«Суха» проблема: через висохлі ставки жителі Лозуватки можуть лишитися без води

 

Вода потрібна людям хіба що трохи менше, ніж повітря. За даними досліджень, від дефіциту питної води страждають більше ніж 40 відсотків населення планети. І це дійсно глобальна проблема сучасності. І її глобальність стає ще більш зрозумілою, коли ця біда в тебе, а не десь там, далеко. Що таке нестача води добре знають жителі Лозуватки, що на Шполянщині. У місцевих ставках катастрофічно бракує води, особливо з приходом літа, що вкрай некомфортно і незручно для селян.

Як розповідає сільський голова Станіслав Бойко, усього в селі 12 ставків. Вісім із них основних, а всі інші – це маленькі рибники, які також вважаються водоймами. Але з водою наразі лише 7 ставків. У місцевому дендропарку вода є, а от пересічні жителі страждають від її нестачі.

— Ми неодноразово зверталися у регіональне управління водних ресурсів із проханням почистити ставки, — каже Станіслав Миколайович. У 2009-му році навіть діяла спеціальна державна програма, присвячена цій проблемі. На прохання місцевих жителів сільська рада звернулася з проханням почистити один із ставів у дендропарку. Тоді цей ставок поглибили і провели очисні роботи.

Зверталися селяни і до обласної ради. Зокрема, на сесії порушували питання про те, що треба зробити заміри і аналізи води у всіх лозуватських ставках.

— Коли нам надали результати, у висновках було вказано, що проблема із нестачею води є не тільки в нашому районі, і не лише в Україні, а й взагалі у всьому світі. Стається це у зв’язку з тим, що понижується рівень підґрунтових вод. І в подальшому ця проблема може стати ще глобальнішою, — каже сільський голова. — Також ми запрошували сюди проектні організації для того, щоб зробити по селу мережу водопостачання через свердловини і забезпечити людей питною водою. Але порахували, що тільки для того, щоб зробити необхідний проект, потрібні величезні суми. Де взяти ці кошти – ми не знаємо.

Ще кілька ставків знаходяться за межами населеного пункту. По них питання хотіли вирішити самостійно, звернувшись до СТОВ «Першотравневе» (групи компаній «ЛНЗ»).

— Вони нам допомогли провести роботи по одному ставку, ми спробували почистити русло річки. Але результатів це не дало, не відкрилися, — каже Станіслав Миколайович. – Тож наразі проблема так і залишається.

Поки що у особистих колодязях, які є в кожному дворі, води достатньо. Але приблизно в другій середині літа починаються суттєві проблеми. Рівень води у ставках падає, заодно її починає бракувати і в господарствах. Тоді люди їдуть до річки, де викопані такі собі «кринички». Минулого року там провели очисні роботи. Селяни їдуть туди, щоб набрати питної води. Крім того, минулоріч вдалося полагодити одну свердловину, яка зараз забезпечує водою школу, садочок і амбулаторію.

— Є ще один важливий момент, — додає сільський голова. — Люди просили почистити один із ставків, який є основним джерелом води у населеному пункті. Але щоб це зробити, з нього треба спускати воду.

— Якщо це зробити, понизиться рівень води у громадських колодязях. Тому воду ми не спускаємо і вона вже застоялася й позеленіла, — каже очільник села.

За його словами, першого числа санстанція знову проведе дослідження води і вже потім знову будуть звернення у відповідні інстанції. Громада все ж сподівається, що на їхнє питання звернуть увагу компетентні органи, і село не спіткає «суха біда».

ОЛЕКСАНДР РИБАЛКА