Березневі клопоти в саду

Щойно на календарі зимовий місяць змінився весняним, у справжнього садівника починають «свербіти руки». І хоч ми знаємо, що справжня весна ще не прийшла, нам не терпиться почати роботи в саду. І саме час!

Побілка стовбурів ― для оберігання рослин від передчасної вегетації

Перш за все необхідно перевірити зимові укриття теплолюбних культур. Якщо у вашому саду є виноград і такі екзотичні рослини, як інжир, гранат, хурма, ви, звичайно ж, прикопали або укрили їх на зиму. Поправте їх «одежинки», ― ще можуть бути заморозки і холоди.

Ще одна першочергова робота в саду ― побілка стовбурів. Багато садівників роблять це за звичкою, не замислюючись, для чого. Фактично виходить ― для краси, оскільки білять вони стовбури не більше ніж на 1 м від землі. Інші недооцінюють значення цієї найважливішої садової роботи і не виконують її зовсім. Побілка стовбурів потрібна, перш за все, для оберігання рослин від передчасної вегетації. Яскраве весняне сонечко може завчасно розбудити садові дерева, що призведе до вимерзання бруньок у разі заморозків. Побілені дерева будуть не так сильно нагріватися сонцем і не «прокинуться» занадто рано.

Отже, покриваємо за допомогою обприскувача стовбури садових дерев вапном (можна з додаванням мідного купоросу) на максимальну висоту. Особливу увагу треба приділити південно-західній стороні, оскільки саме з цього боку дерева нагріваються найбільше.

Для захисту від передчасної вегетації корисно також замульчувати проекцію крони вологою тирсою.

Обрізаємо, формуємо дерева

У березні вже можна приступати до такої важливої роботи в саду, як обрізка та формування дерев. Якщо сад турбують гризуни, не прибирайте зрізані гілки відразу. Зайці охочіше їстимуть гілочки, ніж обгризатимуть більш грубі стовбури. Поставте вдома у вази обрізані гілки з кожного дерева. Крім естетичної насолоди, ви отримаєте уявлення про передбачувану інтенсивність цвітіння садових дерев у цьому році. Дерева, на яких очікується рясний урожай, слід піддати детальній обрізці. Видаливши достатню кількість плодових бруньок, ми захистимо дерево від перевантаження, з яким безпосередньо пов'язана періодичність плодоношення.

Гілки молодих дерев краще не обрізати, а пригнути до горизонтального положення. Сформовані таким чином деревця почнуть плодоносити вже через 2—3 роки.

Заготовляємо посадковий, прищепний матеріали

В березні саме час подумати про насіння, саджанці, прищепний і підщепний матеріали. Це одна з найприємніших садових робіт. Пам'ятайте, що купувати посадковий матеріал варто тільки в спеціалізованих розплідниках або у знайомих вам, що добре зарекомендували себе, продавців. Багато садівників самостійно заготовляють живці та роблять щеплення. Для початку визначте, яку культуру ви можете прищепити в своєму саду цієї весни.

Отже, можна прищепити:
- яблуню на яблуню;
- на грушу і айву ― грушу, на айву ― грушу і айву;
- на вишню ― вишню і черешню, на черешню ― черешню;
- на аличу та сливу ― сливу, аличу, абрикос, персик;
- на абрикосу ― абрикосу, на персик ― персик.

Заготівля живців ― не менш важливий етап садової роботи, ніж саме щеплення. Для щеплення потрібні однорічні пагони. Оптимальна товщина — 2/3 олівця. З розвитком прищепа повинна відставати від підщепи приблизно на 2 тижні. Пішовши у ріст, живець випаровує занадто багато вологи і має потребу в живленні, яке підщепа йому не зможе забезпечити, поки не зростеться щеплення. Тому живці заготовлюються за два тижні до початку руху бруньок і зберігаються на нижній полиці холодильника в чистому пакеті. Коли бруньки підщепи почнуть показувати зелені кінчики, можна приступати до найцікавішої садової роботи ― щеплення.

Захист та живлення

До речі, про шкідників і хвороби. Ще одна дуже важлива ранньовесняна садова робота ― обприскування по сплячих бруньках. Перше обприскування 1—2-відсотковою бордоською рідиною слід провести при середньодобовій температурі +3—4оС. Друге ― через 10 днів. Таке обприскування оберігає від моніліозу, парші, кучерявості персика, коккомікоза.

Для того, щоб забезпечити своїм вихованцям «легкий старт», їх можна підгодувати аміачною селітрою з розрахунку 2—3 кг на сотку.