ЗБИРАЄМО УРОЖАЙ

От і настав час в повно­му обсязі насолодитися ре­зультатами своєї праці. Зараз найголовніше ― своєчасно і правильно зібрати та зберег­ти все, що вродило в саду і на городі. У такій відповідальній справі, як збір урожаю, існує безліч особливостей і ню- ансів. Але основних правил всього три. Два перших до­поможуть вам якнайкраще зберегти результати вашої праці, а дотримання третьо- го ― підвищить якість і вро- жайність культур, що довго плодоносять.
* Всі овочі, навіть якщо вони призначені на переробку, збирайте тільки в суху погоду.
* Овочі, зібрані в дощову пору, гірше зберігаються і схильні до гнит­тя. Крім того, вони менш корисні: і мінеральних речовин (особливо калію), і вітамінів в них набагато менше. А води більше. Водянисті, несмачні овочі красуються на при­лавках продовольчих ринків відразу після дощових днів, ви й самі не раз переконувалися в цьому.
* Збирайте овочі тільки рано вранці. Листові можна збирати та­кож пізно ввечері, але нічого не зби­райте протягом дня.
Це правило набуває особливо­го значення в суху, жарку погоду ― зібрані на спеці плоди швидко втрачають товарний вигляд і також поступаються за смаковими і корис­ними якостями тим, що зібрані на сході або на заході сонця.
* Ніколи не чекайте повної стиглості плодів.
Ось тут детальніше. Є таке поняття ― «технічна стиглість». Овоч або фрукт практич­но достиг, але до тієї зрілості, яку б ми хотіли бачити у себе на тарілці («біологічна стиглість»), залишається кілька днів. Так от, все збирається виключно в стадії технічної стиглості. За винятком тих небагатьох плодів, які ви відправите з ку- ща або дерева прямо в рот (не забувши помити, звичайно). Збираючи врожай, не дочекав­шись біологічної стиглості, ви сприяєте підвищенню плодоно­шення культур, які збираються багато разів. А тепер невелика підказка для дотримання тре­тього правила:
Як повинні виглядати плоди?
Томати. Дивіться на розмір, а не на колір. Збирайте рожеві, бурі і навіть білуваті плоди, які досягли ха­рактерного для даного сорту розміру.
Огірки. Раніше ознакою пере­ростання була жовтизна, але за­раз виведено багато сортів і гібридів, які взагалі не жовтіють. Тому орієнтуйтеся за максималь­ним розміром і ступенем огрубіння шкірки. Перець. Слідкуйте, коли плоди досягнуть належного розміру і їх забарвлення поч­не змінюватися. До речі, і то­матам, і перцям тільки на ко­ристь так зване дозарювання, тобто штучне дозрівання у відповідних умовах після збо­ру. У результаті цього зростає вміст корисних речовин, не кажучи вже про смак!
Цукіні і кабачки. Якщо вони призначені для зимо­вого зберігання, визначай­те стиглість так само, як і у огірків. Якщо для вживання в їжу або консервування ― збирайте плоди, поки їх розмір не пе­ревищив 1/4 максимального типово­го розміру. Для переробки на ікру або соте ― 2/3 максимального розміру, а то й половини.
Патисони. Ті ж ознаки, що і для кабачків. Однак якщо ви хочете за­консервувати красиві цільні плоди, вибирайте найменші.
Квасоля. Зелені боби можна зби­рати кілька разів, через 10—12 днів після появи зав'язей. Пам'ятайте, що вони взагалі не зберігаються, їх потрібно відразу ж вжити в їжу, за­морозити або законсервувати. Сухе зерно залиште на кущах до висихан­ня стулок.
Гарбуз. До багатосортових куль­тур не належить, тому не підпадає під третє правило. Дивіться на плодоніжку: у стиглого гарбуза вона легко відділяється від стебла. Зібрані на цій стадії гарбузи чудово зберігаються взимку.
Коренеплоди. Не залишайте пов- ністю дозрілі коренеплоди на гряд­ках: вони потріскаються, заразяться всілякими ґрунтовими шкідниками, а в дощову погоду почнуть загнива­ти, і зрештою