Будьте обережними: мороз і лід можуть бути небезпечними

Шполянський РВ УДСНС України у Черкаській області занепокоєний кількістю нещасних випадків на воді, які спостерігаються з настанням зимової відлиги та звертає увагу жителів Шполянського району на те, що необхідно бути особливо обережними на зимових водоймах.

Відправляючись на прогулянку кригою, насамперед пам’ятайте про те, що кількість морозних днів не гарантує міцність льодового покриву: для переправи одного пішохода безпечною вважається лід завтовшки не менше 5—7 см; для влаштування ковзанки на кілька осіб — 10—12 см; 35—55 см — для переправи вантажного автомобіля.

Перетинаючи замерзлу водойму, будьте обережними, уважно слідкуйте за крижаною поверхнею, обходьте ділянки, вкриті товстим прошарком снігу (під снігом лід завжди тонший). Небезпечними також є місця із швидкою течією та де є теплі стічні води підприємств. Слабша крига і там, де є вмерзла рослинність — кущі, дерева, очерет, водорості. Особливо обережно спускайтеся з берега — лід може нещільно прилягати до суходолу чи мати тріщини.

Зимова підлідна риболовля вимагає суворого дотримання правил безпеки: по-перше, не слід пробивати поруч багато лунок — відстань між ними має бути 5—6 метрів. Не можна збиратися великими групами на одному місці та ловити рибу поблизу вимоїн, не свердліть лунки на переправах, а також занадто далеко від берега. Для непередбачуваних випадків обов’язково майте при собі міцну мотузку завдовжки 12—15 метрів з петлею на одному кінці й вантажем вагою 400—500 г на іншому, дошку або велику гілку. Якщо лід почав тріщати, з’явилися характерні розломи, негайно повертайтеся назад своїми слідами. Не біжіть, виходьте повільно, не відриваючи ступні від криги.

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера — не панікуйте. Широко розкиньте руки по краях льодового пролому і утримуйтеся від занурення з головою. Намагайтеся не обламувати лід і без різких рухів вибирайтеся на його поверхню, наповзаючи грудьми чи спиною. Допомагайте собі, як при плаванні, ногами. Вибравшись на лід, відкотіться від лунки, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду таким чином перевірена. Поводьтеся обережно до самого берега, і тільки коли ступите на тверду землю, біжіть у тепло.

Якщо на ваших очах під лід провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу — це її підбадьорить. Візьміть лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них до ополонки, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, а киньте потопаючому з відстані 3—4 метрів пасок, шарф, мотузку або протягніть лижу, дошку і поволі витягуйте його на лід. Якщо ви не одні, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому.

Перша допомога при переохолодженні — насамперед, викличте «швидку», або зателефонуйте на номер 101 — у Народну службу порятунку. Поки вони їхатимуть, замініть мокрий одяг на сухий, загорніть людину в ковдру; не намагайтеся зігріти тіло постраждалого надто швидко — швидке зігрівання може спричинити проблеми із серцево-судинною системою. Дайте йому теплого чаю, молока, однак не кави — вона може спричинити порушення у системі кровообігу. Спиртні напої пити теж не варто, а от розтерти горілкою кінцівки не завадить.

Щоб не застудитись, обов’язково вдягайте теплий одяг, шарфи та шапки, змазуйте шкіру жирним кремом — це захистить її від холоду. Губи змащуйте гігієнічною помадою. Через 1—1,5 години грійтесь у теплому приміщенні, або постійно рухайтесь, дбайте, щоб не промокло взуття. Допоможе зігрітись тепле молоко, чай із лимоном, але не кава.

Якщо йдете на вулицю, не пийте трав’яних настоїв, бо вони мають потогінну дію і ви швидко спітнієте, а потім замерзнете. Не вживайте спиртного на морозі, бо спочатку судини розширюються, а потім звужуються — таким чином, уповільнюється кровообіг, сприяючи переохолодженню. Не куріть на морозі, бо нікотин теж звужує судини — людина ще більше мерзне. Дітей до одного року не можна виводити на мороз нижче 15 градусів за Цельсієм.

Дотримуйтеся цих простих правил і все буде добре!

Владислав БУХТІЙ, провідний інспектор Шполянського райвідділу управління ДСНС України у Черкаській області.