1. В Україні перспектива за ядерною енергетикою. Це найпотужніший вид енергії та потребує найменше площі для її виробництва. Окрім того, Україна має достатньо ресурсів, уранової руди, щоб виробляти саме цей вид енергії. На жаль, навколо ядерної енергії у суспільстві склалось багато міфів та побоювань. В першу чергу це пов’язано із Чорнобилем. Проте, при виробництві даної енергії потрібно дотримуватись суворих правил. Ядерна енергетика успішно використовується в США, Європі та навіть Японії. Україні, яка багата на руду, гріх не користуватись своїм багатством.
2. Якщо говорити про відновлювальні види енергії, вони звісно менш потужні, варто використовувати комбіновані установки — вітряки з прикріпленими сонячними батареями. Хоча в Україні я не бачу за цим перспективи. Дорого і малоефективно.
3. Проте, я вважаю, що в сфері енергетики зараз найбільш важливішим є її збереження. Польща в свій час пішла вірним шляхом, давши кредити населенню для утеплення їх будинків. В Україні сьогодні це найбільш актуально. Маючи дорогі та обмежені ресурси, ми повинні бережливо ставитись до них. Окрім того, є безліч методів, як за допомогою простих правил вже сьогодні може кожен зберегти свою домівку теплою.
Ось декілька практичних порад:
Енергоефективність — економія на дрібницях. Ці дрібниці дуже прості на перший погляд, але в сумі даютьвідчутнийефект.Як підняти температурувприміщенні на 1 ⁰С при однакових затратах на опалення? Дуже просто! Приберіть від опалювальних приладів столи, шафи, дивани тощо. Звільніть, відкрийте ваші батареї, і вони віддячать вам більшим теплом.Щоб підняти температуру ще на 1-2 ⁰С, встановіть на стіну за радіатором (батареєю) утеплювач з фольговим напилом (рулонний поліетилен). Тоді тепло буде відбиватись у кімнату, а не грітиме стіну.
Якщо ви ще досі мерзнете, можна легко додати ще 0,5 ⁰С. Утепліть відкриті ділянки трубопроводів і лишіть всю роботу з утеплення вашим спеціалістам по нагріву — радіаторам. Саме вони виконані таким чином, щоб давати тепло з більшим ККД.Цифри 0,5-1 ⁰С не дуже значні, проте в сумі усі заходи з утепленнязмінять температуру у вашому будинку або квартирі з 15 ⁰С на 19 ⁰С, з 18 ⁰С на 21⁰С. При тому, що затрати ваші на збереження тепла — мінімальні.
Для тих, хто любить морозну свіжість, ще одна порада — провітрювання. Провітрювання із напіввідкритим вікном є небезпечним для самого вікна, оскільки маємо тривалий час дії конфлікту температур. Наслідком такого конфлікту є конденсат — вологість, яка одразу ж намерзає на затворні механізми вікна. Тому, не соромтесь — відчиняйте вікно навстіж на 1-2 хв. і ви отримаєте у кімнаті свіже повітря, а ваша віконна рама не стигне промерзнути.
І на майбутнє. Утеплення зовнішньої стіни будинку/квартири, заміна скляних дерев’яних вікон на металопластик повинні бути у ваших планах. Це не дешево, проте дуже ефективно. Витративши чималу суму один раз, ви надовго отримаєте збережене тепло у ваших оселях.Вдалого зимування!
Віталій ГЛІЖИНСЬКИЙ, інженер, спеціаліст у сфері тепло-енергетики, активіст громадської організації Інститут «Республіка»