Аби не втонути у смітті: що відбувається зі сміттєзвалищем у Шполі та як можна вирішити проблему (ВІДЕО)

Сміттєзвалище у Шполі

У Шполі існує сміттєзвалище, масштаби якого щодня розростаються. Зараз смітник займає площу 2,9 га. Щоб підтримувати належний санітарний стан, територію потрібно вчасно упорядкувати спеціалізованою технікою, якої у громаді бракує.

Аби вирішити гостру потребу депутати міської ради вирішили придбати бульдозер, який здатен впоратися з найважчими завданнями на полігоні з відходами. На закупівлю спецмашини виділили 5,5 млн. грн коштів місцевого бюджету.

Утилізоване сміттєзвалище Шполи на google maps

Точки зору жителів громади стосовно такого рішення місцевих депутатів розділились. Частина мешканців вважає, що це "не на часі", бо придбання спецтехніки затратне, а ці кошти можна було б спрямувати на підтримку обороноздатності країни. Інші навпаки — підтримують рішення, адже вважають, що питання екологічної сфери є пріоритетними і важливими в усі часи.

Чому ж громаді потрібен вартісний бульдозер, оснащений потужним двигуном, здатний працювати в найважчих умовах і здійснювати широкий спектр робіт, дізнавалась "Шполяночка".

Журналісти побували на полігоні з відходами і за 5-10 хвилин зафіксували кілька автомобілів, які приїздили розвантажити сміття.

За словами директора КП "Комунальник" Владислава Марчука, під час робочого тижня сміття звозять багато жителів громади, а якщо приїхати сюди у вихідні — то може і черга стояти. Крім того, підприємство щодня обслуговує багатоквартирні будинки у Шполі і вивозить сміття на звалище 5 днів на тиждень.

Підтверджує слова колеги й директор КП "Благоустрій" Микола Нарадько. Він зазначає, що працівники їхнього комунального господарства вивозять сміття із приватного сектору тричі на тиждень.

Очільник міської громади Олег Кошовий пояснює, що для ефективної роботи на сміттєзвалищі потрібен бульдозер вагою не менше 16-18 тонн. Він дозволить якісніше ущільнювати відходи, а також забезпечить планування та вирівнювання поверхні території звалища. 

"В автопарку комунального господарства "Благоустрій" залишився бульдозер Т-130, втім його потрібно ремонтувати, — каже Олег Іванович. — Щоб полагодити спецмашину, необхідно вкласти великі кошти, а техніка радянська, російського виробництва, запчастини до неї важко знайти або взагалі не можливо. З фахівцями рахували, треба більше мільйона гривень і немає гарантії, що потім він довго прослужить. Тож варіант з ремонтом старого бульдозера — однозначно не вигідний".

Крім упорядкування сміттєзвалища у Шполі бульдозер працюватиме у населених пунктах, яких у громаді налічується 22, враховуючи місто.

"Утилізовані сільські звалища потрібно приводити до ладу як мінімум двічі на рік, а той більше, не кажу вже за стихійні у лісосмугах чи узбіччях доріг", — пояснює Олег Кошовий.

Зараз, щоб ущільнювати сміття, комунальне господарство винаймає техніку. Година роботи бульдозера коштує від 1500 грн. Техніка працює близько 8 годин на день і крім сміттєзвалища у Шполі орендованою спецмашиною упорядковують полігони з відходами у селах громади.

“Більше того, орендувати бульдозер теж не просто. На території громади потужна машина є лише у ПП “Бор”. Серед іншої техніки бульдозер один, а замовників на його послуги у підприємства багато, буває свою чергу доводиться чекати", — розповідає очільник громади.

Також, Олег Іванович додає, що крім найманої техніки на сміттєзвалищах додатково працює бульдозер із комунального автопарку. Водночас він менш потужний, частіше використовується, відповідно і затрати на паливно-мастильні матеріали у рази більші. 

Наразі нового бульдозера для громади вистачить. Він допоможе ефективніше планувати місце видалення твердих побутових відходів, дотримуватись технічних та екологічних стандартів роботи і продовжить термін експлуатації звалищ у місті і селах громади.

Однак, у міській раді  добре розуміють і знають, що ефективна техніка вартісна і потребує чималих інвестицій із міського бюджету. Втім, саме вона у перспективі здатна принести комунальному підприємству громади прибутки. Бульдозер у вільний час зможе надавати послуги на договірних умовах сусіднім громадам чи іншим замовникам.

На завершення в.о. міського голови поділився майбутніми планами у яких жителі громади, задля екологічної безпеки, повинні свідомо об'єднатися і навчитися сортувати сміття. Переробка і сортування відходів — це затратні проєкти, тому до їх реалізації сподіваються залучати іноземних донорів, надавачів грантів. Отже, це можливо, коли у громади є стратегія розвитку та місцевий план управління відходами.



Коментарі

Анонімно :

А чи не задумуєтесь ви над тим щоб якось це сміття перетворити на альтернативне паливо?