Черкаська область посідає друге місце за виявленням онкохворих. За 2022 рік із обласної онкологічної поліклініки виписали понад 20 тисяч пацієнтів. Хоча наразі медики напевно не можуть сказати, що коїться зі статистикою захворювання, адже з країни виїхали мільйони людей.
«Шполяночка+» розпитала фахівців, на який вид раку найчастіше хворіють люди, чому лікування стало набагато доступнішим та чому на Шполянщині чоловіки почали частіше приходити до лікарів.
Минулого року обласний центр онкології встановив своєрідний рекорд, розповідає головний лікар КНП «Клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Черкаської обласної ради» Віктор Парамонов.
– Минулого року ми встановили абсолютний рекорд: майже 70 тисяч амбулаторних відвідувачів поліклініки і понад 20 тисяч виписано зі стаціонару, – пояснює медик. – За 70 років, що існує лікарня, такого не було ніколи. Попередній рекорд був 14200 хворих. Нині наша лікарня знаходиться на другому місці в країні з виявлення онкології та за кількістю вперше захворілих. На першому – Кіровоградщина. Але захворюваність там завжди пов’язують із урановими рудниками, з екологією. А в нас я б пов’язував таку статистику із більш ретельним і раннім виявленням онкозахворювань.
Ще одне серйозне досягнення – пацієнтам стало легше лікуватися, адже за більшість дороговартісних медикаментів не потрібно платити.
– Минулого року через нас пройшло медикаментів майже на пів мільярда гривень, – говорить Віктор Парамонов. – Серед усіх онкозакладів країни в нас найбільші закупки. Такого року по безоплатному забезпеченню хворих ще не було. Але при цьому все одно можуть бути незадоволені, які, отримавши безкоштовне лікування на десятки тисяч гривень, казатимуть, що вимушені були купити ампулу но-шпи. Але це нормально, бо до гарного швидко звикають.
Окрім безкоштовного лікування, люди мають можливість нормально харчуватися і не везти із собою їжу.
– Ми значно підняли видатки на харчування пацієнтів, – продовжує онколог. – У нас був магазин на першому поверсі, який понад 20 років торгував продовольством. Але достроково розірвав договір оренди і пішов від нас. Просто немає покупців, бо людей і так годують. Ми роками купували холодильники, ремонтували їх. Вони завжди були вщент заповненні харчами пацієнтів. Нині вони напівпорожні. Даємо фрукти, овочі, м'ясо й рибу. Тобто, людина лікується і ні про що таке не переймається. Ми відійшли від тих усіх дієт, які були ще придумані 100 років тому. Так, це важливий елемент лікування, але не тоді, коли пацієнт лягає на короткий період і має досить шкідливі методи лікування: опромінення чи операцію. Людині просто треба нормально харчуватися. Адже якщо 60 років порушувати всілякі дієти, то ми тут за тиждень чи два нічого в цьому плані не виправимо.
За словами Віктора Парамонова, залишається проблема, коли чоловіки йдуть до онкологів лише коли вже немає сили терпіти.
– У нас завжди була «країна вдів», коли бабусь багато, а дідусів ще треба пошукати, – розводить руками фахівець. – Жінки більш дисципліновано звертаються до медиків, а от чоловічої мережі центрів здоров’я не існує, хоча я вже неодноразово звертався до керівників усіх рівнів щодо цього. Треба створити умови, щоб 40-річний сором’язливий чоловік не боявся йти на огляд. Ті кабінети, які існують, іноді нагадують мені зоотехнічний куточок. Тому чоловіки не йдуть і пропускають початок хвороби, який не можна пропускати. У нашій лікарні є кабінет, де ми створили гарні умови, з приглушеним світлом і так далі.
Дитячий рак структурно не змінився. Багато хворих вивезено по медевакуації в країни Європи, Америку та Ізраїль. Онкохворих дітей стало менше лише за рахунок вивезення за кордон. Проте сама захворюваність меншою не стала.
Лікар-хірург КНП «Лікарня імені братів М.С. і О.С. Коломійченків» Шполянської міської ради Валерій Осадчий розповідає, що лише з недавнього часу шполяни знову почали перейматися своїм здоров’ям. Чоловіків також побільшало на прийомі у фахівця, але не лише через турботу про свій стан.
– Стабільно проводяться огляди в сімейній медицині, виявляються підозри на онкологію і вже направляють на обстеження до, власне, онколога, – говорить Валерій Анатолійович. – А ми вже, за потреби, відправляємо до медзакладів Черкас. На жаль, комп’ютерної томографії, МРТ та колоноскопії в нашій лікарні немає. Говорити, більше чи менше хворих стало, не можна однозначно. Спочатку був ковід і люди менше приходили, потім повномасштабне вторгнення, багато повиїжджало за кордон, особливо жіноче населення. Лише на другий рік вторгнення люди почали частіше звертати увагу на своє здоров’я. Водночас, трішки більше чоловіків стало звертатися до нас. Хоча, в першу чергу, це пов’язано з медоглядами від військкомату.
Найчастіше, каже фахівець, у чоловічої частини населення Шполянщини найчастіше виявляють рак шлунка, легенів, товстого кишечника й простати.
– Чоловіки з різними стадіями до нас потрапляють, – розповідає лікар. – Бувають і запущені вже стадії. Зазначу, що ми тільки підозрюємо і направляємо до спеціалізованих закладів для детального огляду та підтвердження. Жінки найчастіше страждають на рак молочних залоз та гінекологічні захворювання. Є загальні ознаки, за якими я можу запідозрити, що у пацієнта рак: втрата ваги, зміна апетиту, виділення при дефекації, порушення настрою. А далі – треба дивитися специфіку по кожному окремому хворому.
Чимала частина хворих, дізнавшись про діагноз, впадають у депресію. Водночас, запевняє Валерій Осадчий, чимало тих, хто це пережив, нині просто приходять на плановий огляд.
– Часом люди сподіваються, що якось пройде само собою, – каже медик. – Але не потрібно зволікати. Коли дізнаються свій діагноз, багато хто впадає у депресію. Дехто тримає себе в руках і не панікує. Але треба розуміти, що коли рак виявлено на ранній стадії, то цей діагноз аж ніяк не вирок. Маю багато пацієнтів, які захворіли років 5 тому, а тепер просто приходять до мене на профілактичний огляд. Тому наголошую, що не потрібно нехтувати здоров’ям і вчасно звертатися, щоб мати можливість виявити «раннє» онкозахворювання.
Фахівці пояснюють, що ще у 1975 році на Черкащині більше 5 років проживало тільки 25 відсотків людей, які лікувалися від раку. 75% хворих медики втрачали. При цьому, більша частина помирали в перші 12 місяців. Станом на 2022 рік, 69,7% черкащан після лікування пережили межу в 5 років. А діти – майже 80%. Тому, наголошують онкологи, найголовніша задача це вчасні виявлення та початок лікування.