ЗЕРНА ДОБРА – Якщо надії начебто й немає

А ви не пробували свої проблеми убрати в яскраві райдужні шати сміху? Спробуйте, і половина з них лусне, як мильні бульбашки, а інша вирішиться вже за півгодини здорово­го і радісного сміху над ними.

У 70-ті роки минулого століття амери­канський журналіст Норман Кузінс дізнався, що серйозно хворий (у нього виявили важ­ку форму захворювання суглобів). Про­гноз безрадісний: болі і вірна смерть протя­гом найближчих декількох місяців. Норман вирішив покинути лікарню і провести решту днів якомога веселіше. Зокрема, він прописав собі щоденні дози нестримного сміху, всі дні безперервно читав гумористичні книги, пере­глядав комедії на відеокасетах і зустрічався тільки з веселими і доброзичливими людьми.

Спочатку божевільний сміх заміняв йому морфін, заглушав біль. Через кілька місяців чоловік зміг знову працювати, але продо­вжував цілющу сміхотерапію. Поступово, всупереч всім очікуванням, хворий одужав. Вчені були вражені: Норман Кузінс став по­чесним президентом медичного товариства Коннектикуту і отримав диплом Єльського університету. Помер він в 90-і роки, у віці 84 років.

Звичайно, можна заперечити, що секрет одужання складався не в сміховинних про­цедурах, які він собі влаштовував, а в силі характеру, яка дозволила йому їх проводити. Але, найімовірніше, сміх сам по собі має бла­готворний вплив. Норман Кузінс писав: «До якого висновку я дійшов? Навчився тому, що ніколи не варто недооцінювати можливості людського духу і тіла відновлюватися, навіть якщо надії начебто немає».