Смілянська ОДПІ інформує: Акцизний податок для вживаних автомобілів

Смілянська ОДПІ інформує платників податків, що з 1 серпня 2016 року набрав чинності Закон України від 31 травня 2016 року № 1389-VIII «Про внесення зміни до підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних транспортних засобів».

Відповідно до вимог вищезгаданого Закону тимчасово, до 31 грудня 2018 року встановлюються знижені ставки акцизного податку на транспортні засоби, що були у використанні (залежно від виду транспортного засобу та потужності його двигуна).

При цьому Законом передбачено, що знижені ставки акцизного податку не застосовуються для легкових автомобілів, якщо вони:

- мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом України та/або визнаної державою-агресором по відношенню до України згідно із законодавством, або ввозяться з території такої держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом України;

- вироблені до 1 січня 2010 року;

- ввозяться на митну територію України особою для власного використання або на користь інших осіб за договорами купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення, поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду в кількості понад один легковий автомобіль протягом календарного року.

Також Законом визначено, що  у разі відчуження протягом 365 днів з дня реєстрації транспортних засобів, при ввезенні яких були застосовані знижені ставки акцизного податку, платник податку зобов’язаний сплатити акцизний податок за такі транспортні засоби за ставками, встановленими статтею  215 Податкового кодексу України.

                                                                                       Смілянська ОДПІ

Заповнення податкового розрахунку за формою 1ДФ стосовно зовнішніх сумісників

Згідно з пунктом 3.1 розділу  III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року № 4 реквізити податкового розрахунку заповнюються наступним чином, зокрема:

- навпроти напису «Працювало за трудовими договорами» проставляється кількість працівників, які працюють за трудовими договорами (контрактами);

- навпроти напису «Працювало за цивільно-правовими договорами» проставляється кількість працівників, які працюють за цивільно-правовими договорами у звітному періоді.

Відповідно до абзацу другого статті 21 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VIII працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Враховуючи викладене вище, кількість зовнішніх сумісників відображається в податковому розрахунку за формою 1 ДФ в графі «Працювало за трудовими договорами».

                                                                                           Смілянська ОДПІ

Нова форма звіту для неприбуткових організацій

 

Фахівці Смілянської ОДПІ повідомляють, що з 2 серпня - нова форма звіту для неприбуткових організацій.

Мінфін затвердив нову форму Звіту про використання доходів (прибули) неприбуткової організації. Відповідний наказ від 17.06.2016 р. № 553 2 серпня 2016 року набув чинності з дня офіційної публікації.

Нагадаємо, на даний момент діє новий порядок ведення Реєстру неприбуткових організацій. Усі діючі неприбуткові організації повинні надати ДФС документи для перевірки на відповідність вимогам ПКУ. При невідповідності вимогам неприбуткова організація повинна до кінця 2016 року актуалізувати їх. Адже в іншому випадку така організація з 01.01.2017 р. буде виключена з Реєстру.

Смілянська ОДПІ

Підтримка Української армії

На черговій зустрічі із платниками податків Смілянської ОДПІ в.о. начальника Смілянської ОДПІ Шевченко Вікторія розповіла про важливу роль військового збору та повідомила, що протягом січня - липня поточного року до державного бюджету платники Смілянської ОДПІ перерахували 16,8 млн. грн. військового збору.

Це на 1,9 млн. грн більше ніж за аналогічний період минулого року або на 12,8 % більше. Зокрема, за липень цього року надходження  військового збору склали майже 3 млн. грн.

Нагадаємо, що військовий збір запроваджено з  серпня 2014 року, відповідно до п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) із змінами і доповненнями тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Вікторія Григорівна нагадала також, що відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПКУоб’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

Згідно з п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Об’єктом оподаткування нерезидента є:

- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;

- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

                                                                                                   Смілянська ОДПІ

Застосування РРО платниками єдиного податку

Смілянська ОДПІ нагадує, що реєстратори розрахункових операцій (РРО) не застосовуються платниками єдиного податку:

- 1-ї групи;

- 2-ї та 3-ї груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

При цьому, при здійсненні суб’єктами господарювання розрахунків у безготівковій формі через установи банку РРО не застосовується.

Добезготівковихрозрахунківвідноситься: – перерахуванняпевноїсумикоштівзрахунківплатниківнарахункиотримувачівкоштів; – перерахуваннябанкамизадорученнямпідприємствіфізичнихосібкоштів, внесенихнимиготівкоювкасубанку, нарахункиотримувачівкоштів.

Разомзтим, якщорозрахункипроводятьсяубезготівковійформііззастосуваннямплатіжнихкарток, жетонівтощовмісціреалізаціїтовару, тозастосуванняРРОєобов'язковим.

Такимчином, дляфізичнихосіб-підприємців 2-їі 3-їгрупєдиногоподатку, уразіздійсненнябезготівковихрозрахунківіззастосуваннямплатіжнихкарток, жетоніввикористанняРРОєобов'язковим, якщообсягдоходупротягомкалендарногорокуперевищить 1 млн. грн.

Платники єдиного податку 3-ї групи – юридичні особи застосовують РРО на загальних підставах незалежно від обсягу доходу.

Зазначенінормивизначеніп. 296.10 ст. 296 ПодатковогокодексуУкраїни, ст. 2 ЗаконуУкраїни «Прозастосуванняреєстраторіврозрахунковихопераційусферіторгівлі, громадськогохарчуваннятапослуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВРтап. 1.4 гл. 1 «ІнструкціїпробезготівковірозрахункивУкраїнівнаціональнійвалюті», затвердженоїпостановоюНБУвід 21.01.04 року № 22.

                                                                                               Смілянська ОДПІ

Пільги зі сплати податків для учасників бойових дій

Правовий статус ветеранів війни визначено Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Пунктом 18 частини першої ст. 12 Закону № 3551 встановлено, що учасникам бойових дій надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів відповідно до податкового та митного законодавства.

Отже, надання пільг зі сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору платникам податків, на яких поширюються положення Закону №3551, здійснюється виключно за нормами Податкового кодексу України. Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначені у п. 164.2 ст. 164 Кодексу. Крім того, доходи, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не оподатковуються, визначено ст. 165 Кодексу.

Також пільгове оподаткування платників податку згідно з розділом IV Кодексу передбачено у вигляді, зокрема:

- надання податкової знижки (ст. 166 Кодексу);

- надання податкової соціальної пільги (ст. 169 Кодексу), тобто зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, з урахуванням норм абзацу першого п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу.

Отже, положеннями розділу IV Кодексу не встановлено повного звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб жодної категорії платників незалежно від соціального статусу, майнового стану тощо.

Також п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Разом з тим, п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Крім того, тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, не підлягають оподаткуванню збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції.

Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1161.

                                                                                                   Смілянська ОДПІ

Щодо сум компенсації за невикористані дні щорічної відпустки

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці». 

Статтею 24 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» визначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи. 

У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.

Відповідно до пункту 9 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2015 № 435 (далі – Порядок № 435), таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до Порядку № 435.

Тобто, роботодавець (страхувальник), від якого звільняється працівник нараховує та відображає в таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 у складі загальної суми нарахованої заробітної плати (доходу) суму компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, яка за бажанням працівника перераховується на рахунок підприємства, на яке він переходить.

                                                                                              Смілянська ОДПІ

Щодо нарахування єдиного внеску відповідно ЗУ «Про оплату праці»

Смілянська ОДПІнагадує, що відповідно до частини першої ст. 7 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, які є роботодавцями, нараховують єдиний внесок на суми нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 % до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону № 2464).

Згіднозчастиноютринадцятоюст. 8 Закону № 2464 ставка 8,41 % визначеноїбазинарахуванняєдиноговнескудляпрацюючихінвалідів, встановленатількидляпідприємств, установіорганізацій, вякихпрацюютьінваліди.

Таким чином, вказана пільга не розповсюджується на фізичних осіб - підприємців, які використовують працю найманих працівників-інвалідів. Іншого Законом № 2464 не передбачено.

Враховуючи зазначене вище, фізичні особи - підприємці нараховують єдиний внесок на заробітну плату (дохід) працівників-інвалідів у розмірі 22 % до визначеної бази нарахування єдиного внеску.

                                                                                    Смілянська ОДПІ

Щодо складання розрахунку коригування до податкової накладної

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України (ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Отже, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг (складення двох податкових накладних на одну операцію з постачання товарів/послуг) та реєстрації їх в ЄРПН, платник податку, з метою виправлення допущеної помилки, має право скласти розрахунок коригування до помилкової (другої) податкової накладної. Такий розрахунок коригування відповідно до пункту 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 року за № 137/28267, підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (продавцю).

При цьому у полі «Дата складання» зазначається «поточна» дата, тобто дата, на яку було виявлено помилку щодо зайво складеної податкової накладної, а у графі 2 такого розрахунку зазначається: «Виправлення помилки».

Смілянська ОДПІ

Як оподтковується подарунок, що має не грошову форму

Смілянська ОДПІ повідомляє, що відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України  податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПКУ). Якщо оподатковуваний дохід надається в не грошовій формі, то відповідно до пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Таким чином, у разі надання доходу у вигляді подарунка, що має не грошову форму, ПДФО та військовий збір сплачуються (перераховуються) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого надання.

Оскільки нарахування (надання) платникам податку доходу у вигляді подарунка, що має не грошову форму, здійснює за рахунок власних коштів роботодавець, то саме він як податковий агент за рахунок власних коштів повинен сплатити ПДФО та військовий збір з вартості подарунка, перерахувавши їх суму до відповідного бюджету. При цьому з вартості наданого працівнику подарунка немає підстав сплачувати ПДФО та військовий збір за рахунок інших його доходів, зокрема, заробітної плати.

                                                                                           Смілянська ОДПІ