АФРИКАНСЬКА ЧУМА В РАЙОНІ: на кого «повішають» усіх свиней?

Трупи двох свиней виявили працівники КП «Благоустрій» Шполянської міської ради на сміттєзвалищі твердих побутових відходів у Шполі, по вулиці Орлова, яке розташоване на відстані 600 м від житлових будинків.

Власника тварин встановити не вдалося. Як повідомляють у Державній службі з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів, під час дослідження відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) 18 листопада 2016 року було встановлено діагноз на африканську чуму свиней. Цього ж дня, з метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС, відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Шполянській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного осередку, зони захисту та нагляду. Повідомлення подібного змісту поширили в засобах масової інформації минулого понеділка.

Проте, чи є вражаючою дивиною для жителів Шполянщини підтвердження сумнозвісної «африканки» на території Шполи? Напевно, що ні, адже масову загибель свиней в районі почали спостерігати ще на початку осені. Підтвердженням цьому є і свідчення великої кількості пересічних громадян району, які утримували домашніх тварин та понесли значні збитки, адже неприборканий вчасно вірус уже два місяці множиться і шириться Шполянщиною. Незважаючи на усім відомий факт, перше засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії, яка діє при Шполянській районній державній адміністрації, відбулося, нарешті, лише тиждень тому.

Звідки взялася ця епідемія в нашому районі? Відомо, що основним джерелом збудника африканської чуми свиней є дикий кабан. Але голова Шполянської районної організації Товариства мисливців і рибалок Олег СЛОБОДЯНИК стверджує: дикий кабан, котрий мешкає у відтворювальних зонах Шполянщини, впродовж тривалого часу не мігрує, а постійно знаходиться на нашій території, оскільки аграрники лишають для нього на полях достатньо кукурудзи на зиму. Тож можна припустити, що АЧС занесена до Шполи іншими шляхами.

Слід нагадати, що ще 5 липня стало відомо, що у СФГ «Джерело-Г» с. Лісове (сусіднього, Тальнівського району) було встановлено діагноз на африканську чуму свиней. Чи належним чином провели тальнівські керівники протиепізоотичні заходи — невідомо. Втім, на якому б рівні вони не спрацювали, це для їхніх шполянських колег мало б стати серйозним сигналом, щоб розпочати відповідні профілактичні заходи із недопущення поширення вірусу із Тальнівщини до нашого району. Однак, небезпека не оминула шполян, і вже за місяць у приватних дворах району стали гинути свині.

Працівники управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі неодноразово надавали роз’яснення населенню, як не допустити зараження свиней у їх господарствах, закликали звертатися до їх відомства у разі захворювання та загибелі тварин. Та ніяких офіційних звернень, за словами головного епізоотолога району Володимира МАРЧЕНКА, до установи не надходило. А це означає, що люди, кожен по-своєму вирішуючи проблему, розносили інфекцію по території.

— У моєму домашньому господарстві налічувалося близько п’яти десятків свиней. Нещодавно несподівано загинула свиноматка. Знайомі ветлікарі так і сказали: це — африканська чума, яка вже давно гуляє районом, тож потрібно негайно різати всіх здорових свиней, поки не подохли, що ми й зробили. Малі поросята та кнур загинули, — каже приватний господар Василь Б., який попросив не називати його прізвища. — Ви ж розумієте, усі газети повідомляли про те, що ніякої чуми в Шполі немає, а гинуть свині від неякісної дерті, тощо. Тож я й не став звертатися до ветслужби, закопав усі трупи у себе на полі.

Бачили купи загиблих свиней і в посадках Шполи, Василькова, на околиці Кримок, навіть у колодязі в одному з сіл району. Так, у розмові з головою районної організації УТМР Олегом СЛОБОДЯНИКОМ, з’ясувалося, що мисливці не раз знаходили викинуті трупи свиней у посадках, про що негайно повідомляли відповідні органи.

 

 

 

Сповіщав Держпродспоживслужбу, райдержадміністрацію, поліцію, прокуратуру та районну державну лікарню ветеринарної медицини про факт виявлення загиблих свиней на міському сміттєзвалищі і міський голова Сергій КРАВЧЕНКО.

— Перший випадок виявлення на міському сміттєзвалищі трупів загиблих із невідомих причин свиней стався 17 жовтня — місяць тому, — розповів Сергій Володимирович. — Ми одразу направили листи про ці факти відповідним установам. Усі документи у нас є. Міська рада діяла в цій ситуації згідно з встановленими інструкціями. Того ж дня представники Держпродспоживслужби приїхали на місце, відібрали зразки для подальших досліджень на встановлення причини загибелі і поїхали, не давши жодних вказівок.

А далі події розвивались, як у дешевій «мильній опері»:

Серія 1: Того ж дня міська рада отримала складений комісією Держпродспоживслужби акт, підписаний в.о. керівника служби Ларисою Погасій, про те, що трупи свиней утилізовані відповідно до вимог чинного законодавства (див. документ).

Серія 2: Наступного дня комунальники знаходять трупи свиней на тому ж самому місці незахороненими (див.фото). Комісією у складі представників міської ради і комунальних служб складено акт про факт виконавчої халатності Держпродспоживслужби та направлено його відповідним органам.

Серія 3: 21 жовтня міська рада отримує лист від Держпродспоживслужби, де офіційно визнається, що попередній акт був «липовим» та надаються письмові вказівки негайно провести захоронення, що й було зроблено за участі ветлікарів.

Абсурдність ситуації була б навіть смішною, аби не стосувалась великої кількості людей, які, через халатність відповідних структур, понесли чималі матеріальні збитки. Адже, якби про ситуацію було повідомлено вчасно, шполяни могли б отримати від держави компенсацію за втрачених внаслідок епізоотичної ситуації тварин.

УЯВНЕ СТАЛО ЯВНИМ:
ПРО ЧУМУ ЗНАЛИ ДАВНО

Жоден лікар ветеринарної медицини Шполянщини — чи то з числа приватних практиків, чи найнятих працівників — не сумнівався у причині масової загибелі свиней. Тож кожен, у міру своїх міркувань, радив друзям і знайомим різати здорових свиней на м’ясо і тушонку, поки не заразилися, адже хвороба не лікується. Хтось вірив у це і слідував порадам, а хтось таки зазнав значних збитків.

Лише 17 листопада, коли міська рада вкотре почала бити на сполох та підтвердився факт наявності вірусу, на засіданні надзвичайної протиепізоотичної комісії, було вирішено тимчасово заборонити в’їзд на територію міського сміттєзвалища будь-якого виду транспорту та доступ сторонніх осіб. «У цей період вивіз сміття здійснює лише спецавтотранспорт комунального підприємства міста. Вивіз сміття на міське сміттєзвалище необхідно проводити лише шляхом укладання договорів з комунальними службами — КП «Благоустрій» та КП «Комунальник сервіс» (за довідками просять звертатись телефонами: №№5-20-48, 5-22-40 з 8-ої до 17-ої години, крім суботи та неділі)», — йдеться в оголошенні на сайті міської ради.

То чи буде оголошено карантин на Шполянщині? І чому у цій ситуації мовчить керівництво району, адже є небезпека поширення африканської чуми на навколишні райони? Де роз’яснення «господаря району» наполоханим шполянам, як далі діяти? Де ветеринарно-поліцейські пости? Де врешті-решт, хоч якась офіційна інформація хоча б на сайті Шполянської райдержадміністрації?

ХТО відповідатиме за втрачений час і зволікання з початком роботи надзвичайної протиепізоотичної комісії? За логікою — ті, кому в районі підпорядковано відповідний орган. Але не виключено, що винні будуть «вішати усіх свиней» на когось іншого.

Оксана ШЕВЧЕНКО.