Як українці лікуватимуться за новою системою

В інтерв’ю в. о. міністра охорони здоров’я Уляни СУПРУН, оприлюдненому на сайті «Українська правда. Життя», визначено основні завдання та очікувані результати від медичної реформи. Подаємо деякі тези очільниці Міністерства охорони здоров’я України, які чітко проливають світло на питання, які хвилюють громадськість.

Головна мета

• Забезпечення рівного доступу до якісних медичних послуг кожному українцю, щоб пацієнти отримували необхідне лікування і профілактику, щоб уникнути хвороб у майбутньому, а також створити умови, при яких наявні гроші приноситимуть максимальний результат для пацієнта.

Фінансування

• Видаткові статті не зменшуються, витрати з держбюджету на сферу охорони здоров'я ростуть. У 2017 році вони збільшилися на 18% порівняно з минулим роком.

Кінець радянській моделі

• Існуюча досі модель Семашка не зосереджена на власному пацієнті, а спрямована на утримання великої кількості медустанов, слабо враховує реальні потреби. За кількістю ліжко-місць ми впевнено лідируємо в Європі, поступаємося лише Білорусі. Пацієнти в лікувальних установах не повинні займати ліжкомісця, а отримувати належне лікування. А саме на нього грошей вже не вистачає. Ще одним недоліком є нераціональне використання робочого часу лікарів. Яскравим прикладом досягнень системи Семашка, згадка про якого кидає в холодний піт кожного українця, є поліклініка, яка вона є зараз — кілометрові черги в поліклініках і усвідомлення витраченого часу. Система зосереджена не на якість, а на кількість.

За новим стандартом

• На початку 2017 року буде затверджений стандарт, в якому чітко зазначатиметься: що повинен робити лікар; що входить до переліку його обов'язків; спектр діагностичних процедур, аналізів, які належать до сфери первинної допомоги, гарантованої державою. Відповідальність лікаря полягатиме у дотриманні стандарту надання послуг. Пацієнт у свою чергу буде відповідальним за дотримання призначень лікаря.

• Всі лікарі, які працюватимуть за контрактом з Національною службою здоров'я України, будуть доступні в єдиній відкритій електронній базі, прив'язаній до карти.

Чи можна змінювати лікаря

• Змінити лікаря можна буде, лише звернувшись до іншого фахівця і під час прийому уклавши новий договір. Працюватиме електронна система, яка передбачає, що з укладанням нового договору в той же момент попередній договір втрачає силу. Якщо людина має підстави змінити лікаря, то їй необов'язково йти до нього особисто, щоб розірвати угоду. З введенням електронного реєстру пацієнтів це можна буде робити як завгодно часто. Процедура така ж, як при укладенні першого договору. Потрібно буде звернутися з документом, що засвідчує особу. Це можна робити в кабінеті лікаря або онлайн, а потім завірити підписами.

• Сімейні лікарі видаватимуть лікарняні листи, направлення, рецепти на ліки, які підпадають під програму реімбурсації (відшкодування вартості від держави), й інші медичні довідки.

Контроль за якістю

• Контролювати якість надання медичних послуг буде Національна служба здоров'я, яка укладає договір з лікарем. Оскільки стандарт послуги гарантує держава, тому послуги надаватимуться відповідно до медичних протоколів лікування. Якщо, наприклад, лікар прописує хворому антибіотики, які не відповідають медичним протоколам, про це одразу дізнається Національна служба охорони здоров'я. Діятиме електронна система, де буде інформація про призначення лікаря. Департамент у Національній службі охорони здоров'я України, що здійснює перевірку, виявить і зафіксує порушення.

Державний тариф —
210 гривень

• Пацієнт вибирає лікаря, а за медичні послуги платить держава. 210 грн. — це державний тариф, який передбачає річне обслуговування одного пацієнта. Такий тариф дозволяє забезпечити лікаря і фінансово стимулювати догляд за всіма пацієнтами, з якими укладено договір. Це не накопичувальна система. Пацієнту не слід боятися, що ця сума 210 грн. може вичерпатися під час першого ж візиту і надалі доведеться платити. За послуги, що входять до гарантованого пакету, ніяких додаткових коштів не потрібно. Це страхова система. Громадяни вносять внески в загальне оподаткування у відповідності з можливостями, а медичну допомогу отримуватимуть згідно з потребами.

• У січні буде затверджений стандарт, де буде чітко прописано, що входить до стандарту допомоги, який забезпечується державними тарифами. Інформація буде доступна в Інтернеті. Кожен пацієнт зможе ознайомитися самостійно, або йому розповість лікар.