Минулого тижня в мережі з’явилася інформація про те, що в сільській раді Матусівської ОТГ Прокуратурою та Управлінням стратегічних розслідувань Нацполіції проводилися обшуки на підставі відкритого кримінального провадження. Як стало відомо, провадження було відкрито за фактом ряду порушень у користуванні землі, яка належить Матусівській громаді. Простою мовою, правоохоронці встановили, що землю (яку не можуть знайти для АТОвців - ред.) “самозахопили” невідомі підприємці та користувалися нею з відома чи без сільської ради Матусова.
Що шукали правоохоронці?
27-го серпня з’явилася інформація про те, що у селі Матусів працівники прокуратури разом з Департаментом стратегічних розслідувань Нацполіції провели обшуки в кабінетах голови громади та його підлеглих. Журналісти обласних видань інформували, що правоохоронці вилучили у чиновницьких кабінетах декілька пакетів з документами.
Як з’ясувалося згодом, обшуки проводились в рамках кримінального провадження щодо порушень у сфері земельних відносин.
- Обшуки проводяться в рамках здійснення досудового розслідування в кримінальному провадженні за фактом правопорушень в сфері земельних відносин, - коментує речниця прокуратури в Черкаській області Світлана Андрійченко. - На підставі ухвали суду правоохоронці перевіряють законність використання земельних ділянок. Процесуальне керівництво забезпечується Смілянської місцевою прокуратурою.
Як стало відомо із власних джерел, правоохоронці проводили обшуки на підставі кримінального провадження, пов’язаного із самозахватом декількох десятків гектарів землі, що у свою чергу тягне за собою і недбалість керівництва ОТГ та недоотримання у бюджет орендної плати за користування земельними ділянками.
Проте сільський голова Матусова Василь Колісник прокоментував ситуацію, як буденну.
- Вони приїхали о 10-ій ранку, - говорить Василь Колісник. – Одразу зайшли в кабінет. Сказали, що є якесь звернення і вони хочуть провести обшук. Шукали документи. Познаходили і забрали. Які саме, не можу розголошувати. Раніше ними теж цікавилися, але на рівні «запит-відповідь». Всі працівники сільради були здивовані таким візитом. Але нам боятися нічого.
Проблема не нова
Як було встановлено, органи прокуратури вже неодноразово були змушені реагувати на правопорушення із матусівською землею та “махінаціями” довкола неї. 9-го липня цього року слідчими Шполянського відділення поліції було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст 197 КК України по факту самовільного зайняття земельної ділянки площею 5 га, яка за даними кадастрового поділу належить Матусівській громаді.
За наявними даними, ця земельна ділянка знаходиться за межами с. Матусів, між с. Станіславчик та с. Сигнаївка.
Також, за фактом самовільного захоплення землі на масиві площею близько 30 га в Матусові, 30-го липня Смілянською місцевою прокуратурою було відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст. 364 КК України (Зловживання владою або службовим становищем).
Після відкриття кримінального провадження у сільраді зашевелилися
Поряд з тим, як хтось самовільно “використовує” матусівську землю, жителі громади жаліються на те, що в ОТГ є проблеми із виділенням земельних ділянок учасникам АТО.
Згідно публікації на сайті Матусівської ОТГ, під назвою: “Земля учасникам АТО: як насправді складається ситуація“, вільних земель “одним масивом” в громаді просто не залишилось та нарікають на одного з потужних орендарів землі та платників податків у громаді ТОВ “ЛНЗ-Агро”.
- Земельні ділянки у приватну власність виділяються із фонду земель запасу та резерву комунальної власності. На даний час на території Матусівської ОТГ вільних земель комунальної власності в розмірі 2 га одним масивом не залишилось, так як найбільша кількість земель запасу знаходиться в оренді ТОВ «ЛНЗ-Агро», - йшлося у повідомленні.
Дивовижним чином, але відразу після реакції прокуратури, в Матусівській сільській раді відразу знайшли “загублені” гектари, які можуть бути надані АТОвцям. І головна родзинка у тому, що віднайдена земля знаходиться як раз у тому масиві, який і був “захоплений”. Про що свідчать дані Публічної кадастрової карти України.
У чому логіка дій сільської ради, зрозуміти важко: шукати винного в обличчі одного з найбільших платників податків в Матусівській ОТГ (ГК ЛНЗ лише за минулий рік сплатила до бюджету громади 3,6 мільйони гривень податку, - ред.) і не бачити банальний “самозахват”, податки з якого може і “осідає”, але явно не в бюджеті сільської ради? Питання риторичне.
У підсумку, після добрячого “копняка” від прокуратури, згаданий масив терміново ділять на 15 ділянок по 2 га кожна. Дата реєстрації нових 2-гектарових ділянок - 7-ме серпня 2020 року, тобто вже після втручання прокуратури.
Місцевий активіст, матусянин Микола Богун розповів, що через декілька днів після візиту прокуратури до Матусова, у сільській раді відверто “зашевелилися” і почали шукати втрачену землю.
- 2-го вересня мене і ще декількох депутатів запросили до Матусівської сільської ради, щоб взяти участь у засіданні земельної комісії. Під час засідання сільський голова Василь Колісник запропонував поїхати до одного з масивів і переміряти його, бо мовляв прокуратура відкрила кримінальну справу за захват 30 гектарів землі, - каже чоловік. - Коли ми приїхали на місце, то відмовились підписувати акт, який запропонував нам Колісник. Бо в акті написано одне, а по факту на тому масиві посіяна кукурудза і люцерка. Підписувати той акт відмовився і ще один член комісії - депутат сільської ради Карпань.
Варто зазначити, що “віднайдена” земля у згаданому масиві безпосередньо межує із двома земельними ділянками (площею 2.4593 га і 3.3049 га відповідно), яку орендує ще одне потужне фермерське господарство “Ольвія”.
Проблема із самовільним використанням матусівської землі більша, ніж здавалося
Більше того, якщо глибше дослідити дані Публічної кадастрової карти України, то в Матусові можна виявити 133,5 га землі, яка перебуває у комунальній власності. Зі слів поінформованого джерела, з них 100 га використовуються селянами, як городи. Однак, 116,8 га землі мають чітке цільове призначення - “Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)”. Інші ж 2,8 га та 13,8 га мають цільове призначення “Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва” та “Для ведення особистого селянського господарства”.
Не треба довгих підрахунків аби вирахувати скільки АТОвців могли б отримати там земельні ділянки. І які мотиви змушують керівництво Матусівської ОТГ говорити, що “на даний час на території Матусівської ОТГ вільних земель комунальної власності в розмірі 2 га одним масивом не залишилось...”? А от вже розбиратись у тому що це - злочинна самовпевненість у присвоєнні землі, яка належить громаді, або ж банальне безгосподарське відношення її керівництва - з’ясовуватимуть вже правоохоронні органи.