АЛЕРГІЯ НА АМБРОЗІЮ: лікування, симптоми, дієта

Кількість людей, для яких властива алергія на амброзію, щорічно збільшується. Цвітіння амброзії, цього карантин­ного бур’яну, відомого своїми алергенними властивостями, припадає на кінець літа.

Із періоду, коли починається активний викид пилку в повітря, людям, схильним до алергій, необхідно бути дуже обережними. Пи­лок амброзії повітряний і легкий, за­вдяки чому активно поширюється на великі території, що досягають іноді десятків кілометрів.

Амброзієва кислота негатив­но впливає на організм людини. Перебуваючи в пилку, вона здатна спричинити інтенсивну алергічну реакцію з нападами задухи, яка проявляється подібно сінній лихоманці.

Щоб розвинулася алергія на амброзію, достатньо чотирьох зе­рен пилку. Цей бур’ян може спричи­нити перехресні реакції з деякими видами рослин: соняшник, полин, мати-й-мачуха, череда.

Здорова людина під час при­бирання бур’яну амброзії повинна бути захищена, інакше вже наступ­ного року вона може виявити у себе ознаки алергії на цю рослину, яка легко переростає в бронхіальну астму, особливо у дітей.

Симптоми захворювання
Основні симптоми алергії дуже нагадують алергічну симптоматику на будь-який інший різновид рослин. Варто тільки пилку потрапити на шкірні покри­ви, слизові оболонки або безпо­середньо в організм, миттєво по­чинають проявлятися такі реакції: закладеність носа, сильний нежить (риніт); почервоніння оболонок очей, що супроводжується свер­блячкою; коньюктивіт; сльозотеча; безперервні напади чхання; сухий кашель, першіння та біль у горлі, хрипи; висипання на тілі; напади задухи; підвищується температура тіла.

Це типові прояви гіперчутливості до амброзії, але бувають випадки, коли організм поводиться інакше, приміром, спостерігаються тільки висипаннями на шкірі, пригнічений і роздратований настрій. Можуть приєднуватися поганий сон, депресія, головний біль, втра­та нюху і смаку, субфебрильна тем­пература, знижена концентрація уваги та інші ознаки.

Часто люди беруть перераховані вище симптоми за ознаки звичайної застуди і починають лікувати її, ви­користовуючи народні засоби і та­блетки, які при алергічних реакціях неприпустимі.

Варто зазначити, що прийом лікарських препаратів і правиль­на дієта не тільки здатні знизити інтенсивність запального процесу, але і допомагають контролювати стан здоров’я людини в цілому.
Тому не можна займатися самолікуванням, коли випробовуються народні методи, власна дієта і бага­то іншого, лікувати алергію потрібно під контролем лікаря.

Продукти, допустимі
для вживання при алергічній реакції на амброзію:
молочні — молоко, некислий сир, ацидофільне молоко, кефір, ряжанка, сметана і кисляк; каші — рисова, гречана, перлова, ячна і пшоняна. Макаронні і хлібобулочні вироби; м’ясо — запечена або відварна курка, нежирна яловичина і тушкована телятина; овочі — ка­пуста, брокколі, цвітна капуста, бу­ряк, картопля, редис, огірок і редь­ка; яйця; супи; бобові; чай, слабка кава, мінеральна вода.

Продукти, протипоказані
при алергії:
мед; цукор; халва; цукерки та шоколад; диня, персик і кавун; насіння і соняшникова олія; трави — календула, ромашка, мати-й- мачуха; копчені і солоні продукти; алкоголь.

Подібна дієта, раціональне хар­чування поряд зі спеціально підібраним курсом лікування здатні не вилікувати, але полегшити стан хворого при гіперчутливості до амброзії.

Ніна ЛИНДЮК,  лікар загальної практики сімейної медицини Шполянської АЗПСМ.