Тиждень тому новий спалах африканської чуми свиней виявили у сусідньому зі Шполянським – Новомиргородському районі Кіровоградської області. Хворобу підтвердили 9 вересня у присадибному господарстві за результатами досліджень Черкаської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби. Того ж дня там провели засідання державної надзвичайної епізоотичної комісії, під час якого оголосили територію особистого господарства неблагополучною, установили зони захисту і спостереження та затвердили план заходів щодо локалізації і ліквідації «чумки». Чи може африканська чума стати небезпечною і для Шполянщини, дізнавалась «Шполяночка +».
Як повідомляють у прес-службі Новомиргородської РДА, до Новомиргородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звернулась мешканка м. Новомиргород з проханням оглянути хворих свиней. Зі слів власниці захворювання виникло 6 вересня. Однак, вже через два дні тварина загинула. На місце загибелі тварини виїхала група швидкого реагування. Після проведення епізоотичного обстеження та патологоанатомічного розтину трупу свині було відібрано біоматеріал для експертизи, яка в результаті виявила, що причиною хвороби свині став збудник захворювання африканської чуми. Наразі на території міста та району оголосили карантин, встановили ветеринарно-поліцейський пост, попереджувальні знаки, перекрили всі виїзди і заїзди до спалаху по польових дорогах з метою недопущення руху транспорту, залишивши одну дорогу, на якій встановлено карантинний пост та дезтехніку для дезінфекції автотранспорту, а також визначили місце для спалювання туш тварин, продукції тваринного походження, контамінованих матеріалів, відходів та інших об’єктів, які можуть бути джерелом розповсюдження інфекції.
Як зазначають фахівці, лікування свиней з вірусом африканської чуми свиней заборонено. Якщо виявлена хоча б одна хвора тварина, то потрібно знищувати все поголів’я стада, а залишки корму, трупи тварин та приміщення спалювати.
У радіусі 3 км навкруг ферми, де знайдено вірус, встановлюють карантинну зону. У радіусі 20 км навколо населеного пункту оголошується зона нагляду. На цій території перевіряють всіх тварин на наявність захворювання. Карантин продовжується 40 діб. Під час карантину в цьому районі повністю забороняють реалізовувати м’ясо.
У зв’язку з ситуацією, що виникла в Новодмитрівці, на Шполянщині теж прогнозують можливе ускладнення епізоотичної ситуації з захворювання свиней на африканську чуму. Відтак, за населеними пунктами Лип’янської ОТГ та Водянської сільської ради, території яких межують з Новомиргородським районом, посилено ветеринарний нагляд, коментує начальник Шполянського районного ГУ ДПСС в Черкаській області Лариса Погасій.
- З цього питання було проведено позачергове засідання ДНПК при Шполянській РДА, рішення якого з затвердженим планом заходів щодо дій з недопущення поширення захворювання на африканську чуму свиней на території району направлено головам ОТГ та сільських рад, іншим причетним службам, – розповідає керівник.
За інформацією фахівців ветеринарної медицини району на Шполянщині зафіксовані випадки стихійної торгівлі свиньми невідомими особами. Зокрема, в селі Веселий Кут.
– Торгівлю здійснює громадянин з Новомиргородського району, надаючи навіть послуги – «в борг», – застерігає Лариса Погасій. – Не погоджуйтесь на дешеві пропозиції «шарлатанів»! Адже куплена в такий спосіб тварина може нести загрозу не лише вашому господарству та всьому приватному сектору, де ви проживаєте, а й сільськогосподарським підприємствам та всім домоволодінням району.
Щоб попередити будь-яке захворювання, в тім числі африканську чуму свиней, купувати тварин можна лише на організованих ринках, де здійснюється ветеринарний контроль, при наявності ветеринарних супровідних документів.
До теми:
Чим може загрожувати африканська чума людині?
Для людей вірус африканської чуми свиней є безпечним. Не зафіксовано випадків зараження людей цим вірусом. Але африканська чума свиней послаблює імунну систему людини і може стати збудником інших хвороб в організмі людини.
Після виявлення вірусу карантин встановлюється, передовсім, для того, щоб заражене м’ясо не потрапило на корм здоровим тваринам. Жорсткі обмеження на торгівлю м’ясною продукцією накладаються для того, щоб м’ясо не виходило з карантинного району. Заражене м’ясо можна вживати тільки на ранніх стадіях. Коли з’явились перші ознаки ураження (темні плями, крововиливи), м’ясо не можна їсти. Його потрібно спалювати.
Лариса БАЧИНСЬКА