От і настав час в повному обсязі насолодитися результатами своєї праці. Зараз найголовніше ― своєчасно і правильно зібрати та зберегти все, що вродило в саду і на городі. У такій відповідальній справі, як збір урожаю, існує безліч особливостей і ню- ансів. Але основних правил всього три. Два перших допоможуть вам якнайкраще зберегти результати вашої праці, а дотримання третьо- го ― підвищить якість і вро- жайність культур, що довго плодоносять.
* Всі овочі, навіть якщо вони призначені на переробку, збирайте тільки в суху погоду.
* Овочі, зібрані в дощову пору, гірше зберігаються і схильні до гниття. Крім того, вони менш корисні: і мінеральних речовин (особливо калію), і вітамінів в них набагато менше. А води більше. Водянисті, несмачні овочі красуються на прилавках продовольчих ринків відразу після дощових днів, ви й самі не раз переконувалися в цьому.
* Збирайте овочі тільки рано вранці. Листові можна збирати також пізно ввечері, але нічого не збирайте протягом дня.
Це правило набуває особливого значення в суху, жарку погоду ― зібрані на спеці плоди швидко втрачають товарний вигляд і також поступаються за смаковими і корисними якостями тим, що зібрані на сході або на заході сонця.
* Ніколи не чекайте повної стиглості плодів.
Ось тут детальніше. Є таке поняття ― «технічна стиглість». Овоч або фрукт практично достиг, але до тієї зрілості, яку б ми хотіли бачити у себе на тарілці («біологічна стиглість»), залишається кілька днів. Так от, все збирається виключно в стадії технічної стиглості. За винятком тих небагатьох плодів, які ви відправите з ку- ща або дерева прямо в рот (не забувши помити, звичайно). Збираючи врожай, не дочекавшись біологічної стиглості, ви сприяєте підвищенню плодоношення культур, які збираються багато разів. А тепер невелика підказка для дотримання третього правила:
Як повинні виглядати плоди?
Томати. Дивіться на розмір, а не на колір. Збирайте рожеві, бурі і навіть білуваті плоди, які досягли характерного для даного сорту розміру.
Огірки. Раніше ознакою переростання була жовтизна, але зараз виведено багато сортів і гібридів, які взагалі не жовтіють. Тому орієнтуйтеся за максимальним розміром і ступенем огрубіння шкірки. Перець. Слідкуйте, коли плоди досягнуть належного розміру і їх забарвлення почне змінюватися. До речі, і томатам, і перцям тільки на користь так зване дозарювання, тобто штучне дозрівання у відповідних умовах після збору. У результаті цього зростає вміст корисних речовин, не кажучи вже про смак!
Цукіні і кабачки. Якщо вони призначені для зимового зберігання, визначайте стиглість так само, як і у огірків. Якщо для вживання в їжу або консервування ― збирайте плоди, поки їх розмір не перевищив 1/4 максимального типового розміру. Для переробки на ікру або соте ― 2/3 максимального розміру, а то й половини.
Патисони. Ті ж ознаки, що і для кабачків. Однак якщо ви хочете законсервувати красиві цільні плоди, вибирайте найменші.
Квасоля. Зелені боби можна збирати кілька разів, через 10—12 днів після появи зав'язей. Пам'ятайте, що вони взагалі не зберігаються, їх потрібно відразу ж вжити в їжу, заморозити або законсервувати. Сухе зерно залиште на кущах до висихання стулок.
Гарбуз. До багатосортових культур не належить, тому не підпадає під третє правило. Дивіться на плодоніжку: у стиглого гарбуза вона легко відділяється від стебла. Зібрані на цій стадії гарбузи чудово зберігаються взимку.
Коренеплоди. Не залишайте пов- ністю дозрілі коренеплоди на грядках: вони потріскаються, заразяться всілякими ґрунтовими шкідниками, а в дощову погоду почнуть загнивати, і зрештою
31 серпня 2015, 18:33