Африканська чума свиней вже дісталася до Черкас!

Відповідно до інформації головних управлінь ветеринарної медицини в Сумській, Полтавській, Одеській областях, в смт. Вороніж Шосткинського району Сумської області (в ТОВ «Контакт-плюс»), в селищі Короваї Гребінківського району Полтавської області, в с. Камʼяне Савранського району Одеської області у жовтні 2015 року встановлено діагноз на африканську чуму свиней.

Африканская чума свиней — особливо небезпечна гострозаразна вірусна хвороба. Вірус вражає диких і свійських свиней незалежно від породи та віку в будь-яку пору року. Для життя і здоров’я людей — безпечний. Хвороба високолетальна, розповсюджується дуже швидко і наносить великі матеріальні збитки сільському господарству. Гине до 100 % свиней, котрі захворіли. Лікування заборонене, вакцин не існує. Свині заражаются при контакті з хворими тваринами, через корма (особливо харчові відходи), воду, предмети догляду, транспортні засоби, забруднення виділеннями хворих тварин, а також через контакт з трупами загиблих свиней і продуктів забою заражених свиней. Хворобу переносять домашні і дикі тварини, птахи, гризуни, кліщі. Вірус дуже стійкий: в продуктах, воді і зовнішньому середовищі зберігається місяцями, замерзання і висушування на нього не впливає. Знищується виключно нагрівннням до високих температур (спалювання).

При встановленні діагнозу «африканська чума свиней» на неблагополучний пункт (господарство, населений пункт) накладається карантин. Всіх свиней, що знаходяться в епізоотичному вогнищі, знищують бескровним шляхом, туші спалюють. Трупи свиней, гній, залишки кормів, інвентар, а також не капітальні аварійні дерев’яні будівлі, дерев’яну підлогу і інше спалюють на місці. Проводиться дезінфекція місць утримання тварин, а також заходи зі знищення гризунів, комах і кліщів.

За умовами карантину забороняється продаж на ринках продуктів тваринництва всіх видів і вивіз за межі вогнища впродовж всього терміну карантину (40 днів з часу забою всіх свиней і проведення комплексу ветеринарно-санітарних заходів). В наступні 6 місяців забороняється вивіз з вогнища хвороби продуктів рослинництва. Розведення свиней в господарствах дозволяється за дозволу держветінспектора району після виконання всіх застережливих заходів.

Пам’ятка для власників свиней

• Не допускайте сторонніх осіб у своє господарство. Переведіть утримання свиней в режим безвигульного утримання (закритого режиму). Власникам всіх форм власності не допускати контакту з іншими тваринами;

• Не згодовуйте свиням корми тваринного походження та харчові відходи без попереднього кип’ятіння, при температурі не менше 80оС;

• Проводьте обробку свиней і приміщень для їх утримання раз на 10 днів проти кровососних комах (кліщів, вошей, бліх). Постійно проводьте боротьбу з гризунами;

• Не проводьте подвірний забій і реалізацію свинини без проведення передзабійного клінічного огляду та проведення післязабійної ветеринарно-санітарної експертизи м’яса і продуктів забою спеціалістами державної ветеринарної служби;

• Не купуйте живих свиней в місцях несанкціонованої торгівлі, без ветеринарних супровідних документів, не завозьте свиней і продукцію свинарства з інших регіонів без погодження з державною ветеринарною службою

• Обов’язково повідомляйте ветеринарну службу для проведення огляду, вакцинації (проти класичної чуми свиней, бешихи) і інших обробок.

• Не викидайте трупи тварин, відходи від їх утримання переробки на звалища, узбіччя доріг, не закопуйте їх на своєму городі чи подвір’ї. Не старайтеся переробити м’ясо від загиблих або вимушено забитих свиней — це категорично заборонено і може призвести до подальшого розповсюдження хвороби.

Про випадки захворювання та загибель свиней ТЕРМІНОВО ПОВІДОМЛЯЙТЕ управління ветеринарної медицини за телефонами: №№5-25-51, 5-24-27.

Пам’ятайте, що за дії (бездіяльність), що спричинили виникнення захворювання АЧС і її поширення передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність!

У зв’язку із загрозою виникнення африканської чуми свиней на території Черкаської області, реалізація живих свиней на Шполянському ринку неідентифікованих та без ветеринарних супровідних документів категорично ЗАБОРОНЕНА!

Володимир ОВЧАРЕНКО, головний держветінспектор Шполянського району.

 

УВАГА!
Коли цей газетний номер був підготовлений до друку, стало відомо, що африканська чума свиней вже дісталася до Черкас!
Відповідно до інформації Головного управління ветеринарної медицини в Черкаській області 3 листопада 2015 року в промисловій зоні «Черкаської виправної колонії №62» в м. Черкаси, в підсобному господарстві, де утримується 270 голів свиней, встановлено діагноз — африканська чума свиней. Факт захворювання вказано у експертному висновку Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветсанекспертизи.

(Продовження теми читайте у наступному номері).