Земельні пристрасті або як обласні депутати завадили аграріям захистити свої законні права

Минулої п’ятниці у Черкасах відбулась позачергова сесія обласної ради, скликана на вимогу депутатів від ВО «ЧЕРКАЩАНИ». Єдина мета скликання — схвалення звернення до голови Верховної Ради України Андрія Парубія, Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, в.о. голови Держгеокадастру Олександра Колотіліна щодо висловлення недовіри керівництву Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області, а також щодо прискорення прийняття законопроекту № 7363, ініційованого Президентом України. Втім, спроба народних обранців допомогти аграріям, які зазнають утисків керівництва державної установи, не увінчалася успіхом. Чому депутати не підтримали аграріїв області і чиї політичні амбіції взяли гору над інтересами народу?

Скликання позачергового засідання сесії облради зумовив масовий протест аграріїв Черкащини. 17 січня під стінами обласного управління  Держгеокадастру відбувся масовий протест проти свавілля керівництва районних державних установ, які, за переконанням мітингарів, не лише володіють монопольним правом розпоряджатися землями державної власності, а й, за підтримки керівництва Черкаського обласного управління Держгеокадастру, фабрикують результати проведених торгів щодо передачі в оренду земельних ділянок.

Про «кричущий» випадок незаконної передачі в оренду земель державної власності без врахування інтересів аграріїв, які обробляють ці самі земельні ділянки, та з порушенням законодавства «Шполяночка+» вже повідомляла у попередньому номері. Тоді, під час мітингу, аграрії звернулися до депутатів обласної ради з проханням допомогти їм у вирішенні питання — скликати позачергову сесію обласної ради, на якій ухвалити звернення до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та в.о. голови Держгеокадастру Олександра Колотіліна з низкою вимог.

Фракція ВО «ЧЕРКАЩАНИ» підтримала аграріїв області і підготувала звернення, в якому містилися такі вимоги:

  • звільнити із займаних посад начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаскій області Залогу О.В. та начальника відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Гончара В.В;
  • взяти під особистий контроль проведення повторного аукціону щодо передачі в оренду земельної ділянки в Маньківському районі, результати якого були сфабриковані;
  • зобов’язати керівництво ГУ Держгеокадастру У Черкаській області створити Громадську раду при управлінні з метою забезпечення публічності та прозорості дій у вирішенні земельних питань;
  • зобов’язати головне управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» повідомляти суб’єктів подання заяв за 5 днів до їх розгляду.

Проте, як це часто буває, «щось пішло не так». Із 84 депутатів обласної ради на сесію зареєструвалося лише 48. В інших, скоріш за все, знайшлися важливіші справи, причому фракція «Відродження» проігнорувала сесію в повному складі. Представники ВО «Свобода» і «УКРОПу» виступили з цілою низкою поправок — як принципових, так і редакційних. Серед перших — пропозиція «Свободи» розділити звернення на два — одне про недовіру обласному керівникові Держгеокадастру, а друге — про підтримку законопроекту №7363, а саме «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин».

Депутати підтримали пропозицію «свободівців» щодо розділення звернення на два. Утім, як підтримали й більшість інших пропозицій «Свободи».

Проте, це не вичерпало всіх вимог «свободівців», які сипались, як із «рогу достатку». Під кінець двогодинного обговорення лідер фракції «Свободи» Юрій Ботнар запропонував виключити із остаточного варіанту звернення «про недовіру» будь-які згадки про Маньківщину, оскільки, мовляв, проблема не є специфічно маньківською, а стосується усієї області.

Представники інших фракцій просили «свободівців» не наполягати на цьому, оскільки маньківський випадок є дуже показовим. Саме цей випадок  особливо обурив аграріїв області. Проте «Свобода» виявилася невблаганною і за остаточний варіант звернення так і не проголосувала.

Зі значною кількістю поправок до звернення «про недовіру» виступив і «УКРОП». Більшість із цих поправок було підтримано. Проте, це не вдовольнило «укропівців», які також так і не підтримали звернення.

— Дуже прикро, що депутати не підтримали аграріїв. Тих, хто наразі є найбільшими платниками податків в Україні, тих, хто активно підтримує і соціальну сферу, і медицину, і культуру, — обурився депутат Черкаської обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександр Коваленко. — За звернення не проголосували депутати з фракції «УКРОП», вони висували якісь несуттєві і не зрозумілі поправки, які лише заплутували усіх депутатів і затягували час. Також не підтримали звернення депутати із ВО «Свобода», які пропонували виключити з нашого звернення сім абзаців! Але ми не залишимо наших аграріїв в біді! На наступному засіданні сесії ми будемо знову піднімати це питання, і не виключено, що цього разу на сесію завітають сільгоспвиробники з усієї Черкащини.

За словами його колеги по фракції Олександра Лупашка, доглянуті земельні ділянки часто не допускають до аукціонів, адже на них можна одразу заробляти гроші.

— Депутати, далекі від земельних питань, сьогодні почали давати правки у звернення. Суть питання виклав фермер з Маньківщини, який 15 років обробляв землю, прибирав бур’яни, а потім пішов на аукціон, до якого його не допустили. Всім відомо, що досить часто такі доглянуті земельні ділянки не допускають до аукціонів, адже на них можна одразу заробляти кошти. А коли землі були занедбані, то ніхто на них не звертав уваги, нікому вони не були потрібні. Поправки вносили представники ВО «Свобода», які діють лише по наказу, коли всі депутати — «за», то вони обов’язково — «проти», бо з ними, бач, не порадились. Сьогодні наше завдання допомогти аграріям, а не демонструвати свої політичні амбіції, — наголосив Олекандр Лупашко.

На думку аграрія з Маньківщини Миколи Северина, депутатам, які не підтримали цього звернення, мабуть, подобається жити в корупційній країні.

— Сьогодні в нашій країні постійно порушуються права людини. Так сталося і з проведенням аукціону, до участі в якому не допустили мого земляка, аграрія з Маньківщини. Такі дії ця держструктура чинить не проти однієї особи, вони зробили це по відношенню до всіх громадян України. Спілкування з Держгеокадастром сьогодні є просто неможливим. Це окрема країна, для якої неписані закони. Для мене не зрозуміло, чому депутати не підтримали це звернення. Я думаю, що тим обранцям народу, хто не проголосував за це звернення, просто подобається жити в країні, де процвітає корупція, адже іншої причини не підтримати його я не бачу, — зауважив Микола Северин.

Втім, розгляд ще одного звернення від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» на позачерговому засіданні сесії обласної ради завершився більш продуктивно. Народні обранці звернулися до голови Верховної Ради України з вимогою прискорити розгляд та прийняття Верховною Радою України законопроекту №7363, ініційований Президентом України («Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин»).

 Ольга ПАНЧЕНКО