Волонтерство для ЗСУ: як не стати жертвою шахраїв

Волонтерський рух в Україні став справжнім феноменом сьогодення. Він продемонстрував світові єдність українців, його стійкість перед агресором та щиру готовність допомогти тим, хто цього потребує. На Черкащині останнім часом шахраї активізувалися та застосовують нові схеми, тому інформація стане корисною для кожного.

Про це повідомила кіберполіція у дописі Facebook, пише "Шполяночка+"

Як перевірити приватну особу або волонтера ?

Звичайно, якщо з проханням про допомогу звертаються ваші друзі чи знайомі, яким ви довіряєте, ризик шахрайства значно менший. Однак, навіть у таких випадках, важливо переконатися, що повідомлення опубліковане справді цією людиною, а не шахраєм, який отримав доступ до акаунту користувача. Для цього зв’яжіться з цим знайомим іншими каналами комунікації.

В інших випадках для перевірки такого збору здійсніть наступні кроки:

- попросіть звіти за попередні періоди та збори;

- дізнайтеся більше про цю особу чи волонтера, зокрема, чи співпрацюють вони з відомими організаціями чи публічними особами. У такому випадку на офіційних сторінках відповідних організацій та інфлюенсерів має також бути інформація про спільну діяльність;

- чи є в них нагороди або відзнаки за допомогу та відгуки про діяльність;

- чи висвітлена робота волонтера або приватної особи в інформаційному полі;

- скористайтеся сервісом пошуку зображень в Google для перевірки фотографій та скріншотів документів під збором - шахраї, зазвичай, використовують вкрадені чужі фото у своїх профілях, перевірте справжність посвідчення волонтера, зв’язавшись з організацією, яка видала документ. Якщо мова йде про приватну особу, слід дізнатися, чому вона не зареєстрована як волонтер.

Як перевірити благодійний фонд та громадську організацію ?

З одного боку, офіційна реєстрація дає певну гарантію легальності. З іншого боку, шахраї можуть використовувати відомі назви та імена, щоб обдурити людей. Отже, щоб переконатися, що благодійний фонд чи громадська організація справжні, рекомендується зробити такі кроки:

- перевірте їх членство в професійних асоціаціях, на кшталт https://vboabu.org.ua/;

- переконайтеся, що ЄДРПОУ внесений до реєстрів https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search;

- з’ясуйте, чи має БФ або ГО фізичну присутність (офіс, дійсні номери телефонів) та персонал;

- попросіть відомості про засновників та звітність за попередні роки – це публічна інформація, яка має бути у вільному доступі. Відсутність таких даних підвищує вірогідність того, що ви натрапили на шахраїв;

- дізнайтеся про співпрацю з відомими організаціями, волонтерами та публічними особами;

- перевірте наявність відзнак та відгуків про роботу;

- встановіть, чи заручалися БФ або ГО підтримкою з боку публічних осіб; перевірте присутність в інформаційному полі;

- скористайтеся сервісом пошуку зображень в Google, як і у випадку з перевіркою приватної особи чи волонтера.

Окрім цього, не рекомендуємо вводити повні дані банківської картки (термін дії, CVV-код) при здійсненні пожертв - ваша платіжна інформація може потрапити до шахраїв.

Коментарі