Як оподатковуються доходи із земельних паїв?

Про це запитали читачі газети «Шполяночка+» в телефонному режимі. Відповідь надає начальник Шполянського відділення Смілянської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області Петро СТЕЦЕНКО:
— Згідно з обліковими даними щодо стану передачі земельних паїв в оренду сільськогосподарським товаровиробникам у 2015 році передано в оренду 17010 земельних паїв площею 46746,1 га.

Громадяни-власники земельних паїв, які передали їх в оренду сільськогосподарським товаровиробникам у 2015 році отримали доход у вигляді орендної плати у розмірі від 4,5% до 8% від нормативної грошової оцінки, що становить у грошовому виразі від 1458 грн. до 2592 грн. за 1 га паю.

Середній відсоток нарахування орендної плати від здачі в оренду земельних паїв по Шполянському району за 2015 рік становить 4,78% від нормативно-грошової оцінки землі. За результатами 2015 року сільськогосподарськими товаровиробниками Шполянського району нараховано та виплачено 72878,0 тис.грн. орендної плати, утримано та сплачено до бюджету 10932,0 тис.грн. податку на доходи фізичних осіб та 1093,2 тис. грн. військового збору.

Разом із цим у Шполянському районі перебуває на обліку значна кількість власників земельних паїв, які їх обробляють самостійно (одноосібники). У 2016 році станом на 12 березня до Шполянського відділення Смілянської ОДПІ вже подали декларації про свої доходи 433 власники земельних паїв, які їх обробляють самостійно. Сума задекларованого доходу становить від 2600 грн. до 13000 грн., що становить від 4,5% і більше від нормативно-грошової оцінки паю.

Ставка податку на доходи фізичних осіб становить 15% від суми доходу, військового збору — 1,5% від суми доходу. Сума задекларованого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб з 1 га паю становить від 219 грн., військового збору — від 22 грн.

Шполянське відділення Смілянської ОДПІ нагадує, що сільськогосподарська діяльність громадян з використанням земельних паїв інших осіб (крім осіб, які є членами сім’ї першого ступеня, споріднення до яких належать: батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені) підлягає державній реєстрації як фізичної особи-підприємця або створення юридичної особи (фермерське господарство, приватне орендне підприємство або товариство) з обов’язковим укладанням та реєстрацією договорів оренди земельних паїв. У разі встановлення факту провадження господарської діяльності без державної реєстрації, як суб'єкта господарювання, відповідно до статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року N 8073-X передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що становить від 17000 грн. до 34000 грн.) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Крім цього, Шполянське відділення Смілянської ОДПІ нагадує, що декларування доходів громадян за 2015 рік в тому числі від оброблення земельних паїв самостійно, триває до 1 травня 2016 року.