Козак — це вільна людина. Жителі українських земель, потерпаючи від жорстоких панів, тікали на вільні землі від панщини. Пізніше втікачі сформували військо, яке все більше набирало популярності серед народу і завдавало страху панам.
В Шполянській загальноосвітньої І—ІІІ ступенів школі №5 щорічно проводиться тиждень до Дня козацтва. Традиція не змінилась й нинішнього року. Розпочався тиждень спортивними змаганнями «Козацькі забави» між учнями 2—4 та 5—7 класів. Зокрема були конкурс «Влучний стрілець», естафети «Перенесення м’яча на швидкість», «Стрибунець», «Дружність». Переможців нагородили грамотами на шкільній лінійці.
Учні 6 класу разом з класним керівником Тетяною Браганець під-готували свято «Звичаї й традиції українських козаків». На початку виступу розповідалось про походження слова «козак», про головних гетьманів, про риси характеру козаків. Дуже детально описувалась картина «Козак Мамай», яка в ті часи була в кожній хаті. Щоб розважити присутніх, учні 6 класу співали пісні, відтворювали випадки з життя козаків у сценках. Особливо цікавою виявився обряд прийому чоловіків у козацьке військо.
Учні 8-го та 10-го класів разом з вчителем біології Ларисою Черяковою провели усний журнал «Козацькому роду нема переводу». Вони ознайомили з історією створення козацтва, тактикою козаків у боях, символами Війська Запорозького. Також ми створили презентацію, кожен слайд якої був ілюстрацією до розповіді. Учні могли побачити зображення козаків, фотографії прапорів, клейнод, символів козацьких часів, схеми головних битв.
Всі виховні заходи, проведені в школі, були проникнуті глибоким почуттям патріотизму. Виступаючи, ми прагнули донести до учнів необхідність захисту своїх земель, збереження єдності та незалежності України на прикладі наших предків-козаків.
Олександра ЛІСОГОР, учениця Шполянської загальноосвітньої І—ІІІ ступенів школи №5.