БУТИ НАСТАВНИКОМ УЧИТЕЛІВ І УЧНІВ НЕЛЕГКО…

2014 рік є ювілейним у вчителя-методиста, відмінника освіти України, вчителя вищої категорії
Лідії ОСАУЛИ — директора Лебединського НВК №2.

Визначний педагог сучасності, автор «Гуманної педагогіки» Шалва Олександрович Амонашвілі сказав: «Учителю! Будь сонцем, що випромінює людське тепло, будь благодатним ґрунтом для розвитку людських почуттів, сій знання не тільки в пам’яті і свідомості твоїх учнів, а в першу чергу в їх душах і серцях…».

Нелегко в сучасних умовах працювати вчителем, а ще важче бути вчителем вчителів. Скільки потрібно вміння, терпіння, наполегливості! А скільки потрібно опрацювати літератури, щоб бути високоерудованим і допомогти кожному. Коли ви завітаєте до Лебединського НВК№2, вас привітно зустріне струнка, вродлива, по-сучасному одягнена господиня закладу, директор школи Лідія Осаула. Нинішній рік у Лідії Іванівни ювілейний, а тому ця розповідь буде про неї, сучасну Шполяночку.

Народилася Лідія Осаула на Полтавщині. Батько був головою сільської ради, мама — секретарем колгоспної контори. Лідія Іванівна з золотою медаллю закінчила школу, а потім — історичний факультет Полтавського педагогічного інституту імені В.Г.Короленка. З 1985 року працює учителем історії, з 1994 року — завучем, а з 1995 року — директором Лебединського НВК №2. В усіх справах її підтримує чоловік Сергій Олександрович Осаула, директор Лебединського НВК №3. Разом вони ввели традицію в селі — щороку, в день останнього дзвоника, проводити фестиваль-конкурс дитячої пісні «Лебединські литаври». Продовжили здійсню-вати з учнями подорожі, туристичні походи, туристські змагання в урочищі «Пасіки», де колись стояла пасіка Богдана Хмельницького. В нинішньому році «Лебединські литаври» зібрали велику кількість людей, бо донька Лідії Іванівни і Сергія Олександровича Марина, яка закінчила Київський державний університет культури і працює арт-директором, запросила в Лебедин заслуженого артиста України Петра Чорного, який був членом журі, а потім виконав для присутніх більше двадцяти пісень. Його виступ із захопленням сприйняли глядачі.

Ставши директором школи, Лідія Іванівна повністю змінила зовнішній вигляд кабінетів, за-ли школи, коридорів… Відчувається її естетичний смак. Штори і вазони прикрашають нові сучасні вікна, оновлено панелі, плиткою замінено стару підлогу в коридорах, придбано комп’ютери, відеокамеру, цифровий фотоапарат, туристичні намети, посуд для шкільної їдальні. Лідія Осаула створила всі умови для успішної роботи з дошкільнятами. Є навчальна, спальна, ігрова кімнати, дитячий майданчик, біля школи завжди буяють квіти.

Великою заслугою директора школи є створення на базі музею бойової слави шкільного музею, де зібрано цінні матеріали з історії села і школи, оформлено стенди: «Медалісти школи», «Вони прославили школу». Зібрано фото майже з усіх випусків школи, є етнографічна експозиція, фотомонтаж про ансамбль «Лебединські козаки», літопис «Географічне товариство «Глобус». 8 травня 2015 року музей відзначить своє 50-річчя.

Лідія Іванівна започаткувала відзначення ювілейних днів народження школи. Яким прекрасним було 75-річчя! Парад медалістів різних років, виступи вчителів-ветеранів, почесних гостей, колишніх учнів школи — все додавало урочистостям особливої благодатної аури. А на 80-річя було поетапно розкрито всю історію школи, названо досягнення вчителів і учнів…

Лебединська школа першою в області започаткувала роботу з обдарованими дітьми і цю традицію продовжила Лідія Іванівна. Вона залучила до участі в МАН багатьох колег, показавши власний приклад: написала з учнями наукові роботи про Лебединський Георгіївський чоловічий монастир, про колишніх власників села, з і історії Свято-Миколаївського монастиря та роботу «Цінності орієнтації» старшокласників сільської школи. Всі роботи стали призерами МАН.

Лідія Осаула є членом творчої групи вчителів історії, проводить значну методичну роботу, впроваджує інновації: розробки цільової програми розвитку творчих здібностей учнів «Кожен учень — це особистість», випускає збірник творчих робіт учнів «Нехай серця не знають спокою» та збірник творчих робіт вчителів «Творча майстерня вчителя» (проблеми, пошуки, знахідки), випускає шкільний часопис «Світовид», проводить педагогічні читання, інтелектуальні ігри. Щороку організовує участь учнів у мітингу-панахиді пам’яті жертв Голодомору.

Лідія Іванівна є співавтором районної та сільської книг про Голодомор 1932—1933 рр., книг «Розвиток освіти на Шполянщині», «Довідник із всесвітньої історії», «Понятійний апарат з історії України» та інших.

Дякуючи Лідії Іванівні і випускникам школи М.О.Губі та О.І.Гаркуші, світ побачила книга нашого земляка Івана Демидова «Моїм краянам» (матеріали зібра-ні і редаговані Лідією Осаулою). Під її керівництвом учні отримати перемогу в обласному етапі Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Моє рідне село Лебедин», її статті друкувались в науково-методичному журналі «Історія і крає-знавство» (№33 за листопад 2012 року).

Черкаський обласний центр еколого-натуралістичної творчості створив фільм «Навчально-методична екологічна стежка Лебединського НВК №2», який неодноразово демонструвався на телеканалі «Рось» і як навчальний посібник переданий в усі школи області для поширення досвіду роботи.

Директор також підтримує розвиток спорту в школі. Футбольна команда дівчаток «Ніка» (тренер — Олександр Жовнір) є переможцем всеукраїнських і обласних змагань.

Лідія Іванівна захоплюється сучасним дизайном, макраме, подорожами, квітами. Коли ще тільки прийшла в нашу школу разом з донькою Мариною брала участь в ансамблі «Лебединські козаки». Нині вона — активний учасник сільської художньої самодіяльності, створила вокальний ансамбль вчителів, з учнями проводить подорожі в Київ, Переяслав-Хмельницький, на остров Хортицю. Нещодавно вона була учасницею Євромайдану в Києві і Шполі, разом з учнями брала участь у всеукраїнському зборі козацьких організацій в Холодному Яру, де зу-стрічалися з лауреатом Шевченківської премії Василем Шклярем, автором істо-ричного роману «Чорний ворон». Книга висвітлює події в навколишніх лісах Лебедина, Товмача та багатьох інших сіл нашого району.

Лідія Іванівна першою в районі ввела традицію, коли випускники на свято останнього дзвінка приходять у вишиванках, а матері їм дарують вишиті рушники, які поведуть їх у самостійне життя. При виконанні Державного гімну України Лідія Іванівна завжди кладе руку на серце і її приклад наслідують не тільки учні, а й колеги, жителі села. Вона — справжній патріот України, вона — сотник другої Лебединської козацької сотні (капітан козацтва). Депутат районної ради 4-го скликання, нині — депутат сільської ради. Постійно виступає з новими пропозиціями. Однією з них є створення на території зруйнованого будинку культури парк від-починку з алеєю Героїв Небесної сотні, пантеоном пам’яті лебединців-борців за незалежність України, де проходитиме посвята у козаки. В парку буде сцена для урочистих подій і концертів, дитячий майданчик — план накреслила власноруч. А ще мріє про меценатів, які збудують спортивний зал і спортмайданчик для підростаючого покоління. Дай Боже, щоб Ваші мрії, Лідіє Іванівно, здійснились!

Валентина КОЛИВАЙ, ветеран педагогічної праці. с. Лебедин