Без вини винні: чому окремі села району не отримують фінансування на утримання ФАПів?

Одним з аспектів реформи децентралізації в Україні є передача районної комунальної власності у підпорядкування об’єднаним територіальним громадам, на території яких ці об’єкти знаходяться. Не став винятком і Шполянський район. Відповідно і фінансування цих об’єктів здійснюється за рахунок коштів ОТГ. Така доля спіткала і Центр первинної медико-санітарної допомоги. Ось тільки нюанс в тому, що, у відповідності до рекомендації МОЗ України передали його до громади без зміни структури — з усіма ФАПами та амбулаторіями сіл району.

Відповідно, у зв’язку з передачею комплексу, у районному бюджеті на 2018 рік вже не закладали кошти на утримання закладу, а фінансування повністю поклали на Шполянську ОТГ. Загальна сума на забезпечення роботи закладу становить 19,4 млн. грн, з них 13,2 % (2 548,7 тис.грн) надає держава, 24,4% (4 726,4 тис.грн) — кошти обласного бюджету, а 51 % (9 860,3 тис.грн) — власні кошти Шполянської громади та 11,4% (2 204,3 тис.грн) — делеговані кошти сільських рад. Нині сільські ради фактично перерахували третину від необхідних коштів, а саме — 664,2 тис.грн.

Більшість сільських рад району розуміючи важливість існування та утримання первинної медичної ланки відразу уклали угоди на делегування коштів з міською радою та перерахували кошти до бюджету громади, які будуть спрямовані на потреби медичного обслуговування жителів саме їхніх населених пунктів. Це — села Товмач, Сердегівка, Соболівка, Нечаєве, Надточаївка, Матусів, Маслове, Іскрене, Антонівка.

Але є населені пункти, які взагалі не уклали угоди на делегування коштів з утримання медичних закладів (ФАПів і амбулаторій) в своїх населених пунктах — Ярославка, Журавка і Кавунівка. Інакше кажучи, не розуміючи всієї суті проблеми, ці села не перерахували кошти, очікуючи, що бюджет громади самостійно візьме на себе фінансовий тягар, хоча вона не зобов’язана робити це за власний рахунок. Відповідно ці села фактично відмовились від медичних послуг, адже ФАПи і амбулаторії не отримають необхідні медикаменти, пальне для машин, канцтовари, миючі засоби, придбання туберкуліну, безкоштовні ліки для пільгових категорій громадян (діти віком до 3-х, 6-ти років; учасники АТО тощо), а також дефіцит по заробітній платі медичним працівникам, виплату якої держава покриває лише на 83%. Шість сільських рад району — Васильків, Водяне, Лебедин, Лозуватка, Сигнаївка, в яких знаходяться амбулаторії, перерахували кошти до міського бюджету, суттєво недоплативши.

У свою чергу міська рада з розумінням ставиться до того, що в деяких сільських радах невеликі бюджети і їм важко делегувати значні кошти. Але вважає, що утримання медичних закладів сіл району, які не входять до ОТГ, за рахунок міського бюджету є несправедливим щодо жителів громади. Адже кошти, виділені на медицину, мають бути спрямовані на покращення якості надання медичних послуг саме в громаді. У 2018 році запланована інформатизація закладу, облаштування кабінету долікарського огляду та оглядового кабінету в Шполянській амбулаторії, якою, до речі, користуються всі жителі району.

Також на баланс міської ради перейшов заклад освіти Шполянський міжшкільний навчально-виробничий комбінат, де навчається 175 дітей, з яких 133 учня — з сіл району. Міська рада з рівною повагою ставиться до майбутнього дітей громади і району в цілому, і тому щоб не вплинути негативно на навчальний процес, повністю утримує освітній заклад за рахунок власного бюджету, не вимагаючи делегування коштів на забезпечення навчального процесу від сіл. Необхідна сума затрат для надання належної освіти сільським учням становить понад 1 млн. грн. у рік.

Прикро, що під впливом своїх політичних інтересів, голови деяких сіл району забули про інтереси жителів своїх сіл, а насамперед про надання якісних медичних та освітніх послуг населенню. Враховуючи значні поступи міської ради до відповідальної співпраці, продовжують перекладати тягар фінансування своїх медичних закладів на бюджет новоствореної громади.

 

Назва села

Наявність ФАП, амбулаторії

Потреби на утримання, тис. грн. на рік

Сума недоплати по утриманню мед. закладів, тис. грн

Кількість учнів в МНВК

Сума коштів на утримання учнів, тис. грн на рік

1

Васильків

амбулаторія

225,6

175,6

11

78,1

2

Водяне

амбулаторія

318,9

170,2

18

161,3

3

Лебедин

амбулаторія

219,9

89,9

6

53,7

4

Лип’янка

амбулаторія

163,4

83,3

6

53,7

5

Лозуватка

амбулаторія

167.3

133,4

2

14,2

6

Сигнаївка

амбулаторія

130,1

80,1

26

332,8

7

Журавка

ФАП

59.3

59,3

16

132,2

8

Ярославка

ФАП

23,2

23,2

-

-

9

Кавунівка

ФАП

14.2

14,2

-

-

 

У наведеній таблиці можна побачити суми коштів, необхідних делегувати селам на фінансування медичного закладу «Шполянський ЦПМСД» в порівнянні з сумами, які витрачаються з бюджету громади за кожне село на утримання освітнього МНВК.

Закликаємо жителів громад вищезазначених сіл звернути увагу на проблему фінансування медицини у власних селах та взяти на громадський контроль дії сільських рад щодо делегування коштів на належне утримання ФАПів і сільських амбулаторій.

Наталія ПОЛТАВЕЦЬ