На жаль, алкоголізм і наркоманія перетворилися на справжню епідемію, що забирає життя десятків тисяч життів, калічить мільйони доль. Причому останні десятиліття позначились не лише зростом наркоманії, а й значним її «помолодшанням». Усе більше випадків наркоманії трапляється серед молоді і підлітків. У якому віці підлітки починають вживати наркотики? Чому важливо бачити свою дитину та розумно її контролювати? Яка поведінка і симптоми мають насторожувати батьків? Про особливості підліткової наркоманії розповіла в інтерв’ю «Шполяночці+» Юлія Трохимець, лікар-нарколог поліклінічного відділення Шполянської багатопрофільної лікарні імені братів М. С. і О. С. Коломійченків.
— Чи відповідає дійсності інформація, що в Україні наркоманія значно помолодшала? Кажуть, залежність від цього є у дітей пубертатного періоду 12–15 років?
— Так. Прикро, але інформація достовірна. Наркоманія справді помолодшала, хоча це і так «молода» проблема. Наркомани довго не живуть, приблизно до 40 –45 років. Наразі це дуже актуальна та потрібна суспільству інформація, адже наркотичні речовини у відкритій формі поширюються вже навіть у школах, інститутах, вищих навчальних закладах. Неодноразово до мене звертались батьки з дітьми, де дитина розповідала, що друзі спеціально дають спробувати кілька разів безкоштовно, а потім починається і своєрідна плата та залежність.
— Перше знайомство з наркотиками. Переважно за яких обставин підлітки відкривають для себе нову забавку?
— Усе починається переважно на дискотеках, у барах, на вечірках, коли неповнолітнім продають наркотичні речовини. Таке середовище продажу стало звичним. Амфетаміни, психостимулятори – ось, так звані, «дискотечні» наркотики. Підліткам пропонують спробувати, провокують піддатись спокусі, спробувати щось нове — таким чином зазвичай і починається знайомство. Так потихеньку і втягуються у наркотичний світ. Також наркотики вживають ті, у кого багато грошей. Я завжди запитую наркоманів, що спонукало їх стати на цей шлях. Відповіддю часто стає те, що вони мали кошти, а розпоряджатись ними не знали як.
— З яких препаратів починають?
— Починають із синтетики та психостимуляторів, маю на увазі амфетаміни, метамфетаміни, синтетичну марихуану («спайс»). Ці речовини спричиняють залежність вже після 2–3-х прийомів. Згодом переходять на більш сильний вид наркотику.
— Для того, щоб дитина не вживала наркотиків, що необхідно? Чи є виходом залякування страшними історіями?
— Для того, щоб дитина не вживала наркотиків, необхідними є гармонійні стосунки в сім’ї. Важливо, щоб вона почувалася потрібною і бажаною. Батьки повинні підказувати підлітку, як йому жити і поводитися. Батьки повинні бути друзями зі своєю дитиною, щоб та могла поділитись будь-чим, а не шукати якусь альтернативу в наркотичних речовинах. Залякування історіями може бути неефективним, та і взагалі це не вихід. Тут потрібно зважати на те, які стосунки складаються зі старшими. Я читала багато лекцій для школярів, демонструвала картинки-наслідки сумнівної «ейфорії», то, можливо, з моїх уст така інформація і подіяла на них. Якщо батьки все ж помітили зацікавленість, то що швидше вони вживатимуть заходів, то краще.
— Яка поведінка чи симптоми повинні насторожити батьків?
— Батьки повинні знати, як виглядає звичайна поведінка дитини. Необхідно розумно контролювати свого підлітка. Насамперед, насторожити батьків повинна відсутність сну. Діти будуть активними, бігатимуть, виглядатимуть збудженими. Агресивна поведінка, знервованість — також важливий сигнал для батьків. Варто придивитись до дитячих очей: при вживанні наркотичних речовин зіниці будуть або занадто звуженими, або, навпаки, занадто розширеними. Також насторожити повинні підозрілі знахідки, наприклад, скручені в трубочку грошові купюри, закопчені чайні ложечки, трава в кишенях. Або ж навіть те, скільки діти потребують кишенькових грошей. Бажана сума різко зростає від тієї, яка була зазвичай.
— Чи є спеціальний аналіз, який на 100% може підтвердити, що підліток вживає наркотики? Що це за аналіз і де його можна взяти?
— Зараз майже всі аптеки нашого міста забезпечені швидкими тестами на наркотичні речовини. Є тести на 5 та 10 видів наркотичних речовин, в залежності, що саме бажають перевірити. Також батьки можуть звернутись до нас, щоб отримати більш розширену інформацію. Тоді збирають сечу, а ми відправляємо на обстеження у лабораторію в Черкаси.
— Як наркотичні речовини діють на організм?
— На початкових стадіях, тобто при першій спробі, наркотики викликають ейфорію, легкий дурман, оп’яніння. Це зазвичай подобається, тому і спонукає вживати далі й далі. Наркотики починають впливати на психічну та нервову системи, якщо це вчасно не зупинити, то вони мають невиправні наслідки. Психіка змінюється кардинально, у наркозалежних розвивається шизофренія та інші психічні розлади.
— А лікування конфіденційне?
— Законодавство дозволяє лікуватись анонімно. Ми, як лікарі, не маємо права розголошувати інформацію про лікування. На Шполянщині лікування наркотичної залежності не проводиться, ми направляємо на лікування у спеціалізовані заклади Черкас, Сміли, далі – Києва. Там пацієнти вже лікуються конфіденційно, або ж після періоду лікування виписуються та стають у нас на облік і обстежуються.
— Чи бувають «колишні наркомани»? Чи лишається якийсь слід після наркотиків на все життя?
— Колишніх наркоманів, як кажуть, не існує. За 5 років моєї роботи я ще не зустрічала людей, які б вилікувались і повністю залишили таке захоплення. Але є випадки, коли люди лікуються, створюють сім’ї, народжують дітей. Хочеться, щоб врешті-решт люди схаменулись і все ж повернулись до нормального повноцінного життя.
Спілкувалась Юлія ЗАРУДНІЦЬКА