Згадаймо знакові події року, що минає

  Ось і збігають останні дні 2017 року.

  Якими яскравими змінами збагатив він світ і наше життя, що особливо запам’ятається та залишиться на сторінках літопису?

«Шполяночка+» вирізнила найвагоміші події України та Шполянщини, котрі стали знаковими для 2017 року. 

 Нарешті — безвіз

  Опівночі на 11 червня громадяни України з біометричними паспортами отримали право на безвізові поїздки до країни ЄС та деяких окремих членів Шенгенської зони. Навесні 2017 року Європейський Союз завершив усі процедури для запровадження безвізового режиму для України.

 Безвізовий режим для українців поширюється на всі країни ЄС, окрім Великої Британії та Ірландії. Також можна їздити до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС.

  Для безвізових подорожей до країн ЄС потрібно мати біометричний закордонний паспорт.

Перемога в Каннах

  Україна вперше виборола перемогу на престижному фестивалі Cannes Lions. Прониклива музична інсталяція, присвячена трагедії в Бабиному Яру 1941 року, здобула бронзового Каннського лева. Свого часу в Бабиному Яру була встановлена проекція музичного інструменту «шофар» — це 100 восьмиметрових порожнистих труб, через які проходить вітер, створюючи специфічні звуки, як уособлення голосів душ жертв трагедії. Цю природну композицію ретранслювали для слухача діти-скрипалі та дитячі голоси. 

 

Фільм «Кіборги»

  Серед знакових подій у сфері українського кіно — прем'єра фільму Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги», який акумулював творчі пошуки нового кінопокоління і глибоко розкрив на великому екрані  трагічну тему війни на Сході України. Цей фільм також відкрив ціле сузір'я українських кіноакторів. Також серед кіноподій року — касові тріумфи українських стрічок «DZIDZIO Контрабас», «Сторожова застава», «Слуга народу», збільшення фінансування кіногалузі (у 2017 році вона отримала 500 мільйонів гривень, а у наступному отримає удвічі більше), вихід у прокат великої кількості українських картин. У  році, що минає, в український прокат вийшло три десятки вітчизняних картин, деякі з яких збирали аншлаги у вікенди та конкурували з голлівудськими блокбастерами: військова драма «Кіборги» тільки за перший вікенд отримала більше 8 мільйонів.

Тріумфальне  «Євробачення» в Україні

  Перемога співачки Джамали на Євробаченні-2016 повернула масштабний пісенний конкурс до України.  Попри труднощі та сумніви, Євробачення знову, через 12 років, «приїхало» до Києва та мало чим вразити. Глядачам надовго запам'ятається, як на сцені Євробачення Остапчук та Скічко танцювали, грали на сопілці, акордеоні та переспівували хіти пісенного конкурсу. Одними з найяскравіших епізодів шоу були виступи запрошених гостей. Знаково, що ними стали популярні українські артисти: переможниця Євробачення-2014 Руслана, Джамала, гурт ONUKA з оркестром НАОНІ. Перемогу в цьогорічному Євробаченні здобула Португалія.

Шполянщина в контексті України

 Утворено Шполянську і Матусівську ОТГ, проведено вибори

  Україною продовжує впевнено крокувати децентралізація. Нинішній рік видався плідним для Шполянщини, на території якої утворені дві об’єднані територіальні громади — Шполянська (Шпола, Кримки і Скотареве) і Матусівська (Матусів і Станіславчик), в яких відповідно відбулися перші вибори голів та депутатів рад 30 квітня та 29 жовтня. І вже з 1 січня наступного року новоутворені громади житимуть за новим бюджетним форматом.

  Незалежні експерти переконують, що децентралізація успішно просувається. Маємо зростання місцевих бюджетів майже на 50 %, зменшення їхньої дотаційності, збільшення кількості об’єднаних громад, яких вже 366, а також тисячі реалізованих ними проектів.

  2017-й на Шполянщині відзначився гострим перебігом виборчої кампанії. В результаті політичного протистояння претендентів на владу у Шполянській ОТГ, переконливу перемогу здобула команда політичної партії ВО «ЧЕРКАЩАНИ» та міський голова Сергій Кравченко (близько 80%).

 Почали розбирати довгобуд

  Нарешті крига скресла! Неестетичний довгобуд не реалізованого проекту районного палацу культури три десятиліття надокучав очам жителів та гостей Шполи. У минулому році об’єкт був реалізований приватному підприємству ТОВ «РІМЕССА», керівництво якого вже приступило до демонтажу будівлі. Досі ще не оприлюднюються деталі майбутнього об’єкту, який постане на цьому місці.  

 

«Товмацький курінь» і 100-річчя Української революції

  Набуває розмаху запроваджений минулого року всеукраїнський історико-просвітницький фестиваль «Товмацький курінь» на честь двох холодноярських отаманів Івана Лютого-Лютенка та Чорного Ворона — прототипа однойменного роману Василя Шкляра, які народилися у Товмачі Шполянського району. Цього року фест був присвячений 100-річчю Української революції та 100-річчю Вільного козацтва, представники якого прибули на захід зі справжнім тулумбасом із Корсунь-Шевченківського, де зосереджений курінь Чорних Запорожців.

Інтелект-клас у ліцеї

  Проект «Інтелект України» втілений в 2017 році на базі Шполянського НВК ЗОШ №2-ліцей. 1 вересня до інтелект-класу під куруванням вчителя Світлани Назаренко прийшли першачки, відібрані за відповідними критеріями рівня розвитку. Сутність проекту у полягає набутті  дітьми необхідних навичок роботи з інформацією, аналізу, творчого мислення, самоконтролю та самооцінки, швидких реакцій, раціональної організації навчальної праці.

  Програма розроблялася в такий спосіб, щоб не лише зберегти, а й збільшити інтерес дітей до навчання. Завдяки міжпредметним зв'язкам, засобам наочності та відеоматеріалам, об'єкт вивчення стає більш зрозумілим та цікавим.

 

 Шполянська ЦРЛ отримала від соціальних партнерів новий сучасний реанімобіль

  Непересічною подією червня стало урочисте вручення автомобіля швидкої допомоги Шполянській центральній районній лікарні від постійних соціальних партнерів — Групи компаній «ЛНЗ». Реанімобіль обладнаний найсучаснішими приладами і засобами для надання першої медичної допомогитяжкохворим: дихальною системою, кардіостимуляторами і фібриляторами тощо. Автомобіль перебуває у розпорядженні відділення інтенсивної терапії ЦРЛ, який використовується для хворих усіх відділень, які потребують транспортування до обласних медичних закладів.

 

 Провели в останню путь героїв

  Поряд з різноманітними подіями у різних сферах, лишається неприємний факт — незавершена гібридна війна на Донбасі.  На жаль, попри успіхи та звершення, Україна продовжує втрачати кращих представників нації, котрі гинуть на фронті російсько-української війни, віддаючи життя за Україну. Шполянщина провела в останню путь двох бійців, котрі загинули у зоні АТО під час виконання військового обов’язку — Ярослав Новосільський та Іван Носач — обоє із села Скотареве. Вічна пам’ять героям! Герої не вмирають! Дай Боже миру Україні в найшвидшому часі! Нехай наступний рік ознаменує Велику Перемогу добра над злом, а справедливості — над беззаконням.

Підготувала Ганна ШВЕЦЬ