Державний бюджет на 2016 рік викликав масу нарікань, але все ж був проголосований. 24 грудня Верховна Рада України погодила державний бюджет країни на 2016 рік. «За» проголосували 263 депутати. Цьому передувало закрите засідання Кабінету Міністрів і парламентського бюджетного комітету. У підсумку, представляючи держбюджет в парламенті міністр фінансів Наталя Яресько повідомила, що в законопроекті були враховані близько 20 змін, запропонованих нардепами.
Головні цифри
Документ передбачає дефіцит у розмірі 3,7% ВВП та інфляцію 12%, приріст ВВП очікується на рівні 2%. Окрім того, бюджет базується на проекті нового Податкового кодексу України — відповідно до рекомендацій, які Києву надав МВФ. Фонд поставив виділення третього траншу допомоги — $1,7 млрд. — у пряму залежність від прийняття такого проекту бюджету.
Суперечки політиків
Ухваленню бюджету передували гострі дискусії всередині парламенту. Обурення політиків викликали, зокрема, соціальні статті і збільшення фіксованого податку для фермерських малих господарств. Критика лунала і тому, що документ передбачає зростання показника мінімальної зарплати в Україні на $5, мінімальної пенсії — на $6, що, на їхню думку, є недостатнім. Озвучувались думки про те, що в бюджеті закладено безліч необґрунтованих витрат і корупційних схем.
Неоднозначну позицію зайняла Радикальна партія України. Її лідер Олег Ляшко заявив, що партія проголосує за законопроект, хоча і назвав його ганебним. Різку зміну позиції радикалів депутати пов'язали з виділенням в бюджеті 45 млн. грн. на пожежні автомобілі. За чутками, на цьому потоці давно сидять соратники Ляшка. «Народний фронт» і велика частина БПП, очікувано проголосували «за».
Ключові показники
У тексті законопроекту прогнозовані розміри доходів і видатків бюджету у 2016 році становлять 595 млрд. 81 млн. 135,3 тис. грн. і 667 млрд. 733 млн. 507,2 тис. грн. відповідно, а в пояснювальній записці — 592 млрд. грн. і 684,5 млрд. грн. відповідно.
Згідно з текстом законопроекту, граничний обсяг дефіциту державного бюджету України встановлюється в сумі 83,694 млрд. грн, у тому числі граничний обсяг дефіциту загального фонду державного бюджету України — у сумі 68 млрд. 893 млн. 700 тис. грн. і граничний обсяг дефіциту спеціального фонду державного бюджету України — у сумі 14 млрд. 800 млн. 257,8 тис. грн.
Також Кабмін пропонує визначити на 31 грудня 2016 року граничний обсяг державного боргу в сумі 1 трлн. 501 млрд. 479 млн. 663,5 тис. грн. і граничний обсяг гарантованого державою боргу в сумі 444 млрд. 779 млн. 296 тис. грн., як і було обумовлено раніше.
Незмінними залишилися показник держгарантій (28,2 млн. грн), доформування енергетичного спецфонду (на рівні 700 млн. доларів) і обсяг запозичень (202,997 млрд. грн.).
Прожитковий мінімум і підвищення зарплат Кабмін залишив, як і в початковому варіанті. Як відомо, проект бюджету-2016 передбачає підвищення мінімальної зарплати в травні і грудні до 1550 грн.
Міністр фінансів Наталя Яресько уточнила, що прогнозований рівень доходів в 2016 році становить 595,1 млрд. грн., видатків — 684,5 млрд. грн.
«Дохідна частина бюджету розрахована з урахуванням реформування податкового законодавства, у тому числі єдиного соціального внеску, змін умов спеціального режиму оподаткування сільського господарства і введення рентної плати за видобуток бурштину. Прогнозні показники доходів державного бюджету на 2016 рік порівняно із затвердженими показниками 2015 року зі змінами зростають на 88,1 млрд. грн., або на 15,1% — до 595,1 млрд. грн. Загальний обсяг видатків і надання кредитів з державного бюджету на 2016 рік порівняно із затвердженими показниками 2015 року зі змінами зростає на 86,7 млрд. грн., або 14,5% — до 684,5 млрд. грн.», — сказала Яресько.
Окрім того, глава Мінфіну наголосила на тому, що витрати на оборону і безпеку з урахуванням рішення РНБО від 11 листопада 2015 року встановлені на рівні 113,6 млрд. грн, тобто 5% ВВП.
Шполянська районна рада прийняла бюджет-2016 раніше за парламент
Як і планувалося, позачергову сесію Шполянської районної ради проведено до 25 грудня — в той день, коли Верховна рада приймала бюджет країни на наступний рік. Депутати заслухали начальника фінансового управління Шполянської райдержадміністрації Оксану Голуб, яка представила підготовлений проект рішен-ня про бюджет району на 2016 рік. Після обговорення головний кошторис району було прийнято одноголосно. Так, доходи районного бюджету-2016 становлять 261181,1 тис. грн. (загального фонду — 255730,8 тис. грн., спеціального фонду — 5450,3 тис. грн.). Видатки — дорівнюють сумам дохідної частини. Цим рішенням також затверджено бюджетні призначення головним розпорядникам коштів, визначено оборотний касовий залишок бюджетних коштів, затверджено міжбюджетні трансферти, резервний фонд та перелік захищених статей видатків загального фонду, а також кошти на реалізацію місцевих програм (142,0 тис. грн.).
Як прокоментував районний бюджет-2016 голова бюджетної комісії, депутат районної ради Володимир Пустовіт, заплановані видатки не включають потребу на утримання бюджетної сфери на 16 млн. грн., що становить умовний дефіцит.
— Бюджет району, як і бюджет країни, ще жодного разу не називали ідеальним. Хочу наголосити, що й цього року, попри різні розбіжності в думках і поглядах політиків на головний кошторис країни, є всі передумови для того, щоб упродовж року ліквідовувати всі дефіцити в фінансуванні тієї чи іншої галузі в бюджетній сфері, — зазначає Володимир Минович. — Це відбудеться, зокрема, за рахунок прийнятих змін до податкового кодексу, на основі яких прийнятий держбюджет (нарахування на заробітну плату по єдиному соціальному внеску потребуватиме не 41%, як було раніше, а 22%, що знімає навантаження на видатки, прибутковий податок на доходи з фізичних осіб зріс з 15% до 18%, що також не враховано у прийнятому бюджеті району). Тож додатковий ресурс становитиме близько 8,8 млн. грн. Отже, існують всі передумови для того, щоб ліквідувати нестачу коштів на бюджетні установи, до того ж у лютому-березні сесія райради розподілятиме вільні перехідні залишки з 2015-го року, а впродовж року відбудеться перевиконання районного бюджету, яке дасть змогу повністю перекрити наявний дефіцит. Окрім того, місцеві бюджети вже делегують кошти на утримання закладів охорони здоров’я та освіти.
За словами голови Шполянської райдержадміністрації Володимира Потапенка, в 2016-му році ретельно проаналізується наявна мережа бюджетних закладів з метою проведення раціональної оптимізації задля економії бюджетних коштів і зменшення навантаження на районний бюджет.
На сесії райради були присутні працівники первинної ланки надання медичних послуг, яких занепокоїли заплановані цифри на охорону здоров’я — 37 млн. 45 тис. 456 грн., які потрібно розподілити між двома ланками — первинною (мережа ФАПів і амбулаторій) та вторинною (центральна районна лікарня). Власне підхід до цього розподілу і став причиною занепокоєння, а після прийняття парламентом держбюджету стало відомо, що й ця цифра субвенції зменшується на 2 млн., а це призведе до змушеного скорочення ліжок і персоналу в ЦРЛ. З цього приводу голова Шполянської районної ради Олександр Кузуб під час роботи сесії запевнив, що жоден заклад первинної ланки охорони здоров’я району не буде обділений у коштах, скорочень не планується, всі проблеми вирішуватимуться за рахунок розподілу вільних залишків та перевиконання бюджету впродовж року. Олександр Миколайович закликав всіх депутатів і громадськість до злагоди і порозуміння, що неодмінно допоможе протистояти будь-якому виклику часу. Як символ цього на сесійному столі горів Вифлеємський вогонь миру, привезений цього дня до Шполянщини.
Наталія ДАВИДЕНКО.