Вступна кампанія-2021: дорожня карта абітурієнта

Кому відпустки і канікули, а цьогорічним випускникам доведеться поєднати спекотне літо з не менш спекотною вступною кампанією до вишів. Ще 30 червня уряд затвердив обсяги державного замовлення. Так, цього року надано понад 87 тисяч бюджетних місць за освітнім ступенем «бакалавр». Отже, що робити, якщо ви чи ваша дитина — вступник-2021 в матеріалі «Шполяночки+».

З 1 липня розпочала роботу електронна система, в якій потрібно зареєструватися. Цього року всі пункти процедури вступу можна пройти онлайн. У ході реєстрації завантажте сертифікат ЗНО та документ про повну загальну середню освіту. Треба буде вказати середній бал додатка до атестата. Розрахувати його потрібно самостійно за 12-бальною шкалою. Після створення електронного кабінету завантажте кольорове фото вступника (3х4) та фотокопію додатка свідоцтва/атестата про повну загальну середню освіту (розмір до 1 МБ). До речі: будьте уважними – виправити будь-яку помилку, допущену під час реєстрації, можна тільки до подання першої заяви.

Для пільговиків існують особливості під час реєстрації е-кабінету вступника. Їм необхідно звернутися до державного ВНЗ з проханням внести їх до реєстру осіб зі спеціальними умовами вступу. У цьому випадку ВНЗ треба надати паспорт, атестат та документ, що підтверджує пільги. Після цього в електронному кабінеті вступника з’явиться спецпозначка. До пільгових категорій вступників належать діти-сироти або позбавлені батьківського піклування, учасники бойових дій на Донбасі, а також абітурієнти, які не могли складати ЗНО через хворобу, переселенці та діти, які проживають на окупованих територіях Криму та Донбасу. З повним списком пільгових категорій можна ознайомитися в наказі Міністерства освіти та науки.

Вступникам з окупованих територій подавати документи слід через освітні центри «Донбас-Україна» або «Крим-Україна», сформовані при університетах. Абітурієнтам з окупованих територій треба особисто подати заяву та заповнити освітню декларацію в ОЦ (на бюджет – до 20 липня, на контракт – до 20 вересня). Потім на базі освітнього центру треба скласти два іспити державної підсумкової атестації (українська мова та історія України). А також скласти один профільний іспит (встановлює ЗВО).

Прийом заяв та документів стартував 14 липня до всіх закладів освіти, крім вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вишів. Для абітурієнтів, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів та творчих конкурсів, прийом документів закінчується о 18:00 16 липня. Для абітурієнтів, які вступають за результатами ЗНО, вступних іспитів та творчих конкурсів, складених до 13 липня, прийом документів закінчується о 18:00 23 липня.

Вступники можуть подати до п’яти заяв на бюджетну форму навчання в будь-який заклад без обмеження щодо кількості спеціальностей та до 30 заяв на контракт. У кожній заяві, яку подаєте на бюджет, обов’язково встановіть її пріоритетність – від одного до п’яти, де один – найвища пріоритетність, п’ять – найнижча. Після подання першої заяви змінити пріоритетність буде неможливо. Також заяву до університету можна подати особисто, але тільки якщо вступаєте за пільговою категорією, не маєте сертифікатів ЗНО, є розбіжності в ЄБДО та в атестаті або сертифікаті зовнішнього оцінювання.

Абітурієнтам, які з певних причин не можуть подати особисто документи до обраного ЗВО, необхідно мати електронний підпис вступника для підпису сканкопій документів. Отримати його можна через сервіси АЦСК МВС. Документи з е-підписом слід надсилати на електронну адресу Приймальної комісії закладу вищої освіти. Також всі документи можна відправити звичайною поштою.

Цього року вступні іспити та творчі конкурси проводять до початку подання заяв. Для абітурієнтів, які вступають на бюджетні місця, вступні іспити та творчі конкурси проводять у кілька потоків з 1 до 13 липня включно (за графіком навчального закладу). У творчих конкурсах мають право брати участь люди з повною загальною середньою освітою або ті, хто завершує 11 клас до 10 липня (треба мати довідку зі школи). Співбесіди у ВНЗ проводитимуть з 17 до 19 липня. Під час реєстрації для складання вступних іспитів та творчих конкурсів заклад не має права вимагати сертифікатів ЗНО.

У 2021 році можуть вимагати мотиваційний лист під час вступу, а також самостійно визначають критерії нарахування балів за них. Виш має опублікувати результати оцінювання за мотиваційні листи на своєму офіційному сайті до початку основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

Однак для всіх вступників, які вступають на бакалавра (магістра на базі повної загальної середньої освіти) є мінімальний прохідний бал для допуску до конкурсу на бюджет – щонайменше 125 балів.  Додаткові бали можна отримати, якщо вступник брав участь у міжнародних олімпіадах. Інформація про участь в олімпіадах має бути в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Також додаткові бали можна отримати, якщо вступник був учасником всеукраїнської олімпіади у виші (до оцінки ЗНО з одного відповідного предмета під час розрахунку конкурсного бала в цьому університеті додають від 1 до 20 балів). Також під час вступу може враховуватися сільський, регіональний та галузевий коефіцієнт. 

Сільський коефіцієнт (1,02-1,05) – це коефіцієнт, на який остаточно множать конкурсний бал вступників, зареєстрованих у селах, та які в рік вступу завершили 11 клас у школі на території села. Щоб отримати сільський коефіцієнт, треба мати довідку про реєстрацію у селі.  Її треба завантажити в електронний кабінет або подати разом із паперовою заявою. Регіональний коефіцієнт (1,00-1,04) – коефіцієнт, на який остаточно множать конкурсний бал, якщо вступник обирає виш не у Києві. Застосовується автоматично та не потребує жодних дій вступника. Галузевий коефіцієнт (1,00-1,02) – коефіцієнт, на який остаточно множать конкурсний бал вступників, які обиратимуть спеціальності з особливою підтримкою держави (наприклад, педагогічні). Застосовується автоматично та не потребує жодних дій вступника.

Рейтинговий список вступників формується за категоріями:

  • вступники, які мають право на зарахування за результатами співбесіди;
  • вступники, які мають право на зарахування за квотами (чотири квоти, визначені МОН);
  • вступники, які мають право на зарахування на загальних умовах.

Рейтинговий список вступників, яких зараховують за квотами та на загальних умовах, формується так:

  1. За конкурсним балом – від більшого до меншого;
  2. За пріоритетністю заяви;
  3. За середнім балом свідоцтва (атестата) – від більшого до меншого.

Насамперед зараховуватимуть на бюджетні місця вступників, які не за рейтингом потрапляють на держзамовлення до будь-кого університету за будь-якою спеціальністю. Рекомендація про зарахування абітурієнта на навчання надаватиметься за найвищим пріоритетом. Всі інші заяви абітурієнта з меншим пріоритетом анулюють. Кінцевий рейтинговий список за кожною спеціальністю мають опублікувати не пізніше 28 липня (для вступників, які проживають на окупованих територіях, – до 20 липня).

Вступники, яких рекомендували до зарахування на бюджетні місця, мають подати оригінали документів до ВНЗ до 18:00 2 серпня. Вступник може отримати лише одну рекомендацію на бюджет. Якщо він відмовиться від бюджетного місця, визначеного алгоритмом, цьогоріч зможе вступити лише на контракт. Вступники до медичних, педагогічних та мистецьких закладів вищої освіти, які укладуть угоду про відпрацювання у селах або селищах міського типу, отримають право на першочергове зарахування на бюджетну форму навчання.

Зарахування вступників на навчання на бюджетні місця буде не пізніше 9 серпня. Зарахування на навчання за контрактом – не пізніше 30 вересня. Переведення з контракту на вакантні бюджетні місця – не пізніше 19 серпня. Реєстрація та робота електронних кабінетів закінчується 30 вересня 2021 року.

Якщо у вступника виникли проблеми з реєстрацією кабінету, поданням заяв через нього, розбіжностями між даними сертифікатів ЗНО та документів про освіту необхідно звернутись до техпідтримки ЄДЕБО за телефонами:                

  • +38 (044) 290-18-13           
  • +38 (095) 281-13-54           
  • +38 (067) 551-24-74           
  • +38 (093) 342-38-63.

Цього року приватні університети зможуть створювати в ЄДЕБО відкриті конкурсні пропозиції. Тобто зможуть приймати вступників на бюджетні місця за певними спеціальностями. Також, ще однією новацією цьогорічного вступу буде те, що вступники, які отримають бюджетні місця за результатами конкурсу, але захочуть, щоб інші їхні заяви брали участь у конкурсі на контракт, мають обов’язково повідомити про це приймальну комісію під час подання оригіналів документів. Для цього необхідно написати заяву. В іншому випадку ці заяви автоматично будуть виключені з конкурсу на контракт.

Для абітурієнтів, які вступають на спеціальності гуманітарного та соціального спрямування необхідний сертифікат ЗНО з української мови та літератури. На інші достатньо ЗНО з української мови.

За матеріалами Міністерства освіти і науки України