У середу, 31 липня, у Будинку культури в Лебедині відбулася зустріч керівництва ГК «ЛНЗ» з трудовим колективом Лебединського насіннєвого заводу та жителями села. Керівництво компанії прозвітувало про роботу за останні півроку та поінформувало людей про нові інвестиційні та соціальні проекти, які найближчим часом ГК «ЛНЗ» збирається реалізовувати на Шполянщині. Йшлося на зустрічі і про майбутнє села в контексті тих реформ, що відбуваються в державі.
Понад три роки тому в Україні стартувала реформа децентралізації, втім багато аспектів цих інноваційних змін для людей і досі залишаються незрозумілими. Тож, спеціалісти ЛНЗ проаналізували перспективи, які очікують на Лебедин у разі утворення об’єднаної територіальної громади чи приєднання села до вже існуючої ОТГ, та роз’яснили людям, що цей процес дасть громаді і що село може втратити у разі його ігнорування. На зустріч було запрошено і сільського голову Сергія Рудаса, щоб разом обговорити вкрай важливе для громади питання. Втім, на зборах він так і не з’явився. До речі, це вже не перше ігнорування сільським головою спільного обговорення накопичених проблем лебединців.
Зустріч пройшла у формі діалогу, де присутні могли поставити запитання, які їх хвилюють. «Шполяночка+» підготувала вибірку найважливіших питань, які лебединці обговорили під час зібрання.
Чому «ЛНЗ» агітує за створення в Лебедині власної ОТГ чи приєднання до вже існуючої?
Однією з найбільших переваг, на яку очікує Лебедин у разі створення ОТГ, є значне збільшення бюджету села. Якщо сьогодні бюджет Лебедина становить лише 4 млн грн (1,3 млн грн з яких йде на утримання апарату сільської ради), то у разі створення ОТГ він зросте мінімум до 28 млн грн, і це не враховуючи додаткові фінансові можливості, які надають громадам Європейський Союз та Міжнародний валютний фонд.
На розвиток інфраструктури сіл об’єднаних громад, МВФ надає допомогу у розрахунку: 750 грн на одного жителя. За цією програмою у 2018 році село Кримки отримало 558 тис. грн, село Скотареве — 470 тис. грн. Тобто, бюджет села Лебедин, якби село перебувало у складі однієї з ОТГ, отримало б 3 млн грн (750 грн*4 тис. осіб).
—У 2017 році ГК «ЛНЗ» сплатила в районний бюджет 34 млн грн податків. З цих коштів бюджет Лебедина не отримав практично жодної копійки, як це було і в 2016-му, і в 2015-му, і, якщо нічого не зміниться, буде і в 2018-му році. Компанія працює в Лебедині, податки сплачує з Лебедина, а витрачають ці кошти в інших селах. Чому так відбувається? Вас це не обурює? — звернувся до присутніх голова Наглядової ради ГК ЛНЗ Дмитро Кравченко. — Мене обурює! Адже я розумію скільки коштів втрачає село, які б могло витратити на свій розвиток.
Найяскравішим прикладом позитивних змін, які нині надає децентралізація в районі, є приклад Шполянської ОТГ. Нові правила гри, які запропонувала громадам держава, лише у 2018 році забезпечили зростання бюджету громади з 3-х до 152 млн грн. Саме за ці кошти стеляться дороги, вкладається плитка, ремонтуються навчальні заклади тощо. Тобто, поки одні морально не готові до об’єднання, інші — ризикують і отримують очевидні плюси.
Які варіанти розвитку подій в контексті реформи сьогодні має село?
В умовах децентралізації сьогодні Лебедин має три варіанти розвитку подій.
- варіант: створення власної ОТГ
Територіально тут є лише один варіант — це об’єднання із селом Журавка, яка спочатку дала згоду на об’єднання з Лебедином, проте згодом пропозицію відхилила.
— Спочатку справді розглядався саме такий варіант створення ОТГ. Я особисто зустрічався з головою та депутатами Журавки з пропозицією підтримати цю ідею. У підтвердження своїх намірів навіть вклали понад 1,5 млн грн в ремонт дороги, яка об’єднує два села. Проте через тиждень після завершення ремонтних робіт Журавка повідомила, що передумала об’єднуватись з Лебедином, — зазначив Дмитро Кравченко.
Присутній на зустрічі депутат Лебединської сільської ради Олександр Шевчик наголосив, що потрібно ще раз спробувати вирішити питання об’єднання із Журавкою. Втім, часу у депутата на це не так вже й багато, адже якщо до 10 серпня ЦВК не оголосить вибори новоствореної громади, то далі вони можуть відбутися лише у 2020 році, оскільки, згідно із законами України, місцеві вибори не проводяться у рік виборів Президента і депутатів ВРУ, які відбудуться наступного року.
2 варіант: приєднатись до вже існуючої ОТГ
Територіально, у випадку Лебедина — це приєднання до Шполянської ОТГ. Якщо зараз бюджет Лебедина на одну особу складає лише 1 тис. грн. (4 млн грн/4 тис. жителів = 1 тис. грн на особу), то за умови приєднання до Шполянської ОТГ він збільшиться до 7 тис. грн на особу (7 тис. на особу*4 тис жителів = 28 млн. грн.).
Проте, як заявив на зустрічі голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко, він перший буде проти такого приєднання.
— Приєднання Лебедина до Шполянської ОТГ — це величезний тягар соціальних та комунальних проблем на мої плечі, — зазначив Сергій Володимирович.
За умови приєднання до Шполянської ОТГ бюджет села Лебедин зросте із 4 до 28 млн грн.
3 варіант: залишатись там, де є, та не приєднуватись до процесу децентралізації
У цьому випадку протягом наступних двох років Лебедин залишиться:
- з тим же бюджетом — 4 млн грн,
- без податків, які «ЛНЗ» щороку спрямовує до районного бюджету,
- без субвенцій від держави на розвиток інфраструктури.
Проте, за два роки держава «примусово» приєднає село за перспективним планом обласної державної адміністрації. За таким варіантом Лебедин лише втратить два роки часу і кошти, які міг би отримати за цей час.
Чи з’явиться у селі дитячий садок?
У селі із чисельністю понад 4000 осіб ситуація з відсутністю дитячого садочка давно обурює жителів села. Не зважаючи на те, що питання лежить в компетенції сільської ради, керівництво ГК «ЛНЗ» виступило гарантом вирішення цього питання. Звичайно, найскорішому вирішенню проблеми сприяло б створення ОТГ, адже це питання лежить у першу чергу в фінансовій площині.
Чому не всі дороги села чистяться взимку, чому не наводиться лад із благоустрою?
Для того, щоб взимку в селі дороги були чисті від снігу, щоб у лебединців завжди була вода, щоб люди не страждали від алергії через нескошену амброзію, в селі повинно працювати комунальне підприємство. У таких великих селах його не може не бути.
— Традиційно склалося, що раніше колгоспи, а зараз — завод, взяли на себе ці завдання і завжди тягли цей тягар. Але хіба так повинно бути? За цим повинні бути закріплені відповідальні люди, робота яких полягатиме у систематичному наведенні ладу на території села: забезпеченні подачі води, прибиранні кладовищ, косінні амброзії, вивозі відходів тощо. Які будуть виконувати ці функції не по проханню, а щодня. Звичайно, є різні аварійні і надзвичайні ситуації, коли необхідна допомога і заводу. І ми від цього не відмовляємось, але щоб у селян не було комунальних проблем, за це повинні відповідати спеціальні служби, — наголосив Дмитро Кравченко.
Чи зникнуть у селі лікарня, школи та сільська рада, якщо Лебедин приєднається до Шполянської ОТГ?
— Усе відбуватиметься на розсуд самих жителів села, — поділився своїм досвідом із присутніми староста села Кримки Микола Запорожець. — У нас залишились і ФАП, і школа, і дитячий садок. У садочок навпаки додали ще одного вихователя, тож, тепер він працює не до 15:00, як раніше, а до 18:00. Що ж стосується сільської ради, то вона буде, але змінить назву на старостинський округ. Буде оптимізовано штат працівників, але весь функціонал, що стосувався безпосередньо людей, залишиться. Всі довідки, субсидії, усе що робила сільрада раніше, все ми робимо, і зараз ніяких проблем ні в кого не виникає. Аби було бажання працювати! Звичайно в нас бувають розбіжності в думках по партійній лінії, бо я не від ВО «Черкащани», а від Радикальної партії Олега Ляшка. Та це вже наші особисті амбіції і партійність. Село ж від об'єднання точно не програло.
Чи правда, що Лебединський насіннєвий завод забруднює навколишнє середовище?
— Вірити чи не вірити таким чуткам — це ваша справа, — звернувся до присутніх голова Наглядової Ради ГК «ЛНЗ» Дмитро Кравченко. — Якщо ви думаєте, що я ворог вам, то замисліться, чи я ворог собі та своїм дітям. Я перший, хто найближче живе до заводу, моя сім’я — перша, хто дихає заводським повітрям. Хай це питання залишається на совісті тих, хто розповсюджує такі чутки.
Отримавши відповіді на запитання, на які влада села занадто довго закривала очі, лебединці запропонували не гаяти час та у найближчі дні зібрати загальну сходку села, де остаточно вирішити подальшу долю Лебедина. Серед 349 присутніх осіб лише троє проголосували проти такого рішення.
Наприкінці зустрічі керівництво ГК «ЛНЗ» наголосило, що буде і надалі проводити таку роз’яснювальну роботу серед лебединів, якщо сільська влада самоусунулась від вирішення важливого для майбутнього Лебедина питання.
Ольга ПАНЧЕНКО