Як банки арештовуватимуть кошти боржників

На початку квітня мільйони українців сколихнула новина: виконавча служба зможе автоматично арештовувати кошти на банківських рахунках боржників. «Економічна правда» пояснила, кому загрожує списання грошей з рахунків, як це відбуватиметься та чи зможуть виконавці арештувати рахунок, коли його власник про це не знатиме?

Що змінилося

Більшість українців знає, що добитися справедливості в Україні – справа не з легких. Про це свідчить, зокрема, низький рівень довіри до судової системи.

Однак отримання справедливого рішення суду – далеко не кінець боротьби за справедливість, адже це рішення ще потрібно виконати.

Якщо боржник відмовляється виконувати рішення суду, за справу беруться виконавча служба або приватні виконавці. Утім, навіть вони можуть не все.

Аби списати кошти чи хоча б накласти на них арешт, їх потрібно спершу знайти. Для цього виконавцям потрібно вручну розсилати запити в кожен банк (наразі їх 73). При цьому банки не поспішають ділитися даними про власних клієнтів.

Навіть якби виконавці отримали від банків інформацію про номери рахунків боржників та залишки коштів на них, то для арешту і списання грошей потрібно повторно відправляти в банк відповідні вимоги поштою, а це дорогоцінний час.

У 2021 році ситуація із стягненням боргів кардинально змінилася.

По-перше, Нацбанк у лютому оновив свої положення щодо розкриття банківської таємниці. Тепер на вимогу виконавців банки надають інформацію не лише про наявність рахунків боржника, а і їхні номери та залишки коштів на них.

По-друге, спростилася процедура запиту інформації. Мін'юст дозволив використовувати Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП) для виявлення й арешту коштів на рахунках у всіх виконавчих провадженнях, а не лише в тих, що стосуються сплати аліментів, як було раніше.

Кому можуть списати гроші

Після рішення Мін'юсту автоматично арештовувати кошти на рахунках можна буде всім боржникам, які потрапили до відповідного реєстру. Раніше така процедура застосовувалася лише щодо боржників із сплати аліментів.

Друга велика категорія боргів у реєстрі – борги із стягнення коштів. Передусім це борги українців за кредитами у банках та МФО.

Автоматично арештовувати і стягувати кошти з банківських рахунків виконавці зможуть при виникненні боргів із сплати штрафів (зокрема за порушення правил дорожнього руху), комунальних послуг, зарплат, аліментів.

Як списуватимуть гроші з рахунків

Автоматизована система виконавчого провадження повинна запрацювати до 6 липня 2021 року. Після цього списувати борги стане набагато простіше.

Державний або приватний виконавець створить у системі спеціальний запит про наявність коштів у боржника, який автоматично надійде всім банкам, що приєдналися до АСВП. Цю інформацію банки отримають за годину.

У цій же системі виконавець зможе створити постанову про арешт коштів на рахунках боржника, надіслати банкам вимогу про списання коштів з рахунків і реквізити виконавчої служби, на які їх потрібно переказати. Невдовзі процес конфіскації коштів теж має стати автоматичним. До того часу вимоги про списання коштів виконавці надсилатимуть традиційною поштою.

Чи можуть арештувати рахунок, якщо його власник про це не знає

Зазвичай автоматичному арешту коштів та їхньому списанню з рахунків боржників передують судові засідання та рішення Феміди. У таких випадках не знати про наявність боргу та про необхідність його сплати боржник не може.

Однак бувають випадки, коли приватні та державні виконавці можуть арештувати гроші на рахунку боржника без рішення суду. Найпоширеніший з них – заборгованість із сплати штрафів за порушення правил дорожнього руху.

Існує безліч способів дізнатися про наявність несплаченого штрафу онлайн. Зокрема, за допомогою застосунку «Дія», на сайті МВС чи в електронному кабінеті водія.

Без рішення суду можуть стягуватися борги і щодо сплати авторських прав, орендної плати за користування державним та комунальним майном, за аграрними розписками або з виплати дивідендів, пояснюють юристи.

У цих випадках повідомлення про початок виконавчого провадження надсилаються на адресу реєстрації боржника. Тож можуть бути випадки, коли людина не знатиме про арешт коштів доти, доки їй про це не повідомить банк.