Це назва книги, яка видана з благословення Святійшого пат ріарха Київського і всієї Руси-Украї-ни Філарета до 400-ліття Київської православної богословської академії. Її зміст допоможе кожному з нас пізнати глибини духовного світу та збагатити знан-ня про життєві істини.
Життя кожної людини — це шлях. З одного боку, це шлях досвіду, постійного індивідуального переосмислення подій і вчинків, а з іншого — це шлях вільного вибору кожної особистості, постійних власних рішень та їх наслідків. Але це завжди шлях віри та розуміння, який веде до церкви і до Бога.
Бог завжди обирає для людини найзручніший та найбільш зрозумілий саме для неї спосіб, щоб навернути її до істини.
Саме зараз надзвичайно важливо у всьому неспокійному світі, в умовах інформаційного перевантаження, коли прості істини стають непомітними в загальній метушні, відновити відчуття таїнства нашої особистості.
Особливо важливе слово «таїнство». Хто я? Що я? Чого я хочу? Яка моя мета? Про людину багато що говорять, але ми знаємо про себе надзвичайно мало, багато що залишається поза нашою увагою.
Для людини дуже важливо мати пізнання в таких чотирьох речах:
1. Про таїнство людської особистості.
2. Про бажання та діяння людини.
3. Про те, як ми керуємо цими бажаннями і діяннями.
4. Про наслідки при неправильному керуванні.
Таким чином, головною цінністю увесь час була і залишається людина, а всі її починання — це атрибути, які забезпечують збереження цієї цінності не втратити людського обличчя.
Ми віруємо, що людина створена за образом живого Бога. В людській особистості присутні три дуже важливі і виняткові начала — здатні до свободи, взаємовідносин між нами, тобто, до глибинного спілкування, і розвитку.
У світі, який із кожним днем стає все складнішим, християни повинні зберегти абсолютну цінність людської свободи, адже немає нічого більш рішучого, ніж дії, усвідомлено учинені особистостями, не тільки святими, а й громадянами, філософами, лідерами на благо світу, дії, що змінили історію світу.
Відмова від свободи через нерішучість або відсутність натхнення означає, що ми свідомо викидаємо в сміття цей цінний дар. При цьому свобода означає наявність можливості вибору і здатності
розрізняти добро і зло. Хтось сказав, що поганою є одноманітність, а не духовне життя. Уявіть собі, що б сталося з людиною, якби вона перестала бути вірною своїй ідентичності та своїй традиційній формі. Що ж відрізняє людину з царства тварин? Головним чином — самосвідомість, голос совісті, можливість приймати рішення, приймати моральні рішення.
І, тільки подумавши, іноді дуже ретельно обдумавши, ми робимо наш вибір. Істинна людина керується мож-ливістю зробити вибір серцем. Такий вибір — це дар, який Бог дав людині.
МУДРІ ВИСЛОВИ З ВУСТ ДУХОВНИКІВ
«Любов до Бога і Батьківщини — це дві найбільші любові кожної благородної душі» (Папа Пій ХІІ).
«Злі володарі є звичайною карою Божою за гріхи народу» (Св. Августин).
«Я дякую Всевишньому за те, що мене били в тюрмах і на волі! Дякую йому за те, що мене били, а не величали раби!» (патріарх Йосиф Сліпий).
«Як легко люди відрізняють чисте джерело від брудної калюжі, але як важко їм відрізнити правдиву Церкву від фальшивої, бо лукаве серце шукає вигоди. Колись Бог за це спитає» (отець Ігор Цар).
«Сину мій, якщо ти станеш священиком і тобі трапиться нещастя стати багатим — ноги моєї не буде у твоєму домі» (мати св. Івана Боско).
«Щоб назвати себе людиною, треба мати ідею в голові, розум у серці і Бога у душі» (отець Ігор Цар).
Підготував Олексій ПІРОГОВ. (Далі буде).
Молитва за український народ
О Пресвітла Єдина Любове!
Молитвами слуги Твого Митрополита Андрея, глянь ласкаво на Україну, наш Спасе, зглянься на Церкву нашу, на народ, що його полюбив Ти.
Дай нам у безмірній Твоїй милості дар мудрости, дар єдности, дар Любови. Нехай навічно згинуть розбрат і ненависть з-поміж нас, нехай зникне темрява злоби і гніву!
Нехай пропаде гординя, нехай розвіється, як дим, усяке зло, щоб ми, Тобою, Христе, з’єднані, єдиним серцем і єдиними устами прославляли й оспівували пресвяте і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.