Їй присвячена поштова марка №1322, яка введена в обіг 148-тисячною кількістю примірників 31 жовтня 2013 року. Віра Холодна уславилася у фільмах «Пісня переможеного кохання» (1915 р.), «Міражі» (1915 р.), «Життя за життя» (2016 р.), «Забудь про камін, в ньому погасли вогні» (1917 р.) та інших.
Кінокритик Веронін про неї писав: «Віра Холодна не створювала кіно. Вона залишилася сама собою, жила життям, що дано їй, любила любов’ю, котру знало її серце; була у владі тих суперечливих і темних сил своєї жіночої природи, якими тонкий далекий диявол наділив її від народження».
Королева німого кіно народилася 1893 року в Малоросії в сім’ї викладача гімназії Василя Андрійовича Левченка. Коли Віроньці було два роки, її батьки переїхали до Москви. Тут, в будинку, розташованому в одному з Кисловських провулків і пройшло дитинство майбутньої улюблениці мільйонів. Тут народилися її дві менші сестри — Надя і Соня.
На випускному балу після закінчення Вірою Левченко гімназії весь вечір протанцював молодий вродливий юрист Володимир Григорович Холодний.
А невдовзі в тому ж 1910 році відбулося весілля. Вирвавшись із домівки на волю, Віра щовечора затягувала чоловіка в театр. Але частіше ходили в синематограф «5 уфф», що на Садовій. В.Холодного прямо-таки лякала та пристрасть, з якою Віра намагалася потрапити на всі картини. Вдома Віра непорушно застигала перед дзеркалом і довго дивилась на своє відображення: «Таке життя далі продовжуватись не може, — вирішив В.Холодний. — Вірі потрібно зайнятися чимось реальним, інакше її вічні мрії наяву поганим закінчаться».
Коли в 1912 році у Віри народилася донька Євгенія, чоловік зрадів: тепер вона перейматиметься справжнім жіночим ділом. Ще через рік Володимир умовив дружину взяти на виховання прийомну доньку Нонну. Незабаром до Холодних переїхала мати Віри — Катерина Сергіївна з двома доньками. Володимир був і радий, і не дуже. Тепер домашнє господарство повністю ляже на тещу, а чим займатиметься Віра?
...В кабінет режисера Володимира Гардіна зайшла незнайомка з очима біблійської мучениці і капризним ротиком, з уст якої злетіло: «Мені дуже потрібна роль». Ролі для неї не було, але відмовити цій красуні він не міг. І В.Гардін вручив їй лист до режисера Євгенія Бауера на фірму «Ханжонков і Ко».
...Після перших же двох фільмів Євгена Бауера «Пісня торжествуючого кохання» та «Полум’я неба» (1915) — Віра Холодна загіпнозувала весь глядацький світ.
Заради того, щоб подивитись на неї, люди вишиковувались в колосальні черги. В Харкові, наприклад, під час стовпотворіння в кінотеатрі «Ампір» були розбиті всі вікна, двері зірвані з петель.
...Віра не помітила перемін, які відбулися в 1917 році. Їй було ніколи. Влітку 1918 року, щоб закінчити натурні зйомки фільмів «Княжна Тараканова» і «Циганка Аза», Віра разом з режисером Петром Чардиніним виїжджає в Одесу.
...Зйомки, концерти… І раптом 17 лютого 1919 року надійшла незбагненна звістка: Віра Холодна померла у віці 26 років. По країні миттєво поповзли зловісні чутки: її погубив через ревнощі закоханий в неї французький консул, приславши букет отруєних білих лілій, або — її убили білі за те, що була червоною розвідницею, її убили червоні за те, що...
Насправді в листопаді 1918 року у Холодної скоїлась гостра форма ангіни. А в готелі «Брістоль», де вона жила, температура не піднімалась вище мінус дев’яти. Ангіна перейшла у вірусну «іспанку», від якої тоді не було ліків. Від неї Віра Холодна й пішла в царство тіней, із якого не повертаються.
На похорони вийшла вся Одеса... Те діяння, що коїлось, словами описати неможливо. Через декілька місяців після її смерті згоріли від тифу її мати та чоловік.
Володимир КОВАЛЕНКО. с. Ярославка.