В Україні почався сезон цвітіння амброзії, найнебезпечнішої рослини для алергіків. Проблеми зі здоров'ям загрожують кожному сьомому. Пік цвітіння рослини починається з кінця липня і триває до вересня, а неприємні симптоми люди нерідко плутають з сезонними застудами.
Якщо ж алергію на амброзію вчасно не розпізнати і не лікувати, до «букету» збудників можуть додатися продукти або побутовий пил. У 60 % випадків це призводить ще й до бронхіальної астми. Лікарі запевняють, що вилікуватися самостійно не вдасться. Симптоми зникнуть, а ось алергія – ні.
Кількість тих, хто страждає на алергію, щорічно зростає на 5 %. Серед причин – міграція амброзії в інші регіони. Якщо раніше в основному страждали Донецька і Дніпропетровська області, то зараз це проблема й для інших регіонів. Не виняток і Черкащина, де зарості небезпечного бур’яну місцями сягають людського зросту, а от боротися з ними комунальні служби не поспішають.
Щоб викликати алергічну реакцію у схильної до алергії людини, досить наявності 5–10 частинок пилку в кубічному метрі повітря. Для інших видів трав порогова концентрація значно більша.
Кожен кущ амброзії виробляє кілька тисяч насінин (18 605 з однієї рослини в одному з досліджень). Вони можуть зберігати здатність сходити у ґрунті до 40 років.
Амброзія дуже швидко виростає повторно після скошування, яке не надто ефективне, оскільки нові гілки ростуть дуже низько над поверхнею землі. Тож спеціалісти рекомендують викорінення бур’яну і спалювання.
Здатність до самозапилення дає можливість рослині започатковувати нові популяції. На відміну від пилку насіння не здатне до переміщення по повітрю (максимальна дальність «перельоту» – декілька метрів). Воно розноситься колесами автотранспорту, одягом людей, переміщується річками, перетинає кордон із забрудненим урожаєм культурних рослин. Нові осередки зазвичай з'являються уздовж автотрас, залізничних магістралей та річок.
На своїй сторінці в соціальній мережі Facebook керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова зазначила, що розростання амброзії призводить до збільшення чисельності тих, хто страждає на алергію.
«Я вважаю, що боротися з цим небезпечними бур’яном можна і треба. І для цього не потрібно якихось новітніх технологій, адже кожен біля свого дому чи подвір’я може викорінити цю рослину. Однак не повинні стояти осторонь і працівники комунальних служб та влада. Адже небезпека від амброзії набула вже загальнодержавного масштабу, особливо в невеликих містечках і селах», – зазначила Ірина Ванникова.