою та односельцями.

Інші жителі села розповідають про свої версії непорозумінь: наприклад, побиття сусідом матері дітей новоствореного будинку сімейного типу. Сільський голова, виявляється, не захистив жінку.

До речі, ця неприємна історія відображена в одній із телепередач каналу «Інтер» під назвою «Стосується кожного», сюжет якої не спрацював на авторитет Сергія Ошовського.

— У селі стало неможливо жити, — говорить сільський голова. — Я вважаю, що той, хто програв вибори, повинен підкоритися більшості, але дехто постійно провокує колотнечу. Я сподівався, що нас примирить День села, але марно, миру серед нас немає. Хоча тих, хто вимагає моєї відставки, — лише третина, я все ж не хочу надалі розділяти село, тож вирішив піти з посади.

Перспективи адмінреформи:
сигнаївчани підтримали
утворення ОТГ
Але питання відставки довго не обговорювали. Швидко перейшли до важливого питання: об’єднання громад. Слід визнати, що Сергій Ошовський дуже глибоко обізнаний із новим законодавством, котре регламентує втілення в життя адміністративно-територіальної реформи і децентралізації. Він підготував орієнтовні фінансові розрахунки декількох варіантів об’єднань.

Сигнаївчани всі одностайні в тому, що майбутню громаду бачать лише із центром у Сигнаївці. Питання лише в тому, з якими саме селами об’єднуватися і які проекти стануть найвигіднішими.

Якщо до складу Сигнаївської громади увійде чотири села: Сигнаївка, Мар’янівка, Надточаївка і Бурти, — за попередніми розрахунками, громада не стане самодостатньою, і такий проект не зареєструють у Мінрегіонбуді. Але коли до цих сіл приєднається Матусів, то в розпорядженні громади буде втричі більше фінансового ресурсу, і такий варіант може реалізуватися.

Матусів — наріжний камінь
Але не все так просто, як спочатку здається. Аргументація сільського голови була малорезультативною. Люди говорили про те, що дуже мало обізнані із суттю реформи, не готові приймати свідомого рішення. Інші закликали взагалі сприймати її як чергову оману після попередніх невдалих реформ у державі, припускали найгірші перспективи: переділ земель, закриття шкіл і закладів охорони здоров’я, інші песимістичні побоювання.

Та переважна більшість таки є схильною до того, що об’єднання є неминучим, і потрібно самим визначитися із майбутнім, щоб потім верхи не вирішили за них. Тож відразу ж постало питання: який саме формат проекту підтримати, бо це голосування стане рекомендацією для депутатів сільської ради, які мають прийняти офіційне рішення, після чого розпочати процедуру створення ОТГ.

Та гострі дискусії, на диво, виникли через... Матусів. Виявляється, що сигнаївчани категорично не хочуть його запрошувати у майбутню ОТГ! Чому ж? Адже це велике село з чималими ресурсами і саме Матусів дозволяє отримати великі фінансові перспективи для громади. Та це не головне для жителів Сигнаївки. Вони, виявляється, не сприймають матусівської місцевої політики. Через це довго сперечалися і від-найшли варіант, як обійтися без Матусова.

Проект Сигнаївської ОТГ — шість сіл
Одноголосне рішення таки було прийнято, і всі, здається, залишилися задоволеними. Сигнаївчани нададуть пропозиції для створення ОТГ жителям Мар’янівки, Надточаївки, Буртів, Станіславчика і Носачева Смілянського району. Чи погодяться на це жителі названих сіл, покаже час.

Коли номер готувався до друку, стало відомо, що 16 листопада відбулася позачергова сесія Сигнаївської сільської ради і депутати затвердили рішення зборів села, а відставку сільського голови Сергія Ошовського не прийняли.

Наталія СТОРЧАК.