Без «бумажки» ти комашка або що буде, якщо земельна ділянка неприватизована

Власність на землю – питання, яке турбує людей споконвіку. Земля завжди була для селянина джерелом добробуту, впевненості у завтрашньому дні та захищеності. До редакції «Шполяночки+» регулярно надходять листи жителів Шполянщини з проханням розповісти про актуальні «земельні» питання, як от питання приватизації земельних ділянок, в тому числі, розташованих біля власних обійсть. «Шполяночка +» зясувала можливі наслідки того, якщо документи на приватизацію так і не були оформлені.

За словами юриста та адвоката Олексія Заволокіна, питання приватизації землі насамперед залежить від особистого бажання людини. Механізмів примусу та обов’язковості приватизації земельної ділянки біля помешкання або якихось надвірних будівель немає.

– Відповідно до статті 1 Земельного кодексу України право власності на землю гарантується, а стаття 78 Земельного кодексу право власності на землю роз’яснює, що це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Разом з тим слід також пам’ятати, що просто сказати: «це моя земля» – замало для доведення прав на власність. Статті 125, 126 Земельного кодексу передбачають, що право власності на земельну ділянку та право оренди виникають лише з моменту державної реєстрації цих прав, – каже Олексій.

Крім того, люди, земельні ділянки яких неприватизовані та неоформлені належним чином стикаються з купою проблем, які стосуються вступу в спадкові права, процедури купівлі-продажу, межевих спорів та інших подібних випадків.

Засоби масової інформації та соціальні мережі перенасичені повідомленнями про випадки, коли шахраї продають майно, яке їм не належить. І почасти справжній власник опиняється у вкрай неприємній ситуації, коли начебто жив на своїй землі, вважав, що вона невід’ємна частина його господарства, аж тут – всі документи на неї належать іншим людям, бо, у свій час полінувався оформити все належним чином та підтвердити право власності. Або, бувають й випадки, коли купив недорого садибу, аж тут з’являється справжній власник і починаються судові тяганини. Врешті, кошти, які зекономив на дешевизні пропозиції летять у трубу, а в кінці-кінців можна взагалі лишитись і без грошей, і без омріяного майна.

Саме для того, аби вільно розпоряджатися землею, яку людина вважає своєю, і потрібно підтвердити свої права на неї, тобто для початку її приватизувати.

Як радять юристи, у жодному випадку не потрібно приставати на пропозицію купити чи продати будинок або інше нерухоме майно без належного оформлення документів. Бо почасти, намагаючись зекономити, люди втрапляють в халепу та втрачають набагато більше. Також можна постраждати від родинних суперечок – коли на одне й те ж нерухоме майно претендують кілька власників і хтось із них пропонує поспіхом продати свою частину. Відомі приклади того, як поділ майна між родичами перетворюється на справжнісінькі сімейні війни. З подібними проблемами можуть зіткнутися й ті, хто успадкував неприватизоване нерухоме майно чи землю. У такому разі процес оформлення права власності займе більше часу, і в цей час власник не може продати чи подарувати це майно.

Крім таких неприємностей, людина, яка не оформила юридично право на землю та здійснює господарську або фермерську діяльність на комунальних землях вважаючи їх своїми, може зіткнутись з правоохоронною системою, оскільки порушення в сфері земельного законодавства передбачають адміністративну та кримінальну відповідальність.

– Стаття 211 Земельного кодексу України передбачає відповідальність за порушення земельного законодавства (цивільну, адміністративну, а також кримінальну) в тому числі і за самовільне зайняття земельної ділянки. Тобто, її використання без правовстановлюючих документів, за яке винуватця можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.197-1 Кримінального кодексу України, – пояснює Олексій Заволокін.

Юрист радить убезпечити себе і приватизувати землю, якою володієте: присадибну ділянку, землю, на якій побудовано ваш будинок або дачу, ділянку особистого селянського господарства та бути дуже обережним при купівлі землі та майна. Маючи всі належні документи, які посвідчують ваші права на нерухоме майно та землю, ви можете вільно ним розпоряджатися – продавати (якщо це не земля сільськогосподарського призначення), дарувати, закладати, давати в оренду.

Точка зору

 

Перший заступник міського голови Шполянської ОТГ Сергій Заєць: «Власник земельної ділянки має право лише раз приватизувати її»

— Громадяни можуть набувати на землю право оренди або право власності Право оренди надає лише право користуватися землею, на відміну від права власності, яке надає громадянам право вільно розпоряджатися земельними ділянками (окрім земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (паї)).

Разом з тим, Земельним кодексом України визначено норми щодо площ земельних ділянок, які можуть передаватися безкоштовно у приватну власність. Тобто, якщо у громадянина у місті перебуває у користуванні присадибна земельна ділянка площею 0,15 га, то він може приватизувати не більше 0,10 га. Також Кодексом визначено, що громадяни України можуть лише один раз приватизувати земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням. Наприклад, якщо громадянин отримав безоплатно у власність присадибну земельну ділянку, то іншу присадибну земельну ділянку громадянин (незалежно від його статусу) може отримати лише в оренду. Рішення щодо приватизації землі приймається органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Тому з метою належної підготовки клопотання щодо приватизації земельних ділянок, раджу громадянам попередньо звертатися до профільних спеціалістів вищезгаданих органів влади. Що стосується запровадження ринку земель, то це повинно надати власникам земель сільськогосподарського призначення повноцінне право розпоряджатися нею. Запровадження ринку земель не повинне зобов’язувати власників продавати земельні ділянки.

підготував Олександр РИБАЛКА