«Африканка» ходить по Україні

6 червня у фермерському господарстві «Дружба народів», що у селі Довжок Новоселицького району Чернівецької області, зареєстровано захворювання 2-х голів свиней на африканську чуму, — повідомляє Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області.

Крім вказаного випадку, з початку 2016 року в Україні зареєстровано 10 випадків АЧС, у тому числі в Полтавській (3 випадки), Одеській (3), Житомирській (1), Сумській (1), Кіровоградській (1) та Хмельницькій (1) областях. Залишилося 3 неблагополучних пункти по АЧС в Хмельницькій, Сумській та Чернівецькій областях.

Основною причиною можливого виникнення хвороби серед свиней в господарствах та приватному секторі є недотримання суб’єктами господарювання ветеринарно-санітарних вимог утримання свиней: під час переміщення підконтрольних ветеринарній службі вантажів, використання харчових відходів для відгодівлі свиней, контакту з дикою фауною та інше.

Що потрібно знати, щоб не допустити захворювання
свиней на африканську чуму
Джерело збудника інфекції — хворі тварини та вірусоносії. Зараження здорових свиней від-бувається завдяки сумісному утриманню з інфікованими тваринами-вірусоносіями. Фактори передачі збудника — корми, пасовища, транспортні засоби, забруднені виділеннями хворих тварин. Використання для харчування свиней не знезаражених столових відходів. Механічними переносниками можуть бути птиця, люди, домашні і дикі тварини, паразити (окремі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які були в контакті з хворими тваринами та загиблими свинями. Резервуаром вірусу в природі є африканські дикі свині і кліщі роду орнітодорос.

Інкубаційний період залежить від кількості мікроорганізмів, які потрапили в організм, стану тварини, тяжкості протікання і може тривати від 2 до 6 діб. Перебіг хвороби поділяється та миттєвий, гострий, підгострий і рідко хронічний.

При миттєвому перебігу хвороби тварини гинуть без будь-яких ознак захворювання; при гострому у свиней підвищується температура тіла до 40,5—42,0°C, відмічається задишка, кашель, проявляються ознаки блювоти, парези і паралічі задніх кінцівок.

Спостерігаються серозні або слизово-гнійні виділення із носа і очей, рідко проноси з кров’ю, частіше запор. У крові відмічається лейкопенія (кількість лейкоцитів знижується до 50—60%). Хворі свині більше лежать, зарившись у підстилку, в’яло підіймаються.

Відмічається хиткість ходьби, голова опущена, хвіст розкручений, посилена жага води. На шкірі в ділянці внутрішнього боку стегон, на животі, шиї, вухах відмічаються червоно-фіолетові плями, при натиску не блідніють (різко виражений ціаноз шкіри). На нижніх ділянках шкіри можуть з’являтися пустули, на місці яких утворюються струпи і виразки. Свиноматки часто абортують. Смертність залежить від перебігу хвороби і може сягати від 50 до 100%. Тварини, які залишилися живими після хвороби, стають вірусоносіями на все життя.

Ветеринари пропонують перевести свиноферми на закритий режим роботи, провести реєстрацію всіх свиноферм в агентстві по ідентифікації. Не купувати свиней без ветеринарних документів та тварин, у яких відсутні ідентифіковані номери. Для прискорення встановлення діагнозу на африканську чуму потрібно провести щеплення усьому поголів’ю проти класичної чуми свиней. Щодо питань проведення щеплення свиней проти КЧС (класичної чуми свиней) громадяни можуть звертатися для отримання консультацій телефонами: №№5-23-46, 5-24-27.

Володимир ОВЧАРЕНКО.