Безпека – передусім: відтепер Шполянський районний суд охоронятиметься по-новому

Минулого тижня Шполянський районний суд перейшов під охорону працівників Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області. Судова установа стала 19 судом, в якому створено безпечні умови для всіх учасників судових процесів.

Перед початком заходу керівники Територіального управління Державної судової адміністрації України в Черкаській області Віталій Безрученко, Територіального управління Служби судової охорони у Черкаській області полковник Служби судової охорони Анатолій Харенко та голова Шполянського районного суду Надія Побережна привітали співробітників з початком несення служби і побажала їм успішного виконання завдань із забезпечення охорони й безпеки судової установи.

– Для нашої установи це важлива подія, адже безпека – передусім, – зазначила голова Шполянського районного суду Надія Побережна. – Тут йдеться не тільки про працівників і суддів, а й  про відвідувачів, які не завжди позитивно налаштовані один до одного. А тепер буде спокійніше, що спір треба вирішувати у правовому полі.  Належна безпека створиться шляхом взаємодії голови суду, територіального управління охорони, центрального управління судової адміністрації, яке забезпечує технічними засобами саме приміщення. І коли ця взаємодія працює, все буде добре.

Служба судової охорони була створена 4 квітня 2019 року, а територіальне управління у Черкаській області запрацювало 1 листопада 2019 року. Його робота була спрямована на взяття під охорону в області судових установ відповідно до певного графіка. Шполянський районний суд – перша установа, яка взята під охорону цього року і  19 судова установа на Черкащині, яка перейшла під охорону.

– Це центр України, і ми готували особовий склад до несення служби, провели конкурс, здійснили відбір кандидатів за  результатами фізпідготовки, співбесіди, медкомісії, – зазначає полковник Харенко. – Потім провели зарахування, навчання, стажування, і лише тепер допускаємо до несення самостійної служби. Ми повинні працювати так, щоб у рамках чинного законодавства було комфортно і громадянам, і працівникам суду. Тобто працівник охорони згідно з Законом «Про судоустрій і статус суддів»  має право зупинити на пункті пропуску громадянина при вході до суду, перевірити документи, які підтверджують особу, а також здійснити перевірку на наявність небезпечних предметів. Це дуже важливо, особливо зараз, коли йде війна. Якщо відбувається резонансний процес, то ми взаємодіємо разом із поліцією, СБУ, ДСНС, щоб забезпечити охорону в комплексі.

Служба судової охорони тісно взаємодіє із поліцією і планує охорону в залежності від судової справи. Якщо розглядається резонансна справа – запрошує наряд поліції.

– Посилюємо особовим складом цей процес і вже планово виставляємо додаткові сили, засоби для забезпечення  належного відправлення правосуддя, – констатує Анатолій Харенко, наголошуючи: – наша служба забезпечує пропуск громадян на суди, охорону приміщення з використанням різних засобів, охорону громадського порядку під час судового процесу. Щодо охорони самих суддів, то раніше ці обов’язки покладалися на міліцію, потім на поліцію. Зараз ці функції стосовно судової гілки влади: суддів, головуючого, секретаря, помічника судді, членів їхніх сімей покладено законом на службу судової охорони.

Як розповів охоронець, під час тривожної ситуації тепер можна натиснути кнопку – і спрацює сигнал на пункті пропуску. Суд перекриватиметься на цей час. Коли виникає якась загроза, небезпека, за законом,  має здійснюватися обмежений доступ громадян до приміщення. Працівникам судової охорони надається право обмежувати переміщення громадян для забезпечення їхньої безпеки, або пропонувати  громадянам, суддям, працівникам установи залишити приміщення суду.

– Зрозуміло, що особовий склад не може приступати до виконання обов’язків, не маючи відповідного екіпірування: газового балончика (для використання в особливих випадках), гумового кийка, кайданок і, відповідно – або травматичної, або вогнепальної зброї. У деяких посилених випадках може видаватися також автомат, засоби індивідуального захисту – бронежилет, шолом, щит, засоби для захисту рук, ніг. І таке екіпірування використовується в залежності від складності ситуації, забезпечуючи при цьому необхідну безпеку, узгоджуючи це все з апаратом суду,  – уточнив офіцер.

Анатолій Харенко висловив впевненість, що зміни в організації охорони й підтримання громадського порядку в суді виправдають усі очікування працівників судової гілки влади. А завдяки співпраці, стійкості духу та толерантності співробітників, під час несення служби, буде забезпечено своєчасне реагування на прояви неповаги до суду з метою незалежного відправлення правосуддя.