Як і чим нам можуть нашкодити навушники

Чим нам можуть нашкодити навушники? Передусім тим, що коли ми слухаємо в них музику, ми часто не відчуваємо, наскільки гучним є звук. Також ми можемо використовувати навушники, аби ізолюватися від світу звуковим полотном.

Навушники через свій невеликий розмір часто не викликають занепокоєння стосовно рівня шуму. Але це хибне враження. Наприклад, бензопила чи двигун мотоцикла створюють близько 100 децибелів звуку. На такому рівні починає шкодити слуху людини менш ніж за пів години. 

Музика в навушниках, які звучать навіть не на повну гучність, а десь на 70% від максимуму становить приблизно 85 децибелів. При цьому музику деякі люди схильні слухати кілька годин. Уявіть, що в цей час відбувається всередині вух.

А відбувається наступне: вплив гучних звуків протягом тривалого періоду часу викликає втому сенсорних клітин вуха. Як результат наступає тимчасова втрата здатності чути або такі явища, як дзвін у вухах або ж «приглушений» шум. Слух нормалізується після того, як сенсорні клітини відновлюються. Такі перепади звуків буквально їх «зношують», тому з часом ймовірність погіршення та навіть втрати слуху дуже зростає. 

Це може стати причиною втрати слуху внаслідок шуму (noise-induced hearing loss). Вона може настати раптово, чи довгий час не давати про себе знати, також може трапитися у будь-якому віці. Як наслідок: люди перестають чути співрозмовника поруч, чи погано розбирати, що говорять телефоном. З часом, якщо впливу шуму регулярний, втратити слух можна безповоротно. 

Крім цього, використання навушників може спричинити повторне інфікування середнього вуха, посилений свербіж та реактивацію вушних інфекцій, якщо людина вже мала такий досвід. 

Прослуховування музики в навушниках-крапельках або закритих навушниках впродовж трьох годин, збільшує ризики втратити слух на 10–15 децибел на високих частотах. 

Гучна музика в навушниках не лише збільшує ризики втратити слух, а й потрапити в аварію чи іншу небезпечну ситуацію на вулиці. Слухати музику в навушниках, зокрема, не можна водіям.

 Які навушники краще обирати?

Перше правило — будь-які навушники можуть бути нормальними для вашого слуху, за умови, якщо ви не будете слухати їх на повну гучність і дуже довго.

Серед інших часто рекомендують навушники, які поглинають шум. Через це, аби заглушити звуки навколо, не потрібно робити гучність надто високою. Утім, такі навушники варто слухати лише, приміром, для навчання чи перегляду кіно у безпечному місці, а не на вулиці, коли треба чути, що відбувається навколо.

Є дослідження, які вказують, що принципової різниці між різними навушниками фактично немає. Час прослуховування музики, висока гучність звуку, типи навушників тощо однаково негативно й рівноцінно впливає на рівень втрати слуху. 

Як слухати через навушники без шкоди для слуху?

▪ Лікарі рекомендують правило 60 на 60, тобто слухати навушники на гучності не більше ніж 60% від максимальної протягом 60 хвилин раз на день.

▪ Аби перевірити наскільки гучними є ваша музика в навушниках, запитайте людей, які сидять поруч, чи чують вони вашу музику. Якщо так, то зменшуйте гучність, доки інші люди більше не чутимуть звук із ваших навушників.

▪ Перевіряйте слух щороку. Проходьте тестування навіть, якщо ви не помічаєте явного зниження слуху. А якщо помітили, що робите музику гучніше, ніж раніше, просите співрозмовників повторити речення, бо ви не все почули, маєте дзвін у вухах або навпаки якийсь шум, чимскоріше зверніться до лікаря. У разі, якщо зниження слуху у вас було спричинене впливом гучних звуків, ймовірно, ви зможете зупинити цей процес вчасно. 

▪ Стежте за гігієною звуку. Не вмикайте музику на повну гучність, на концертах не стійте біля колонок на концерті, а якщо відчуваєте, що у просторі навколо вас стає шумно й вам дискомфортно, вийдіть звідти на якийсь час та дайте вухам відпочити. Придбайте собі вушні затички, якщо ви працюєте в шумному місті або часто відвідуєте концерти.

▪ Встановіть обмеження на своєму телефоні, аби гучність залишалася на середньому рівні, та відстежуйте, чи не шкодить вона вам. Використовуйте навушники, які блокують зовнішні звуки, замість того, аби робити музику гучнішою.