Як попередити цукровий діабет

У 2016 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Всесвітній день здоров’я був присвячений боротьбі з діабетом.

З цієї нагоди ми, лікарі, звертаємо увагу шполян на своєчасність звернень до лікарів при появі перших симптомів діабету та за наявності факторів ризику.

Зростаюча захворюваність на цукровий діабет по всьому світу призвела до того, що вже в 2011 році майже 360 млн. осіб у світі хворіли цукровим діабетом, причому 95% із них мали ц/діабет ІІ-типу.

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, яке виникає при неспроможності підшлункової залози виробляти інсулін — І тип, або при неспроможності організму людини ефективно використовувати вже вироблений інсулін — II тип. Кількість хворих продовжує неухильно зростати. Вчені прогнозують, що в 2030 році ця цифра може сягнути 552 млн. осіб, причому така ж кількість ще буде недіагностована. Більшість нових випадків цукрового діабету виявлятимуться в осіб з малорухливим способом життя і ожирінням. Ще 300 млн. осіб матимуть ті чи інші стани, що передують цукровому діабету.

Цукровий діабет II типу протягом багатьох років може себе не проявляти, чим пояснюється половина недіагностованого захворювання. А тому дуже важливо знати про групи ризику виникнення цукрового діабету:

• вік старше 45 років;
• ожиріння;
• малорухливий спосіб життя;
• кровні родичі хворого на цукровий діабет;
• жінки, які народили дитину масою 4,5 кг та більше;
• особи з гіпертонічною хворобою;
• особи з захворюванням печінки, підшлункової залози та нирок;
• особи з частими гнійничковими ураженнями шкіри та стійким парадонтозом (кровоточивість і запалення ясен);
• особи з сердцево-судинними захворюваннями.

Тож, якщо у вас є хоча б один із вищеназваних факторів, прохання звернутись в районну поліклініку чи в дільничну амбулаторію з метою обстеження на наявність цукру в крові.

Своєчасне виявлення і лікування цукрового діабету забезпечать попередження розвитку ускладнень цієї хвороби. Вирішенням проблеми, яка може виникнути, є також ведення здорового способу життя. Киньте палити та зловживати алкоголем, намагайтесь раціонально і збалансовано харчуватись, не переїдайте, нормалізуйте масу тіла, достатньо рухайтеся.

Прислухайтесь до цих порад, а якщо у вас є хоча б найменші ознаки хвороби (сухість, спрага, часті сечовипускання, схуднення) — не сидіть вдома, а звертайтесь до лікарів.

Альбіна БАЛАКІРІМОВА, лікар-ендокринолог.