Стрічка соцмереж рясніє яскравими фото, веселими посмішками й дружніми обіймами – кілька тижнів тому шполянські випускники офіційно попрощалися зі школою, отримали сертифікати й медалі, обійняли вчительок і вчителів, й подалися планувати вступ до ЗВО.
Хвилювання про вдалий випускний вечір тепер змінилися тривожністю про майбутнє. «Хвилювалася не те слово, – розповідає випускниця Шполянської ЗОШ №5 Карина Романенко. – Перед першим ЗНО я не спала декілька ночей і, мабуть, нічого не їла. Руки трусилися, жах».
Психологиня Наталія Косенко говорить, що етап ЗНО і вступу завжди супроводжується стресом: «Період підготовки та здачі ЗНО для випускників є дуже емоційно виснажливим і, як правило, після отримання результатів ЗНО з’являється нове хвилювання, пов’язане зі вступом, переїздом до нового міста».
Такі переживання має і випускниця Шполянської ЗОШ №1 Александра Юрчак. «Мене найбільше хвилює вступити до навчального закладу на бюджетне місце. Моя спеціальність дорого коштує. Все інше адаптивне, як переїзд до великого міста, так і саме навчання», – розповідає дівчина.
Ольга Перевізник пройшла цей процес минулого року, коли випускалася зі Шполянської ЗОШ №5. Зараз вона вже закінчила перший курс університету, але попереднє літо пам’ятає й досі: «Я насправді хвилювалася, як і, мабуть, кожен з нас. Чесно кажучи, найважче саме перед іспитом, оскільки уже під час тесту ми маємо зосередитися, і так уже не до хвилювань».
Наталія Косенко дає кілька основних правил для випускників і випускниць:
- менше хвилювань – більше віри в себе;
- здоровий 8-годинний сон;
- фізична активність (зарядка, вечірня прогулянка);
- смачна і корисна їжа (глюкоза, омега-3, ненасичені жирні кислоти, вітаміни й щось особливо смачненьке);
- бонуси та особливі радості (відпочинок з друзями, бажані подарунки, приємні сюрпризи, які можуть піднімати настрій);
- по можливості менше спілкування з тривожними, «залякуючими» друзями, родичами-панікерами.
Психологиня додає також, що батьки можуть вплинути на дитину у цей період: «Дуже важливою в цей період є поведінка батьків. Адже випускники, зазвичай, психологічно ще діти, які копіюють моделі поведінки своїх батьків. Саме тому так необхідно батькам зберігати спокій, контролювати своє хвилювання».
Таких порад, певно, дотримується випускниця Шполянської ЗОШ №1 Владислава Кирпич, яка з радістю чекає нових подій: «Щодо випуску хвилювань в мене не було, адже випуск це дуже круто. Він насичений різними подіями які я провела зі своїми однокласниками та батьками. Та й щодо вступу можу сказати те саме. Кожен іде своєю дорогою та до своєї цілі. Далі наполегливе навчання, нові відчуття та самостійне життя, чому я дуже рада».
Якщо хвилювання все-таки займає всі ваші думки, Наталія Косенко радить готуватися до нового етапу життя не лише морально. «Суттєво зменшується хвилювання, якщо перед початком навчального процесу познайомити першокурсника з містом, де він навчатиметься (вулиці, маршрутки, магазини, навчальні корпуси, гуртожиток, автовокзал), – розповідає психологиня. – Ознайомити з факультетом, номером групи. Розповісти, як діяти в ситуації труднощів чи непорозумінь. Наприклад, у разі надзвичайної події (вкрали гаманець, загубився, опинився в неприємній компанії). Кому можна дзвонити будь-коли (мамі, татові, сестрі чи всім одразу).
Однак те, що ви відчуваєте переживання – це нормально, особливо у період змін, переїзду, нового навчального закладу й адаптації до самостійного життя. «Процес зміни статусу перевтомленого одиннадцятикласника на сповненого надій на краще студента складний і багатогранний, який може тривати від одного місяця й до півтора року», – говорить Наталія Косенко.
Олександра Лісогор